Literackie szlaki Krakowa
Spacerownik jest podsumowaniem kilkunastu tras literackich, które przeprowadzają czytelników przez historie znanych i mniej znanych postaci związanych z Krakowem. To także ukłon w stronę literackiego dziedzictwa miasta, które od lat dumnie nosi tytuł Miasta Literatury UNESCO.
Pomysł na ten spacerownik powstawał przez kilka lat. Od 11 lat oprowadzamy po literackich ścieżkach Krakowa i nasi spacerowicze często sugerowali, żebyśmy utrwaliły te historie w formie książki. Nie każdy mógł uczestniczyć we wszystkich spacerach, niektóre były jednorazowe, dlatego uznałyśmy, że to świetna okazja, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców – mówi dr Agnieszka Konior.
Spacery prowadzone m.in. przez Agnieszkę Konior wyróżniają się tym, że nie są suchym wykładem historycznym.
Staramy się, żeby te opowieści były pełne anegdot i pokazania "ludzkiej twarzy" literatów – tłumaczy Agnieszka Konior.
To podejście sprawia, że uczestnicy łatwiej mogą "zżyć się" z bohaterami tras, a historie stają się żywe i pełne barw.
Spacer literacki to także próba przywrócenia pamięci o postaciach zapomnianych lub nieco "przykurzonych". Antonina Domańska, znana głównie z książki "Historia żółtej ciżemki", okazuje się fascynującą postacią – autorką, ciotką Lucjana Rydla i kobietą o wyjątkowym, ciętym języku. W spacerowniku znajdziemy również trasy tematyczne, jak szlaki krakowskich księgarń, zanikających nekropolii czy – ku uciesze wielu uczestników – krakowskich knajp literackich.
(cała rozmowa do posłuchania)