Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Z radiowej biblioteki: "Kamień" Małgorzaty i Michała Kuźmińskich

Fikcyjna osada na Sądecczyźnie, zbrodnia popełniona na dziecku i nakręcająca się spirala nienawiści. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:45 i 22:50.

Czyta Artur Dziurman. Fot. W. Gruszka

"Kamień", to ostatnia przed wakacjami premiera w radiowej bibliotece. Tym razem proponujemy mocną lekturę, powieść kryminalną napisaną przez uznanych autorów Małgorzatę i Michała Kuźmińskich. Tytułowy "Kamień" to nazwa miejscowości, w której rozgrywa się akcja, ale to również słowo pojawiające się kilkukrotnie w różnych, również symbolicznych kontekstach.

Autorzy kontynuują "Kamieniem" swój cykl, w którym wysyłają czytelników w różne miejsca w Polsce. Zawsze gdzieś dochodzi do zbrodni, zawsze pojawiają się policjanci, dziennikarze, jest też główna kobieca bohaterka, Anna Serafin, młoda antropolożka, która wplątuje się w zwykle nieprzewidywalne wydarzenia. Tym razem policja zaprasza ją do śledztwa, bo w tej w sprawie potrzebna jest pomoc w kontaktach ze środowiskiem Romów.

To w ich osadzie odnalezione zostają zwłoki dziecka. Kiedy okazuje się, że ofiara nie pochodziła z romskiej rodziny, sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Policja i miejscowe władze obawiają się zamieszek, a okolica aż huczy od plotek o porwaniach dzieci.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy opierają tym razem swoją opowieść na bardzo aktualnych wydarzeniach, mimo, że miejscowość Kamień w rzeczywistości nie istnieje, to klimat i problemy odnaleźć można w wielu miejscach w Polsce zamieszkałych przez romską społeczność.

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki w interpretacji Artura Dziurmana.

"Kamień" Małgorzaty i Michała Kuźmińskich (Wydawnictwo Dolnośląskie) od 12 do 23 czerwca o 11.45 i 22.50.

Sponsorem programu jest Główna Księgarnia Naukowa na Podwalu 6 w Krakowie. Właściciel aplikacji lojalnościowej GKN na smartfony z androidem. 

 

(Barbara Gawryluk/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię