Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #10 - Bukowina Tatrzańska: turyści, sztuka ludowa, śpiskie smaki

Wybieramy się w Tatry. Wspólnie z przewodnikami podpowiedzieliśmy, które szlaki sprawdzą się dla początkujących, a które dla zaawansowanych. A jeśli w góry, to warto pamiętać o kilku rzeczach. Leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomniał m.in. jak zachowywać się wśród dzikiej przyrody, żeby nie nadepnąć na odcisk jej mniejszym i większym mieszkańcom. Koniec sierpnia to dobry moment na pierwsze podsumowania sezonu. Z włodarzami Bukowiny porozmawialiśmy o tym, czy turyści w tym roku przywieźli dutki i o planach na kolejne inwestycje, które uatrakcyjnią to miejsce dla zwiedzających. W kulinarnej części naszej audycji postawiliśmy na kuchnię góralską!

Turystyka i prezentacja miejsca

Sezon turystyczny

Wspólnie z Marią Kuruc – zastępcą wójta gminy Bukowina Tatrzańska – podsumowaliśmy wstępnie tegoroczny sezon turystyczny, porozmawialiśmy o letnich atrakcjach gminy, w tym. m. in. o wydarzeniach kulturalnych i ścieżkach rowerowych.
W programie Skarby Małopolski w ramach letniej trasy Radia Kraków wybierzemy się w Tatry. Wspólnie z przewodnikami podpowiemy które szlaki sprawdzą się dla początkujących, a które dla zaawansowanych. A jeśli w góry, to warto pamiętać o kilku rzeczach. Leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomni m.in. jak zachowywać się wśród dzikiej przyrody, żeby nie nadepnąć na odcisk jej mniejszym i większym mieszkańcom.

Koniec sierpnia to dobry moment na pierwsze podsumowania sezonu. Z włodarzami Bukowiny porozmawiamy o tym czy turyści w tym roku przywieźli dutki i o planach na kolejne inwestycje, które uatrakcyjnią to miejsce dla zwiedzających. Nie zapomnimy też wspomnieć o działalności Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" o tradycji konkursu Sabałowe Bajania oraz o Szkole Ginących Zawodów.

W kulinarnej części naszej audycji postawimy na kuchnię góralską!
Posłuchaj rozmowy z Marią Kuruc Maria Kuruc. / fot: Piotr Korczak

Maria Kuruc. / fot: Piotr Korczak

Tatrzańska natura

Tadeusz Figura – leśniczy TPN, przewodnik tatrzański – opowiedział nam o obcowaniu z tatrzańską naturą, o tym, jak w czasie wędrówki po górskich szlakach nie spłoszyć dzikich zwierząt. Zapytaliśmy, czy szlaki w Tatrach Wysokich nadają się dla początkujących, porozmawialiśmy o bezpieczeństwie w górach oraz o planowaniu podróży, a także o kulturze turystów, którzy odwiedzają Tatry.
Posłuchaj rozmowy z Tadeuszem Figurą Tadeusz Figura. / fot: Damian Radziak

Tadeusz Figura. / fot: Damian Radziak

Sztuka ludowa

Alicja Wierzbanowska z Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” opowiedziała słuchaczom Radia Kraków o tradycjach Domu Ludowego w Bukowinie, największego drewnianego obiektu w Polsce, a także o Szkole Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej. Poznaliśmy tajniki sztuki malowania na szkle. Wyjaśniliśmy też, czym są słynne w całej Polsce Sabałowe Bajania.

Posłuchaj rozmowy z Alicją Wierzbanowską i Teresą Skupień-Lassak Alicja Wierzbanowska. / fot: Damian Radziak

Alicja Wierzbanowska. / fot: Damian Radziak

Sport i rekreacja

AMP Futbol

Bogdan Kapłon – trener drużyny amp futbolowej – powiedział nam o rozwoju tej dyscypliny pod Tatrami i zmaganiach, z jakimi mierzą się trenerzy oraz piłkarze po amputacji kończyny. Porozmawialiśmy o jednej z polskich gwiazd tej dyscypliny – Krystianie Kapłonie, nazywanym „wojownikiem z gór”, prywatnie synu Bogdana Kapłona.
Posłuchaj rozmowy z Bogdanem Kapłonem Bogdan Kapłon / fot: Piotr Korczak

