- A
- A
- A
Skarby Małopolski #10 - Bukowina Tatrzańska: turyści, sztuka ludowa, śpiskie smaki
Wybieramy się w Tatry. Wspólnie z przewodnikami podpowiedzieliśmy, które szlaki sprawdzą się dla początkujących, a które dla zaawansowanych. A jeśli w góry, to warto pamiętać o kilku rzeczach. Leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomniał m.in. jak zachowywać się wśród dzikiej przyrody, żeby nie nadepnąć na odcisk jej mniejszym i większym mieszkańcom. Koniec sierpnia to dobry moment na pierwsze podsumowania sezonu. Z włodarzami Bukowiny porozmawialiśmy o tym, czy turyści w tym roku przywieźli dutki i o planach na kolejne inwestycje, które uatrakcyjnią to miejsce dla zwiedzających. W kulinarnej części naszej audycji postawiliśmy na kuchnię góralską!Sezon turystyczny
Wspólnie z Marią Kuruc – zastępcą wójta gminy Bukowina Tatrzańska – podsumowaliśmy wstępnie tegoroczny sezon turystyczny, porozmawialiśmy o letnich atrakcjach gminy, w tym. m. in. o wydarzeniach kulturalnych i ścieżkach rowerowych.

Tadeusz Figura – leśniczy TPN, przewodnik tatrzański – opowiedział nam o obcowaniu z tatrzańską naturą, o tym, jak w czasie wędrówki po górskich szlakach nie spłoszyć dzikich zwierząt. Zapytaliśmy, czy szlaki w Tatrach Wysokich nadają się dla początkujących, porozmawialiśmy o bezpieczeństwie w górach oraz o planowaniu podróży, a także o kulturze turystów, którzy odwiedzają Tatry.

Alicja Wierzbanowska z Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” opowiedziała słuchaczom Radia Kraków o tradycjach Domu Ludowego w Bukowinie, największego drewnianego obiektu w Polsce, a także o Szkole Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej. Poznaliśmy tajniki sztuki malowania na szkle. Wyjaśniliśmy też, czym są słynne w całej Polsce Sabałowe Bajania.

AMP Futbol
Bogdan Kapłon – trener drużyny amp futbolowej – powiedział nam o rozwoju tej dyscypliny pod Tatrami i zmaganiach, z jakimi mierzą się trenerzy oraz piłkarze po amputacji kończyny. Porozmawialiśmy o jednej z polskich gwiazd tej dyscypliny – Krystianie Kapłonie, nazywanym „wojownikiem z gór”, prywatnie synu Bogdana Kapłona.

Czym jest ta dyscyplina? Jak wyglądają przygotowania do Mistrzostw Europy, które zaplanowano w Białce Tatrzańskiej na 2022 rok? Wyjaśnia Paweł Podczerwiński – prezes Polskiej Federacja SEPAK TAKRAW.

Trasy rowerowe
Rowerzysta Mariusz Bryja opowiedział nam o najbardziej malowniczych oraz o najtrudniejszych trasach rowerowych gminy Bukowina.

Sporty letnie i zimowe
Artur Kasperek – dyrektor Gminnego Centrum Rekreacji i Sportu w Białce Tatrzańskiej – opowiedział o obiektach i atrakcjach ze sportem w tle. Gmina Bukowina Tatrzańska to bowiem nie tylko centrum sportów zimowych, ale także doskonałe miejsce do uprawiania sportów w sezonie letnim.

Kwaśnica i moskole
O przysmakach prosto z Bukowiny opowiadały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Bukowina Tatrzańska. Jakie ciasta najczęściej wybierają wnuczęta? Co jest we wkładce tradycyjnej kwaśnicy góralskiej i z czego składają się tradycyjne bukowiańskie moskole? Posłuchajcie!
Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Czarna Góra mówiły o „śpiskich smakach”. Fizjoły ze śliwkami, derkliki i sałata na kwaśnym mlyku... Sprawdziliśmy, czym różni się kuchnia Podhala od kuchni spiskiej.
Czy każdy zdoła przejść pieszo trasę do Morskiego Oka? Gdzie wybrać się na wyprawę tak, by oczarowały nas widoki gór? Kiedy i dlaczego góry bywają niebezpieczne? Na te pytania odpowiedział Dariusz Kuruc – przewodnik tatrzański, instruktor narciarstwa.

Tradycje muzyczne regionu
Gościem Rafała Zbrzeskiego był Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jaka jest podhalańska muzyka? Każdy wie, jak brzmi kapela góralska. Jednak bogactwo tamtejszych nut jest znacznie większe. Dodatkowo dowiemy się, jak wygląda muzykowanie na ślubie i góralskim weselu. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tych wydarzeń.

Jak brzmi współczesna muzyka góralska, jak ją połączyć z bieżącymi trendami? W jaki sposób połączyć folk ze swingiem i jazzem z lat 20. i 30.? Opowiada Hania Malacina-Karpiel, wokalistka zespołu Holeviaters.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie