Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #5 - Limanowa: zieleń, sport i... ślimaki

Kolejnym przystankiem na trasie wakacyjnych Skarbów Małopolski była Limanowa. Ciekawość zaprowadziła nas w pierwszej kolejności na Miejską Górę. Na szczycie znajduje się wysoki krzyż. Z tarasu widokowego można podziwiać szczyty Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Gorców i przy łaskawej pogodzie - także Tatr. Sprawdziliśmy ponadto, jak prezentuje się rozbudowywany park, w którym wkrótce zwiedzający znajdą wytchnienie, a najmłodsi mnóstwo atrakcji. Nie zabrakło także wskazówek, gdzie wybrać się na dłuższą wycieczkę i jak się do niej przygotować. W kulinarnej części naszego programu, tuż obok kuchni regionalnej, pojawiły się... ślimaki!

fot: Damian Radziak

Turystyka i prezentacja miejsca

Początki i współczesność

Najstarsze wzmianki o Limanowej w dokumentach historycznych pojawiają się pod koniec XV wieku. Pierwotna nazwa brzmiała „Ilmanowa”, od niemieckiego osadnika Ilmana. Około 1520 r. miejscowość nabył od rodziny Słupskich stolnik krakowski Achacy Jordan.Prawa miejskie otrzymała na mocy przywileju lokacyjnego nadanego przez króla Zygmunta Augusta w 1565 roku. W mieście nie powstał jednak zamek, czy inna warownia obronna. Jaką więc rolę spełniała Limanowa? Jakim miastem jest i chce być? O tym rozmawialiśmy z zastępcą burmistrza Limanowej Wacławem Zoniem, który z wykształcenia jest historykiem.

Posłuchaj rozmowy z Wacławem Zoniem, zastępcą burmistrza Limanowej Wacław Zoń / Fot. Damian Radziak

Wacław Zoń / Fot. Damian Radziak

Najnowsza atrakcja

Z niespełna 3 do ponad 10 hektarów powiększył się Park Miejski w Limanowej. Kiedyś zielone płuca miasta, stanowił tylko teren wokół Muzeum Ziemi Limanowskiej. Dalsza część wzdłuż potoku Jabłonieckiego straszyła natomiast wyglądem. Działki porastały krzaki i niestety w tym miejscu niektórzy mieszkańcy wysypywali śmieci. Teraz to park pełen atrakcji. Jego urządzenie trwało od 2018 roku i kosztowało 16 milionów złotych. Zdaniem mieszkańców i turystów warto było wydać pieniądze na ten cel.

Posłuchaj o Parku Miejskim w Limanowej

Atrakcje dla miłośników historii

W starej części Parku Miejskiego w Limanowej znajduje się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, które trzeba zobaczyć. To tam bliżej można poznać historię miasta oraz postacie, które odegrały ważną rolę w jego rozwoju. Z tego punktu niebieskim szlakiem możemy natomiast dotrzeć na Cmentarz Jabłoniecki. Spoczywają tam żołnierze austro-węgierscy, rosyjscy oraz niemieccy, którzy zginęli w dniach od 7 do 12 grudnia 1914 roku w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. O tych miejscach opowiedziała nam Magdalena Urbaniec, dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Urbaniec, dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej Magdalena Urbaniec / Fot. Damian Radziak

Magdalena Urbaniec / Fot. Damian Radziak

Limanowa dla aktywnych

Limanowa leży w samym sercu Beskidu Wyspowego, dlatego Limanowa to idealne miejsce na bazę noclegową dla miłośników pieszych wędrówek po górach. Na Rynku swój początek ma kilka szlaków m.in. na Miejską Górę. To szczyt, który liczy raptem 716 m n.p.m., ale ma ogromne znacznie dla lokalnej społeczności oraz jest widoczny z wielu miejsc na terenie Powiatu Limanowskiego. To tam znajduje się 37 metrowy Krzyż Milenijny, który góruje nad miastem. Z tarasu u podstawy konstrukcji można natomiast dostrzec Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Gorce i Beskid Żywiecki. Na szczyt wybraliśmy się z Czesławem Szynalikiem, inicjatorem akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

Posłuchaj o Miejskiej Górze, na którą wybraliśmy się z Czesławem Szynalikiem, inicjatorem akcji Odkryj Beskid Wyspowy

Na które szczyty Beskidu Wyspowego warto się jeszcze wybrać? O tym rozmawialiśmy na limanowskim rynku z Czesławem Szynalikiem, inicjatorem akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

Posłuchaj rozmowy z Czesławem Szynalikiem, inicjatorem akcji Odkryj Beskid Wyspowy Czesław Szynalik / Fot. Damian Radziak

Czesław Szynalik / Fot. Damian Radziak

Kulinaria

Powiat Limanowski dla smakoszy

Tego, jak smakują tradycyjne potrawy Ziemi Limanowskiej, można się dowiedzieć w każdy wakacyjny piątek na rynku w Limanowej. Co tydzień przy słynnym buzodromie pojawiają się stoiska, gdzie lokalne specjały serwują Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wystarczy tylko odwiedzić rynek w godzinach od 9 do 13. Smakołyki serwowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tymbarku kosztował Bartosz Niemiec.

Posłuchaj pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tymbarku

Ślimaki

Czy ślimaki to przysmak Ziemi Limanowskiej? Już od sześciu lat restauracja „W Dymie” w Laskowej koło Limanowej serwuje ten kojarzony z Francją specjał. Jak się okazuje, przystawka z mięczaków cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe ślimaki pochodzą z ekologicznej hodowli z pobliskiej miejscowości Młynne. Właściciel restauracji, a zarazem kucharz Marcin Pławecki wyjaśnia, że ślimaki w naszej kuchni były znane co najmniej od XVI wieku, a przepisy z mięczaków można również znaleźć w najstarszej książce kucharskiej z 1682 roku.

Posłuchaj rozmowy z kucharzem i właścicielem restauracji "W Dymie", Łukaszem Pławeckim

Bezpieczne wakacje

Marcin Koczyba z redakcji motoryzacyjnej Radia Kraków radzi . . .

Posłuchaj Marcina Koczyby Marcin Koczyba/ Fot. Damian Radziak

Marcin Koczyba/ Fot. Damian Radziak

Sport i rekreacja

Trasy rekreacyjne wokół góry Mogielica to jedna z największych atrakcji turystycznych Powiatu Limanowskiego. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego oplata w sumie kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a zimą korzystają z nich miłośnicy narciarstwa biegowego. Przez cały rok trenują tam również młodzi sportowcy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Wierchy Zalesie.

Posłuchaj jak trenują sportowcy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Wierchy Zalesie

W tym roku na szczycie Mogielicy powstanie też nowa wieża widokowa. Konstrukcja zastąpi starą, która ze względu na zły stan techniczny została wyłączona z użytkowania.

Limanowa zaprasza

Góry, natura, tradycja to wszystko jest ważne dla mieszkańców Limanowej i okolic. Ten rejon Małopolski nie jest jednak zbyt często odwiedzany przez turystów. Czeka na odkrycie! Co jest największym atutem regionu? Dlaczego warto się tu zatrzymać? Co przyciąga? Jakimi ludźmi są limanowianie? M. in. o tym rozmawialiśmy z Marianem Wójtowiczem, samorządowcem i propagatorem kultury.

Posłuchaj rozmowy z Marianem Wójtowiczem, samorządowcem i propagatorem kultury Marian Wójtowicz / Fot. Damian Radziak

Marian Wójtowicz / Fot. Damian Radziak

Muzyka


W trzeciej godzinie „Skarbów Małopolski”  Agnieszka Barańska dowiadywała się dlaczego w Limanowej śpiewać każdy może, ale przede wszystkim chce. W gościnnych progach mobilnego studia Radia Kraków zagościli reprezentanci tutejszych chórów: Halina Dyczek- dyrygent Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Bożej Bolesnej, Krzysztof Młynarczyk- kierownik artystyczny Chóru LimaNovum oraz młodzi chórzyści Hubert Kolba i Przemek Twaróg.
fot: Damian Radziak

fot: Damian Radziak


Oprócz chóralnego śpiewania w Limanowej słychać jazz. Młodych i zdolnych  w pierwszych krokach na scenie wspomaga Agata Kuliś. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz  stypendystka Berklee College of Music w Bostonie mocno związana jest tutejszym Domem Kultury, ale przede wszystkim górami i... lokalną kuchnią.


Czy mniejszy ośrodek miejski wiąże się z większym wysiłkiem dla artysty? Takie pytanie Agnieszka Barańska zadała  Krystianowi Jaworzowi- trębaczowi i pianiście, który w Limanowej mieszka, jak sam to określił, „od nowości”. W weekendy muzyk podróżuje z przeróżnymi okołojazzowymi składami czyli m.in. Max Klezmer Band,  Groove Set, Agata Kulis Music, Gurgul Band, Giles Barratt Quartet, czy Surreal Players. Na co dzień jest kierownikiem Limanowskiej Orkiestry Kameralnej.
Krystian Jaworz / Fot. Damian Radziak

Krystian Jaworz / Fot. Damian Radziak

Autor:
Bartosz Niemiec

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię