Radio Kraków

EkoMałopolska

Anna Osielczak: zainteresowanie wymianą pozaklasowych pieców spadło o jedną trzecią

W porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie wymianą pozaklasowych pieców spadło o jedną trzecią - tak ocenia Anna Osielczak, ekodradczyni z Gdowa. W jej ocenie powodem tego są kryzys energetyczny i dopłaty do węgla oraz zmiana terminu wejścia w życie zakazu stosowania kopciuchów. Z Anną Osielczak rozmawiał Jacek Bańka.

Ile "kopciuchów" udało się wymienić w Miechowie?

Czy Małopolanie nadal chętnie wymieniają stare kopciuchy? Co można zyskać, jeśli wymieni się stare źródło ciepła, na bardziej ekologiczne?

Jak podwyżka cen za parkowanie w strefie i jej poszerzenie wpłyną na system komunikacyjny Krakowa?

Władze Krakowa chcą poszerzyć strefę płatnego parkowania i jednocześnie podnieść opłatę za postój. W tym miesiącu na sesję Rady Miasta trafi także projekt uchwały dotyczącej wyższych cen za bilety MPK. O to, w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć na system komunikacji w mieście z dr Markiem Bauerem, prorektorem ds. studenckich z Katedry Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Stryszów w walce o czyste powietrze stawia przede wszystkim na edukację

  • date_range 2022-11-15
W walce o czyste powietrza czasami nie pomaga trudne sąsiedztwo! Na zanieczyszczenia z gmin z tzw. obwarzanka narzeka Kraków, na bliskość Kalwarii Zebrzydowskiej narzeka też Stryszów. Tę gminę w powiecie wadowickim odwiedziliśmy w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i EkoMałopolski.

W Charsznicy wciąż ponad połowa mieszkańców pali kopciuchami

Na wiosnę 2024 roku zacznie obowiązywać w całej Małopolsce uchwała antysmogowa, zakazująca używania kopciuchów. Kolejnym przystankiem, w którym sprawdzamy jak idzie wymiana starych kotłów jest Charsznica w powiecie miechowskim.

Jak na proces wymiany pieców wpływa sytuacja na rynku surowców i energii?

O wpływie sytuacji na rynku surowców i energii na proces wymiany pozaklasowych pieców z Dorotą Kucharską, ekodoradczynią z gminy Nawojowa rozmawiał Jacek Bańka.

Gmina Proszowice: ponad pół tysiąca wniosków o dofinansowania w programie Czyste Powietrze

  • date_range 2022-10-31
W Radiu Kraków czas sprawdzić, jak kolejna małopolska gmina walczy ze smogiem. Mieszkańcy Proszowic całkiem nieźle wypadają w zestawieniu gmin, które korzystają z rządowego programu Czyste Powietrze. Od początku jego działania złożyli ponad pół tysiąca wniosków. Na konta mieszkańców trafiło już ponad 2 mln 700 tys. złotych dofinansowania.

Nowy Sącz cofnął się w walce ze smogiem o kilka lat. Tak przynajmniej wynika ze statystyk

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że przez cztery lata, głównie dzięki rządowym i unijnym programom, udało się wymienić blisko tysiąc starych kotłów. Przez ostatnie dwa miesiące mieszkańcy zgłosili jednak dwa tysiące trzysta wcześniej nieujawnianych pieców, aby móc skorzystać z rządowych dopłat do węgla czy drewna.

Jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice

Oprócz tego, że mają własną, obowiązującą już uchwałę antysmogową, to nie chcą też zmian w tej małopolskiej. Dziś w ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" sprawdzamy, jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice. Jest to jeden z siedmiu samorządów w naszym regionie, które wprowadziły zakaz instalowania pieców na węgiel w nowo powstałych budynkach i zakaz używania tego paliwa od roku 2030.

Szykują się na zimę i załamują ręce. "Najlepiej byłoby wyjechać do ciepłych krajów"

  • date_range 2022-09-01
Blisko 600 pieców wymieniono w ostatnich latach w 13 miejscowościach w gminie Oświęcim. Samorząd w walce o czyste powietrze jest dopiero w połowie drogi. Tymczasem mieszkańcy szykują się na zimę i w obliczu inflacji oraz kryzysu na rynku surowców coraz częściej zastanawiają się, czym skutecznie ogrzać domy. Marek Mędela rozmawiał z mieszkańcami Brzezinki i pytał o przygotowania do sezonu grzewczego:

Aleksandra Piegza: Dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania

Do 24 sierpnia zostały przedłużone konsultacje społeczne dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski. Tymczasem, jak przekonuje Aleksandra Piegza, ekodoradczyni ze Świątnik Górnych, dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania. Z Aleksandra Piegzą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

W Wieliczce zlikwidowano już blisko 4 tysiące kopciuchów. Do wymiany zostało 1 500

W ramach cyklu "Małopolska bez smogu" sprawdzamy jak Wieliczka, znana z kopalni soli, radzi sobie z przygotowaniami do ostatecznego pożegnania kopciuchów.

Tarnów bez kopicuchów za 3 lata?

W ramach akcji "Małopolska bez smogu" - na pół roku przed wciąż obowiązującym, zapisem o konieczności likwidacji w naszym województwem najgorszej jakości pieców sprawdzamy w Radiu Kraków, jak idzie wymiana kopciuchów. W Tarnowie przez 15 lat wymieniono ich ponad 2 tysiące, a pozostało jeszcze około tysiąca, ale zdaniem tamtejszych urzędników już znacznie poprawiła się jakość powietrza.

Wymiana pieców w Zabierzowie. Spore zainteresowanie dotacjami

Dużymi krokami zbliża się termin wejścia w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce, która, przypomnijmy, zobowiązuje mieszkańców do likwidacji tzw. kopciuchów. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów mija ostatniego dnia grudnia. Jak zatem przebiega wymiana kotłów starej generacji w poszczególnych gminach? Sprawdzamy to na naszej antenie w ramach kolejnej już akcji "Małopolska bez smogu". Na początek przyglądamy się gminie Zabierzów, w której, jak wiadomo, powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę i chętnie pozbywają się kotłów starej generacji.

Pół roku do zakazu używania kopciuchów. Co będzie z uchwałą antysmogową?

Dokładnie za pół roku wejdą w życie przepisy zabraniające używania w Małopolsce pieców pozaklasowych, czyli tzw. kopciuchów. Część gmin, które nie radzą sobie z wymianą źródeł ciepła, apeluje o odroczenie części zapisów uchwały antysmogowej. Z Pauliną Smaczną-Żmudą z Towarzystwa Geosynoptyków GEOS oraz dr Januszem Zyśkiem z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawiał Jacek Bańka.

Do połowy 2023 roku Nowy Sącz chce zrealizować plan likwidacji 1/4 węglowych palenisk

W zadaniu przede wszystkim ma pomóc miejski program, który pozwoli zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Miasto pozyskało też dotację do działalności punktu konsultacyjnego pomagającego mieszkańcom w sięganiu po dotację z rządowego programu Czyste Powietrze.

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

  • date_range 2021-10-21
Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię