Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Tajemnicze Opłakiwanie

Opłakiwanie z Chomranic to obraz gotycki, zapewne z lat trzydziestych XV wieku, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Wbrew nazwie nie pochodził on pierwotnie z kościoła w Chomranicach koło Nowego Sącza, ale znalazł się tam w początkach XVII wieku. Niezwykłość tego obrazu polega na tym, że w zaskakujący sposób łączą się w nim wpływy zupełnie różnych środowisk artystycznych, to znaczy włoskie i niderlandzkie. Jednocześnie sam temat Opłakiwania został tu ujęty w specyficzny sposób, szczegóły kompozycji wskazują na symbolikę eucharystyczną, co może być wskazówką odnośnie pierwotnej funkcji tego dzieła. Czy idąc tropem analizy treści tego obrazu da się odtworzyć hipotetycznie jego nieznaną historię? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o tajemniczym Opłakiwaniu z Chomranic, w piątek o godzinie 18.05.

Detal. Opłakiwanie z Chomranic, ok. 1435-40?, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gotyk10.jpg

Opłakiwanie z Chomranic, ok. 1435-40?, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie.
 

 
Fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Gotyk10.jpg
 
 
Porównanie fragmentu Opłakiwania z Chomranic i postaci św. Andrzeja, Taddeo di Bartolo, Szépművészeti Múzeum, Budapest, fot. wg. M. Łanuszka, "The Lamentation of Chomranice: a Fifteenth-Century Masterpiece in which South meets North", w: “Peregrinations. Journal of Medieval Art and Architecture” vol. V, no. 4 (Autumn 2016), s.130.
 

 
 
Porównanie fragmentu Opłakiwania z Chomranic i postaci łotra z obrazu Mistrza z Flémalle, ok. 1430, Städelsches Kunstinstitut, Frankfurt nad Menem, fot. wg. M. Łanuszka, "The Lamentation of Chomranice: a Fifteenth-Century Masterpiece in which South meets North", w: “Peregrinations. Journal of Medieval Art and Architecture” vol. V, no. 4 (Autumn 2016), s.122.

 
 
Porównanie fragmentu Opłakiwania z Chomranic oraz fragmentu Bożego Narodzenia Mistrza z Flémalle, Musée des Beaux-Arts, Dijon, ok. 1430. 
 

 
Fot. Wikimedia Commons
 
 
 
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię