Trwają prace dokumentacyjne nad filmem o legendarnym spikerze Radia Kraków. "Echo niezapomnianego głosu" przygotowują filmowcy - syn i wnuki Antoniego Wichury. Był nie tylko związany z Radiem Kraków, występował również w przedwojennych teatrach Cricot i Poltea, a po 1945 roku w Starym Teatrze i przede wszystkim w Teatrze Młodego Widza przemianowanym później na Rozmaitości, a potem na Bagatela. Dzięki archiwalnym nagraniom Wichury z Radia Kraków i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, teksty i komentarze w planowanym filmie zostaną przeczytane głosem "lorda spikerów" z Krakowa.

Przez ponad trzydzieści lat (1938-1969) głos Antoniego Augustynka Wichury towarzyszył słuchaczom Polskiego Radia. Był nazywany "lordem spikerów", ale zasłynął również swoimi interpretacjami utworów pisanych w gwarze podhalańskiej. Miał świetny słuch i genialnie odtwarzał melodykę gwary i języków.

Do filmu o Antonim Wichurze zebrano już materiały archiwalne dzięki pomocy Cricoteki, Teatru Bagatela, Starego Teatru, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Radia Kraków  oraz wielu krewnych i znajomych.

Rodzina Antoniego Wichury  poszukuje przedmiotów związanych z techniką radiową, które mogły być używane przy tworzeniu audycji radiowych  w latach od 1930 do 1970. Chodzi o stare profesjonalne mikrofony, gramofony czy magnetofony. Jeśli ktoś mógłby je użyczyć, proszony jest o kontakt z Piotrem Augustynkiem - [email protected].

W reportażu występują: Piotr Augustynek - syn A. Wichury, Paweł Augustynek "Halny" - wnuk. Nagrania z Andrzejem Augustynkiem pochodzą z materiałów dokumentacyjnych gromadzonych do filmu. Wykorzystano również materiały archiwalne Radia Kraków: sygnały audycji Radia Kraków, emitowane z latach 50-tych i 60-tych.

Rodzina Antoniego Wichury zgromadziła jego nagrania na stronie: www.wichura.augustynek.pl