Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Zachowanie podczas kontroli drogowej

Akcja "Znicz" oznacza tysiące kontroli drogowych w całej Polsce. Są kierowcy, którzy nadal nie wiedzą jak zachować się podczas takiej kontroli. Niektórzy próbują też uniknąć badania trzeźwości.

fot. Archiwum Radia Kraków

Zacznijmy od podstawowych zasad, które obowiązują uczestników ruchu drogowego w czasie kontroli:

- Kierujący musi zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z samochodu, chyba że zażąda tego kontrolujący. Na polecenie kontrolującego, kierowca wyłącza silnik i włącza światła awaryjne. Co ważne, także pasażerowie pojazdu mogą opuszczać pojazd wyłącznie  za zezwoleniem kierującego i na jego polecenie - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Ta procedura jest związana zarówno z bezpieczeństwem funkcjonariuszy jak i samych kontrolowanych.

Dodajmy, że umundurowani policjanci mogą zatrzymywać kierowców w każdych warunkach i o każdej porze. Natomiast funkcjonariusze bez mundurów - wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jedni i drudzy muszą używać do tego tzw. lizaka lub specjalnej latarki, gdy widoczność jest słaba.

Po zatrzymaniu pojazdu, policjant podaje kierującemu swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a na żądanie kierującego okazuje legitymację służbową. Dodajmy, że policjant nieumundurowany ma okazać swoją legitymację bez wezwania kierowcy.

Wbrew opiniom powielanym w internecie, policjant nie musi mieć uzasadnionego podejrzenia co do nietrzeźwości kierowcy, by poddać go badaniu alkomatem lub narkotestem. Policja może sprawdzać trzeźwość w ramach kontroli prewencyjnych, a sprzeciw kierującego niewiele tu pomoże.

Natomiast ucieczka przed policją od kilku miesięcy jest uznawana za przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Na uciekinierów są nakłada też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów przez maksymalnie 15 lat. Informowaliśmy o tym w czerwcowej odsłonie "Przepisu na środę".


§ 16. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego
1. Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego.
2. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd;
2) trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;
3) na polecenie kontrolującego:
a) wyłączyć silnik pojazdu,
b) włączyć światła awaryjne.
3. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

Art. 129 ja. Prawa o ruchu drogowym
W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

 


Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię