|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krystian Lada reżyseruje "Pieśń Roksany" Szymanowskiego w Operze Flamandzkiej

Inspiracją do nowej formy, która łączy operę, taniec i film, jest słynna aria z opery Szymanowskiego “Król Roger”. Krystian Lada, (który zimą przygotował w Krakowie fantastycznie przyjętą operę "Sigismondo" Rossiniego na Festiwalu Opera Rara), miał teraz w Antwerpii pracować nad całą operą Szymanowskiego. Niestety z powodu pandemii koronawirusa premierę odwołano. O swojej pracy nad "Pieśń Roksany" opowiada Justynie Nowickiej w magazynie Radio Kraków Kultura.

Krystian Lada w rozmowie z Justyną Nowicką

kadr z "Pieśni Roksany", fot.jn

Filmowo-operowa miniatura “Pieśń Roksany”, którą wyreżyserował Krystian Lada w odpowiedzi na zaproszenie Opery Flamandzkiej (Opera Ballet Vlaanderen) w Antwerpii jest dostępna w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=rKbMs5a12Kk&feature=emb_logo

- Na miejsce nagrań wybrałem północną część Antwerpii, w której miasto spotyka się z portem - ziemia niczyja, którą na nowo zawładnęła natura. To było miejsce moich codziennych wędrówek gdy ogłoszono ograniczenie przemieszczania się w Antwerpii. Ta przestrzeń jest dla mnie metaforą tego, gdzie znalazł się człowiek w sytuacji pandemii. Ten wirus, ta niewidzialna siła, której nie jesteśmy nadal w stanie zrozumieć, przypomniał nam o czymś ogromnie ważnym: o tym, że nie jesteśmy władcami natury, a jedynie jej częścią i w pełni podlegamy jej prawom. Ta miniatura to parabola duchowego przebudzenia i powrotu do natury. I o tym właśnie, traktuje opera Szymanowskiego i Iwaszkiewicza - mówi reżyser.

Nową aranżację arii Roksany stworzyła kompozytorka Kasia Głowicka, na stałe mieszkająca w Hadze. Zgodnie z wytycznymi lokalnych władz, do nagrania mogliśmy zaprosić tylko dwójkę muzyków. Arię zaśpiewała sopranistka z chóru Opery Flamandzkiej, Dagmara Dobrowolska. I tak “Pieśń Roksany” stała się polską kreacją operową w Belgii, wersją Szymanowskiego na czasy pandemii. Dla mnie, bardzo osobistą refleksją na temat tych ostatnich tygodni - dodaje Lada.

jn

100%
0%