Bogdan Kapłon / fot: Piotr Korczak

Sepak takraw

Czym jest ta dyscyplina? Jak wyglądają przygotowania do Mistrzostw Europy, które zaplanowano w Białce Tatrzańskiej na 2022 rok? Wyjaśnia Paweł Podczerwiński – prezes Polskiej Federacja SEPAK TAKRAW.
Posłuchaj rozmowy z Pawłem Podczerwińskim Paweł Podczerwiński. / fot: Damian Radziak

Paweł Podczerwiński. / fot: Damian Radziak

Trasy rowerowe

Rowerzysta Mariusz Bryja opowiedział nam o najbardziej malowniczych oraz o najtrudniejszych trasach rowerowych gminy Bukowina.

Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Bryją Mariusz Bryja. / fot: Piotr Korczak

Mariusz Bryja. / fot: Piotr Korczak

Sporty letnie i zimowe

Artur Kasperek – dyrektor Gminnego Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej – opowiedział o obiektach i atrakcjach ze sportem w tle. Gmina Bukowina Tatrzańska to bowiem nie tylko centrum sportów zimowych, ale także doskonałe miejsce do uprawiania sportów w sezonie letnim.

Posłuchaj rozmowy z Arturem Kasperkiem Artur Kasperek. / fot: Damian Radziak

Artur Kasperek. / fot: Damian Radziak

Kulinaria

Kwaśnica i moskole

O przysmakach prosto z Bukowiny opowiadały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Bukowina Tatrzańska. Jakie ciasta najczęściej wybierają wnuczęta? Co jest we wkładce tradycyjnej kwaśnicy góralskiej i z czego składają się tradycyjne bukowiańskie moskole? Posłuchajcie!

Artur Kasperek – dyrektor Gminnego Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej – porozmawiamy o obiektach i atrakcjach ze sportem w tle – Gmina Bukowina Tatrzańska to nie tylko centrum sportów zimowych, ale także doskonałe miejsce do uprawiania sportów w sezonie letnim

Posłuchaj rozmowy z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich
Śpiskie smaki

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Czarna Góra mówiły o „śpiskich smakach”. Fizjoły ze śliwkami, derkliki i sałata na kwaśnym mlyku... Sprawdziliśmy, czym różni się kuchnia Podhala od kuchni spiskiej.
Posłuchaj przedstawielek Koła Gospodyń Wiejskich Czarna Góra
Bezpieczne wakacje

Czy każdy zdoła przejść pieszo trasę do Morskiego Oka? Gdzie wybrać się na wyprawę tak, by oczarowały nas widoki gór? Kiedy i dlaczego góry bywają niebezpieczne? Na te pytania odpowiedział Dariusz Kuruc – przewodnik tatrzański, instruktor narciarstwa.
Posłuchaj rozmowy z Dariuszem Kurucem Dariusz Kuruc. / fot: Piotr Korczak

Dariusz Kuruc. / fot: Piotr Korczak

Jak się przygotować do wyjścia w góry? Kiedy i dlaczego pogoda potrafi się błyskawicznie zmienić? Dlaczego poza telefonm warto mieć ze sobą klasyczną mapę? O tym opowiedział Marek Majerczyk, ratownik TOPR.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Majerczykiem
Muzyka

Tradycje muzyczne regionu

Gościem Rafała Zbrzeskiego był Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jaka jest podhalańska muzyka? Każdy wie, jak brzmi kapela góralska. Jednak bogactwo tamtejszych nut jest znacznie większe. Dodatkowo dowiemy się, jak wygląda muzykowanie na ślubie i góralskim weselu. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tych wydarzeń.
Posłuchaj rozmowy z Bartłomiejem Koszarkiem, dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek / Fot. Piotr Korczak

Bartłomiej Koszarek / Fot. Piotr Korczak

Zespół Holeviaters z Poronina

Jak brzmi współczesna muzyka góralska, jak ją połączyć z bieżącymi trendami? W jaki sposób połączyć folk ze swingiem i jazzem z lat 20. i 30.? Opowiada Hania Malacina-Karpiel, wokalistka zespołu Holeviaters.
Posłuchaj rozmowy z Hanią Malaciną-Karpiel
Autor:
Dominika Kossakowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3206080

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię