Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #6 - Ciężkowice: Paderewski, prołzioki i przyszłe uzdrowisko?

Potencjał w Ciężkowicach widział już ponad 120 lat temu Ignacy Jan Paderewski. Artysta doceniał m.in. walory przyrodnicze tego miasta. Był przez kilka lat właścicielem dworu w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Dziś turyści odwiedzający Ciężkowice mają też okazję zrobić sobie zdjęcie i usiąść na ławce obok pianisty. W naszym programie nie mogło zabraknąć wizytówki Ciężkowic, czyli Skamieniałego Miasta. Mowa o rezerwacie przyrody. W tym miejscu, według miejscowej ludności, mieszkały złe moce. Wynikało to z wyglądu skał, ponieważ do dziś przypominają one ludzkie, zwierzęce i tajemnicze postaci.

Turystyka

Ignacy Jan Paderewski

Z Wojciechem Sankiem z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice rozmawialiśmy o pomniku Paderewskiego w kształcie grającej ławeczki w rynku w Ciężkowicach, a także o historycznym potencjale Ciężkowic, przygotowywanej książce na ten temat i o tym, że już Ignacy Paderewski widział w Ciężkowicach znakomite miejsce na uzdrowisko.
Rozmowa z Wojciechem Sankiem Wojciech Sanek. / fot: Damian Radziak

Wojciech Sanek. / fot: Damian Radziak

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to najnowsza atrakcja Ciężkowic, a także miejsce, w którym znajdowało się nasze weekendowe studio. Po parku oprowadza nas dyrektor Andrzej Jarocha.
Posłuchaj o parku Zdrojowym
Dalsze plany Ciężkowic

Z burmistrzem Ciężkowic Stanisławem Kuropatwą rozmawialiśmy o przyszłości Ciężkowic, planach rozwoju, budowanej właśnie ścieżce w koronach drzew i planowanych wkrótce poszukiwaniach wód leczniczych i mineralnych.
Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Kuropatwą Stanisław Kuropatwa. / fot: Damian Radziak

Stanisław Kuropatwa. / fot: Damian Radziak

Dwór w Kąśnej Dolnej

Zapraszamy na odwiedziny Dworu w Kąśnej Dolnej, jedynej zachowanej w Polsce posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego. Po dworze i parku oprowadzał nas przewodnik Witold Baran
Posłuchaj o dworze w Kąśnej Dolnej
Pasieka Wantuch i Pszczela Kuźnia

Pasieka Wantuch to pasieka wędrowna, prowadzona przez Szczepana i Bartłomieja Wantuchów. Prócz produkcji miodu, pasieka prowadzi także działania edukacyjne, organizując warsztaty dla dzieci.
Posłuchaj rozmowy z Iwoną i Bartłomiejem Wantuchami
Wąwóz czarownic

Zapraszamy na spacer po tajemniczym Wąwozie Czarownic. Przewodnik Piotr Firlej opowiedział jak tam trafić i co ciekawego można zobaczyć w wąwozie i w okolicy.
Posłuchaj o Wąwozie Czarownic
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Wikliny

Bogdan Krok, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice opowiedział o odzyskiwaniu tradycji plecionkarstwa i wikliniarstwa na terenie Ciężkowic.
Posłuchaj rozmowy z Bogdanem Krokiem Bogdan Krok / fot.: Damian Radziak

Bogdan Krok / fot.: Damian Radziak

Kulinaria

Prołzioki

Z prezeską Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach Marią Sobol rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji kulinarnych. Wraz z paniami z Koła przygotowywaliśmy też prołzioki. Rozmawialiśmy także o smakach dzieciństwa.
Posłuchaj rozmowy z prezeską Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach Marią Sobol
Bezpieczne wakacje

Paweł Klimek z tarnowskiej policji opowiedział, jak się nie dać oszukać w wakacje i bezpiecznie dojechać do celu.
Posłuchaj rozmowy z Pawłem Klimkiem Paweł Klimek. / fot: Damian Radziak

Paweł Klimek. / fot: Damian Radziak

Muzyka

Dowodząca trzeciej godziny „Skarbów Małopolski” Agnieszka Barańska nie mogła usiedzieć w jednym miejscu. Jednak muzyczne wycieczki po okolicach rozpoczęła w ciężkowickiej bazie Radia Kraków czyli parku zdrojowym, oczekując na niebywale znanego gościa. Niedalekie Bogoniowice to miejsce, skąd pochodzi jeden z najpopularniejszych obecnie polskich zespołów. Tomasz Szczepanik - wokalista grupy Pectus daleko do nas nie miał, a że wakacje spędza w rodzinnych stronach, przyszedł poopowiadać o sielskim dzieciństwie muzykalnych braci.
Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Szczepanikiem Tomasz Szczepanik / Fot. Damian Radziak

Tomasz Szczepanik / Fot. Damian Radziak

Ludowe granie było początkiem muzycznej drogi braci z Pectusa. Najpiękniej regionalną tradycję pielęgnują Jastrzębiacy, skupieni w „Pogórzanach”. Pieśni, obrzędy oraz stroje- o wszystkich elementach tutejszej, dawnej spuścizny opowiadał Stanisław Deś - kierownik Domu Kultury w Jastrzębi oraz „Pogórzan”.
Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Desiem Stanisław Deś, Agnieszka Barańska / Fot. Damian Radziak

Stanisław Deś, Agnieszka Barańska / Fot. Damian Radziak

Na koniec spotkania z brzmieniami Ciężkowic Agnieszka Barańska wróciła do Kąśnej Dolne i Centrum Paderewskiego, by z jego dyrektorem porozmawiać o łączeniu dyrektorowania z karierą operowego śpiewaka. Łukasz Gaj zaprosił na koncerty do Kąśnej i powiedział, dlaczego rzadko śpiewa w pracy.
Łukasz Gaj / Fot. Damian Radziak

Łukasz Gaj / Fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Gajem
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3186529

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię