Radio Kraków

EkoMałopolska

Do połowy 2023 roku Nowy Sącz chce zrealizować plan likwidacji 1/4 węglowych palenisk

W zadaniu przede wszystkim ma pomóc miejski program, który pozwoli zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Miasto pozyskało też dotację do działalności punktu konsultacyjnego pomagającego mieszkańcom w sięganiu po dotację z rządowego programu Czyste Powietrze.

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”

W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.

Siedem kolejnych małopolskich gmin zakaże palenia węglem do 2030 roku

To już pewne. Siedem kolejnych małopolskich gmin wprowadza zakaz palenia węglem do 2030 roku. Sejmik Województwa Małopolskiego zatwierdził uchwały antysmogowe dla Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz Oświęcimia.

Ekodoradca w gminie Tarnów ma ręce pełne roboty

Gmina Tarnów ma wreszcie ekodoradcę. Dzięki temu mieszkańcy mogą już składać wnioski do programu Czyste Powietrze.

Polski Alarm Smogowy sprawdził aktywność samorządów w programie "Czyste powietrze"

Program przewiduje dofinansowanie do wymiany pieców, a także ocieplenia budynków czy wymiany okien. W drugim kwartale, czyli wiosną, małopolskie gminy wypadły słabo.

Rusza program "Powiat bez smogu". Można składać wnioski

"Powiat bez smogu" - to program przyjęty przez zarząd powiatu krakowskiego. Zakłada dotacje w wysokości do 3 tysięcy złotych dla właścicieli domów i mieszkań położonych na terenie powiatu krakowskiego, którzy chcą dostać dofinansowanie na zakup, na przykład kotła gazowego, pieca elektrycznego, instalacji solarnej czy pompy ciepła.

Edukacja dotycząca jakości powietrza przynosi efekty

O turystyce oraz walce ze smogiem w Rabce-Zdroju z burmistrzem Leszkiem Świdrem rozmawiał Jacek Bańka.

Tomasz Urynowicz: Korekta uchwały antysmogowej jest niemożliwa

Samorządy muszą bardzo sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz z województwem i namawiać mieszkańców do tego, by wymienili piec – mówi w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, na 500 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, 17 gmin z Małopolski nie wymieniło ani jednego pieca. Mimo to - zdaniem T. Urynowicza - nie ma już możliwości uchwały antysmogowej. - To nie jest możliwe ze względu na to, że w wielu sytuacjach ta uchwała już została zrealizowana, a kolejne siedem gmin jest przed głosowaniami w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych – powiedział w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię