Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Zielona strzałka warunkowa

Widzisz zieloną strzałkę do warunkowego skrętu? Zatrzymaj się! W każdy mieście jest wiele skrzyżowań, na których działa sygnalizator S2, czyli słynna "zielona strzałka". Te miejsca bardzo często pokazują brak znajomości przepisów wśród kierowców lub ich ignorancję.

fot. Mateusz Żmija

Jak informują słuchacze Radia Kraków, w stolicy Małopolski najlepiej widać to na rondzie Grunwaldzkim. Kierowcy, którzy chcą skręcić w ul. Monte Cassino z prawego pasa od strony centrum, zupełnie ignorują „zieloną strzałkę” i wjeżdżają wprost przed rowerzystów. To wyjątkowo niebezpiecznie.

Podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji tłumaczy na co pozwala nam „zielona strzałka”:

- Dozwolone jest skręcanie w kierunku, który jest wskazany strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, ale pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem, a po drugie nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Zatrzymanie się i nabranie pewności, że nie utrudnimy ruchu po wjeździe na skrzyżowanie jest tutaj kluczowe, ale "zielona strzałka" daje nam też inne możliwości:

- Sygnał w kształcie zielonej strzałki, który zezwala na skręcanie w lewo, pozwala nam również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23, a więc „zakaz zawracania” – dodaje podinsp. Dymura.

Ta wiedza zdecydowanie może się przydać. Zwłaszcza na zatłoczonych ulicach.

Na koniec słowo o karach za łamanie przepisów dotyczących „zielonej strzałki”. Są bardzo surowe, choć – jak wskazują kierowcy – niezbyt często egzekwowane. Grozi za to od 300 do 500 zł mandatu i aż 6 punktów karnych. Tyle samo, ile za przejazd na czerwonym świetle.


§ 96 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.

3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię