Toń opowiada losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa – niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki – Wolfa, i wreszcie Alicji – najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem – domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą.
Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę – już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem – aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat.
Ishbel Szatrawska wychowała się na Warmii i Mazurach, w rodzinie napływowej (jej babka była powojenną repatriantką z Wileńszczyzny). Po maturze przeniosła się do Krakowa, gdzie osiadła. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale studiowała tu również filmoznawstwo, w Niemczech zaś – amerykanistykę. W Krakowie związała się z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent oraz Centrum Społeczności Żydowskiej i zatrudniła się w Żydowskim Muzeum Galicji.
W radiowej bibliotece prezentujemy fragmenty powieści Ishbel Szatrawskiej pt. Toń (wydawnictwo Cyranka). Od 19 do 23 lutego o 11.45 i 22.50 . Czyta Anna Radwan.