Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W jakich warunkach podróżuje się dzisiaj koleją?

Pamiętają państwo podróżowanie pociągiem dalekobieżnym 10, albo 20 lat temu? Można powiedzieć, że od tego czasu wiele się zmieniło. PKP Intercity kupuje nowe pociągi i modernizuje składy, które już posiada tak, aby zaspokoić komfort podróżowania wszystkim tym, którzy w kilkugodzinną podróż wybrali się koleją.

fot: M. Lasyk

Posłuchaj materiału Joanny Orszulak
W jakich warunkach podróżuje się dzisiaj koleją?

Podróżowanie pociągiem na tych długich trasach jest już naprawdę przyjemne i wygodne. Składy jadą nie tylko szybciej, ale i ciszej. Poza tym zmienił się też sam wygląd pociągów. Fotele są wygodniejsze, przy każdym z nich jest też gniazdko elektryczne. Coraz więcej pociągów - z myślą o pasażerach, którzy chcą popracować w czasie podróży - ma również dostęp do internetu. Jak podkreśla Anna Zakrzewska, wśród udogodnień są również te dla rodziców z malutkimi dziećmi. "W pociągach pojawią się specjalne strefy dla rodzin z dziećmi, żeby podróż była komfortowa. Do tego w pociągach są specjalne przewijaki, żeby rodzicom wygodnie przebiegła podróż" - mówi.

Poprawiając komfort podróży PKP Intercity wzięło też pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych. "Są specjalne oznaczenia dla osób niewidomych. Nowe i zmodernizowane składy będą także wyposażone w windy i platformy, które pomogą wejść do pociągu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich" - tłumaczy Zakrzewska.

W pociągach poprawiono też wygląd Warsów, w których można spokojnie napić się kawy czy zjeść ciepły posiłek w czasie długiej podróży. Pytanie, co na to wszystko pasażerowie. "Jest o wiele lepiej niż dawniej. Pasażerowie są bardziej zadowoleni. Zmieniło się wyposażenie, toalety, fotele. Jest klimatyzacja. Dla mnie jest o wiele lepiej. Przedtem był straszny hałas. Teraz jest przyjemnie. Jest dużo lepiej niż 10-12 lat temu" - mówią.

Zatem jest dobrze, a skoro do 2023 roku na tory ma wyjechać więcej nowych pociągów, to powinno być jeszcze lepiej i wygodniej.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię