Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Wyścigi żółwi

Tym razem "Przepis na środę" jest nawiązaniem do wiadomości od pana Macieja. Nasz słuchacz wysłał do nas zdjęcia ciężarówek, które wyprzedzają inne pojazdy na niebezpiecznym, podkrakowskim odcinku zakopianki.

fot. Maciej, słuchacz Radia Kraków

Pan Maciej zwraca uwagę na przekraczanie prędkości przez te największe pojazdy i na niebezpieczeństwo związane z tzw. "wyścigiem rydwanów".

Uwaga na wielotonowe żółwie

Jedną z form zjawiska opisywanego przez pana Macieja jest też "wyścig żółwi". Wielkie ciężarówki wyprzedzają się czasem przez kilka kilometrów, bo różnice w ich prędkościach są minimalne.

Taka jazda może zostać uznana za tamowanie lub utrudnianie ruchu, o czym mówiliśmy w innej odsłonie "Przepisu na środę". Jest także druga strona medalu, o której mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji:

- Często winnym jest ten, który jest wyprzedzany. Przepis jednoznacznie mówi, że kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się zwiększania prędkości w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim, a często takie zjawisko obserwujemy. Tak jakby ambicja kierowcy nie pozwalała na wyprzedzenie się innemu pojazdowi. Pamiętajmy, że taki błąd to wykroczenie. Możemy za nie otrzymać mandat w wysokości 350 zł i 3 punkty karne.

Mierz siły na zamiary

Podinsp. Dymura prosi kierowców o rozwagę i doradza jak uniknąć groźnych sytuacji podczas wyprzedzania:

- Ten, który jest wyprzedzany, powinien nie zwiększać prędkości, umożliwić wykonanie tego manewru. Jednocześnie kierowca, który podejmuje taki manewr, powinien mierzyć siły na zamiary. Zweryfikować, czy prędkość, położenie drogi, warunki atmosferyczne i natężenie ruchu pozwalają w ogóle na wyprzedzanie w sposób sprawny i bezpieczny.

Z kolei pan Maciej kończy swój list stwierdzeniem, że "Tylko całkowity zakaz wyprzedzania dla ciężarowych i autobusów może zakończyć te wyścigi rydwanów". Byłoby to rozwiązanie bardzo radykalne, ale na niektórych drogach w pełni uzasadnione.

 

Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię