Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Winnicka o "Angolach", Mikołajewski o "Wyręce" Wyka o okupacyjnych listach

Są ich setki tysięcy, niektóre badania mówią nawet o dwóch milionach. W brytyjskiej prasie pisze się o „polskiej inwazji”.
Ewa Winnicka napisała książkę o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zebrała wypowiedzi kilkudziesięciu osób w różnym wieku, o różnym statusie, mieszkających na wyspach od kilku, czasem kilkunastu lat. O latach emigracji opowiadają ci którym się powiodło, ale przede wszystkim ci, którym z dala od ojczyzny jest źle. Chociaż większość z nich mówi, że w Polsce było jeszcze gorzej.
Jaka  jest ta olbrzymia polska siła, której obawiają się coraz bardziej Brytyjczycy? Czy oprócz polskiego paszportu coś łączy młodego, wykształconego urzędnika zatrudnionego w międzynarodowej korporacji  i opiekunkę pracującą w domu starców?
Najbardziej przejmujące są losy tych, którzy Polskę opuścili jako dzieci. Bywało, że dołączali do rodziców kilka lat po ich wyjeździe, wcześniej wychowywani przez rodzinę z przyczepioną metką „eurosierot”. Dzieciństwo i dorastanie w obcym kraju nigdy nie było łatwe, nawet jeśli rodzice postarali się najlepsze szkoły, często zadłużając się na kształcenie następnego pokolenia.
Ewa Winnicka nie komentuje, nie dodaje nic od siebie. To suche, subiektywne, bywa że bardzo zabawne, ale taż często wstrząsające relacje polskich emigrantów.
Ewa Winnicka będzie gościem Koła Kultury. Opowie o tym, jak zbierała głosy do książki, ile z nich w tym tomie się nie zmieściło, i czy sprawdza, co dalej dzieje się z jej bohaterami.

 

W programie opowiemy też o przygotowaniach do niezwykłego przedsięwzięcia organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacje Miasto Literatury. To będzie gra miejsca, której uczestnicy musza się wykazać znajomością powieści kryminalnych rozgrywających się w Krakowie.  Jedno jest pewne: 29 listopada 2014 r. o godz. 10:00 ktoś znajdzie zwłoki w Bibliotece Jagiellońskiej. Reszta jest zagadką, a całość literacką grą miejską. Kilkuosobowe zespoły detektywów-amatorów będą miały zaledwie kilka godzin na rozwiązanie zagadki kryminalnej, której scenariusz powstał na kanwie znanych krakowskich kryminałów.

 

 

 

 


Profesor Marta Wyka opowie o korespondencji, jaką prowadził jej ojciec prof. Kazimierz Wyka z wieloma intelektualistami w czasie i bezpośrednio po drugiej wojnie światowej. Wśród jego listownych rozmówców byli Jerzy Andrzejewski, Czesław Miłosz , Jerzy Turowicz czy Stefania Baczyńska. Zbiór tych listów opublikowały właśnie Zeszyty Literackie pod tytułem "Pod okupacją. Listy".

 


Gościem Programu będzie też Jarosław Mikołajewski, poeta, tłumacz, publicysta.. Tym razem rozmawiać będziemy o poezji: o jego nowym tomiku zatytułowanym „Wyręka” (WL) i o przetłumaczonych przez niego wierszach Primo Leviego, które właśnie ukazała się w polsko włoskim tomie pt. „Ocalały”(Austeria).

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię