|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości... pielęgnuj ogród chryzantemowy"

Do tego będziemy dziś namawiać. Wierzymy, że to stare, azjatyckie przysłowie ma rację. Chryzantemy świetnie wyglądają postawione przed wejściem do domu lub jako jedna z roślin w kompozycji w donicy na tarasie czy balkonie. Odmiany niskie są doskonałe do uzupełnienia rabat bylinowych, a te które używamy jako kwiat cięty odznaczają się niebywałą trwałością w wazonie – nawet przez cztery tygodnie.

Chryzantemy są roślinami dnia krótkiego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, a kiedy długość dnia wynosi 10–12 godzin chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, czyli zamiast rosnąć zaczynają zawiązywać pąki kwiatowe. Czas jaki potrzebują do uformowania pąków kwiatowych najczęściej zajmuje im od siedmiu do dwunastu tygodni.

Chryzantemy są łatwe w uprawie, mało wymagające co do warunków glebowych, a zabiegi pielęgnacyjne nie będą trudne nawet dla początkujących ogrodników. Stanowisko powinno być jasne, zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz. W mieszkaniu chryzantemy będą kwitły znacznie krócej niż na zewnątrz. Podlewanie musi być regularne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre (w doniczce muszą być otwory odpływowe). Chryzantemy mają płytki system korzeniowy, więc są narażone na szybkie wysychanie, dlatego ziemia w doniczce nigdy nie powinna wyschnąć, bo rośliny zwiędną i pąki mogą nie odzyskać turgoru! Chryzantema kwitnie od 2 do 12 tygodni, co zależy nie tylko od odmiany, ale przede wszystkim od temperatur. Należy ostrożnie usuwać przekwitłe kwiaty, tak by uniknąć uszkodzenia pąków. Roślin nie trzeba nawozić, gdyż większość i tak po kwitnieniu zostanie wyrzucona na kompost, bo w naszym klimacie chryzantemy bardzo rzadko udaje się im przetrwać zimę, dlatego zwykle uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Nazwa chryzantema oznacza „złoty kwiat". Jest to połączenie greckich słów "chrysos" (złoty) i "anthemon" (kwiat).
W Azji chryzantemy są symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. Wiele wieków temu Chińczycy używali chryzantem, aby zapewnić sobie długowieczność i nieśmiertelność. Symbolizowały one również nieugiętość. Chińska legenda o chryzantemach głosi, że stary cesarz, który usłyszał o magicznym zielu zapewniającym wieczną młodość, wysłał na opuszczoną wyspę ludzi, aby mu je przywieźli. Najpiękniejszą rzeczą, którą znaleźli były chryzantemy w kolorze złota, jak mówi legenda, we wnętrzu kwiatu jest ukryty klucz do nieśmiertelności. 

Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni, symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii. Chryzantema ma w Japonii nawet swoje święto – Festiwal Szczęśliwości, obchodzony na przełomie września i października.

0%
0%