Radio Kraków

EkoMałopolska

Anna Osielczak: zainteresowanie wymianą pozaklasowych pieców spadło o jedną trzecią

W porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie wymianą pozaklasowych pieców spadło o jedną trzecią - tak ocenia Anna Osielczak, ekodradczyni z Gdowa. W jej ocenie powodem tego są kryzys energetyczny i dopłaty do węgla oraz zmiana terminu wejścia w życie zakazu stosowania kopciuchów. Z Anną Osielczak rozmawiał Jacek Bańka.

Ile "kopciuchów" udało się wymienić w Miechowie?

Czy Małopolanie nadal chętnie wymieniają stare kopciuchy? Co można zyskać, jeśli wymieni się stare źródło ciepła, na bardziej ekologiczne?

Jak podwyżka cen za parkowanie w strefie i jej poszerzenie wpłyną na system komunikacyjny Krakowa?

Władze Krakowa chcą poszerzyć strefę płatnego parkowania i jednocześnie podnieść opłatę za postój. W tym miesiącu na sesję Rady Miasta trafi także projekt uchwały dotyczącej wyższych cen za bilety MPK. O to, w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć na system komunikacji w mieście z dr Markiem Bauerem, prorektorem ds. studenckich z Katedry Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Stryszów w walce o czyste powietrze stawia przede wszystkim na edukację

  • date_range 2022-11-15
W walce o czyste powietrza czasami nie pomaga trudne sąsiedztwo! Na zanieczyszczenia z gmin z tzw. obwarzanka narzeka Kraków, na bliskość Kalwarii Zebrzydowskiej narzeka też Stryszów. Tę gminę w powiecie wadowickim odwiedziliśmy w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i EkoMałopolski.

W Charsznicy wciąż ponad połowa mieszkańców pali kopciuchami

Na wiosnę 2024 roku zacznie obowiązywać w całej Małopolsce uchwała antysmogowa, zakazująca używania kopciuchów. Kolejnym przystankiem, w którym sprawdzamy jak idzie wymiana starych kotłów jest Charsznica w powiecie miechowskim.

Jak na proces wymiany pieców wpływa sytuacja na rynku surowców i energii?

O wpływie sytuacji na rynku surowców i energii na proces wymiany pozaklasowych pieców z Dorotą Kucharską, ekodoradczynią z gminy Nawojowa rozmawiał Jacek Bańka.

Gmina Proszowice: ponad pół tysiąca wniosków o dofinansowania w programie Czyste Powietrze

  • date_range 2022-10-31
W Radiu Kraków czas sprawdzić, jak kolejna małopolska gmina walczy ze smogiem. Mieszkańcy Proszowic całkiem nieźle wypadają w zestawieniu gmin, które korzystają z rządowego programu Czyste Powietrze. Od początku jego działania złożyli ponad pół tysiąca wniosków. Na konta mieszkańców trafiło już ponad 2 mln 700 tys. złotych dofinansowania.

Nowy Sącz cofnął się w walce ze smogiem o kilka lat. Tak przynajmniej wynika ze statystyk

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że przez cztery lata, głównie dzięki rządowym i unijnym programom, udało się wymienić blisko tysiąc starych kotłów. Przez ostatnie dwa miesiące mieszkańcy zgłosili jednak dwa tysiące trzysta wcześniej nieujawnianych pieców, aby móc skorzystać z rządowych dopłat do węgla czy drewna.

Jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice

Oprócz tego, że mają własną, obowiązującą już uchwałę antysmogową, to nie chcą też zmian w tej małopolskiej. Dziś w ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" sprawdzamy, jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice. Jest to jeden z siedmiu samorządów w naszym regionie, które wprowadziły zakaz instalowania pieców na węgiel w nowo powstałych budynkach i zakaz używania tego paliwa od roku 2030.

Szykują się na zimę i załamują ręce. "Najlepiej byłoby wyjechać do ciepłych krajów"

  • date_range 2022-09-01
Blisko 600 pieców wymieniono w ostatnich latach w 13 miejscowościach w gminie Oświęcim. Samorząd w walce o czyste powietrze jest dopiero w połowie drogi. Tymczasem mieszkańcy szykują się na zimę i w obliczu inflacji oraz kryzysu na rynku surowców coraz częściej zastanawiają się, czym skutecznie ogrzać domy. Marek Mędela rozmawiał z mieszkańcami Brzezinki i pytał o przygotowania do sezonu grzewczego:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię