Choć komiks jako element kultury popularnej ma w Polsce długą historię, to jego postrzeganie jako gatunku artystycznego jest ciągle nowym zjawiskiem. Po roku 1989 komiks polski ulegał licznym, trwającym do dziś transformacjom, którym towarzyszyło przełamywanie zastanych konwencji i monopoli. Wystawa „W szerokim kadrze” jest wielowątkową opowieścią o tych transformacjach – od inicjatyw oddolnych, odpowiadających na potrzebę̨ opisania zmian zachodzących w rzeczywistości społecznej, poprzez rozwój Internetu, blogsfery i kształtowanie się̨ profesjonalnego rynku komiksowego, aż po utwory realizujące określoną agendę̨ polityczną, na zlecenie instytucji publicznych lub organizacji społecznych - informują twórcy wystawy.
Na pierwszym piętrze Bunkra Sztuki będzie można od dziś zobaczyć nie tylko archiwalne wydania komiksów ale także oryginalne plansze z widocznymi poprawkami, plamami i innymi niedoskonałościami. Można się zatem spotkać z rzeczywistym warsztatem twórczym.
Od początku bardzo nam zależało na dopieszczeniu medium komiksu, pokazaniu, że to jest ważny gatunek w obrębie współczesnych sztuk wizualnych. Myślę, że powaga galerii sztuki współczesnej i instytucji publicznej sprawia, że możemy spojrzeć na komiks z całkiem nowej i nieoczywistej perspektywy, jako na obiekt artystyczny właśnie. Dla mnie to jest w dużej mierze wielowątkowa opowieść o współczesnej Polsce.
- mówiła w rozmowie z Tadeuszem Markiem Delfina Jałowik.
Kuratorem wystawy jest artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, wydawca, badacz polskiego komiksu i szef krakowskiego Muzeum Komiksu Artur Wabik. Większość prezentowanych na wystawie dzieł pochodzi właśnie z kolekcji Muzeum. - W naszych archiwach zgromadziliśmy naprawdę wiele prac, jedyny problem to przestrzeń. Szczęśliwie ta w bunkrze jest idealna.
Ekspozycja podzielona została na trzy splatające się ze sobą narracje. Pierwsza dotyczy odwzorowania rzeczywistości społecznej w komiksie, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów opisujących transformację ustrojową lat 90. XX wieku. Druga związana jest z trwającą już dwie dekady zmianą paradygmatu dotyczącego miejsca i roli kobiet w komiksie. Trzecią poświęcono relacjom komiksu i władzy, z naciskiem na krytyczne spojrzenie na najbardziej rozpowszechnione obecnie narracje historyczne w komiksie. Wspólnym wątkiem dla wszystkich narracji są niezwykle popularne komiksy autobiograficzne.
Wystawa "W szerokim kadrze" w Bunkrze Sztuki potrwa deo końca sierpnia tego roku. 30 kwietnia o 18.00 wernisaż.