|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wczesne wysiewy nasion

Zimowe dni przełomu stycznia i lutego, choć niestety nie można powiedzieć, że śnieżne, poświęcam na przeszukiwanie ofert sklepów z nasionami i wybór odpowiednich dla mnie i mojego ogrodu gatunków i odmian. Nasiona przydadzą się zarówno tym, którzy marzą o ogrodzie pełnym kwiatów, które będzie można ścinać do bukietów, jak i tym, którzy planują na ten rok założenie warzywnika.

Fot. pixabay

Dlaczego warto wysiewać?

Jest to najtańszy sposób pozyskania dużej ilości roślin małym nakładem finansowym. Torebka nasion nie kosztuje wiele, tylko pracy jest sporo. Właściwie wszystkie kwiaty jednoroczne można siać prosto do gruntu, ale korzystnie jest wysiać nasiona wcześniej, gdyż gleba w ogrodzie przez dłuższy czas wiosną jest zbyt zimna, a przez to nieodpowiednia do wysiewów prosto do gruntu. Są też rośliny o bardzo długim okresie wegetacji, które trzeba wysiewać już w lutym.

Wcześniejszy siew ma wiele zalet – przede wszystkim przyspiesza kwitnienie – rośliny posadzone w maju do ogrodu są już spore i kwitną o miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż siane wprost do gruntu. Zużywa się też mniej nasion – z siewu do doniczek lub tacek, pikuje się i wykorzystuje każdą siewkę, a w multipaletach sieje tylko po 2 nasionka w każdej przedziałce.

Przed rozpoczęciem wysiewów warto zebrać wszystkie nasiona, które mamy z poprzednich sezonów i te które nabyliśmy teraz i zorientować się, czy aby niektóre z nich nie są już zbyt stare do siewu. Aby sprawdzić ich żywotność można wysiać kilka sztuk na mokrej ligninie, położyć ją w ciepłym miejscu i zaobserwować czy nasiona kiełkują.

 

Jak przygotować się do siania?

Musimy przygotować czyste pojemniki oraz odpowiednie podłoże do siewu (w sklepach można kupić specjalne podłoże ogrodnicze do siewu i pikowania), a także zawsze powinniśmy mieć pod ręką etykiety i ołówek.

Od jakości podłoża zależeć będzie sukces kiełkowania nasion. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać do wysiewu nasion podłoża używanego już w zeszłym sezonie! Powinno być wolne od wszelkich grzybów, ziemiórek, nicieni i nasion chwastów. Charakteryzuje się ono sporą przewiewnością, luźną strukturą i niewielką żyznością (często jest z dodatkiem piasku lub perlitu), aby zmusić siewki do wytwarzania mocnej bryły korzeniowej. Żyzna ziemia opóźnia proces kiełkowania, natomiast w mniej zasobnej glebie korzenie intensywniej się rozwijają.

W pomieszczeniach używamy do wysiewów skrzyneczki, kuwety lub doniczki z otworami w dnie. Bardzo korzystne dla siewek są domowe miniszklarenki, w których powstaje sprzyjający mikroklimat. Praktyczne są również tzw. wielodoniczki ułatwiające pielęgnację roślin i ich transport. Doniczki mogą być również tekturowe lub takie, które możemy samemu zrobić z gazety lub ruloników po papierze toaletowym – wszystkie są ekologiczne i ulegają biodegradacji, a więc mogą być sadzone wraz z rośliną na miejsca stałe w maju. Dla początkujących oraz młodszych ogrodników polecam nasiona na taśmie lub krążkach, które łatwo 'sieje się' w każdych warunkach.

 

Wypełniamy podłożem donicę i co dalej?

Delikatnie uklepujemy oraz równamy powierzchnię dłonią. Sprawdzamy czy nasiona są zdrowe i zabieramy się za wysiew. Ważne jest, aby nasiona rozrzucić po powierzchni podłoża jak najrzadziej się da. W ten sposób wschodzące siewki będą miały wystarczająco miejsca na prawidłowy rozwój i mniejsze szanse na zachorowania chorobami grzybowymi. Następnie lekko przesiewając, przykrywamy je cieniutko ziemią lub piaskiem. Jednak nie wszystkie rośliny tego wymagają. Niektóre nasiona nie powinny być przykryte, bo do kiełkowania wymagają światła (begonia, żeniszek, niecierpek, sałata, petunia). W ciemności zaś kiełkują np. nagietki, chabry i werbena.

Nasiona podlewamy konewką z drobnym sitkiem lub wstawiamy doniczkę do tacy z wodą, aby podłoże samo pobrało tyle wody ile potrzebuje. Donice z wysianymi nasionami dokładnie opisujemy zaznaczając gatunek i odmianę rośliny, a także datę siewów i ustawiamy na naświetlonym parapecie, ogrzewanej szklarni czy w ogrodzie zimowym, gdzie temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 10oC. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka, a po wzejściu siewek wyrwać jedną słabszą, tym samym pozostawiając właściwą roślinę do dalszego wzrostu i swobodnego rozwoju.

100%
0%