Okupujesz lewy pas? Spodziewaj się mandatu

Policja zwraca na to wykroczenie coraz większą uwagę. Jak mówi podinsp. Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości:

- Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni i są to zasady mówiące o ruchu prawostronnym. Uporczywa jazda lewym pasem może być uznana za tamowanie lub utrudnianie ruchu, albo też za naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej. To zależy od sytuacji. W każdym razie, mandat za takie zachowanie wynosi od 20 do 500 zł, a kierowcy będą przypisywane dwa punkty karne.

Zachowanie kierowców okupujących lewe pasy ruchu dziwi najbardziej na krakowskich arteriach, ponieważ prawy pas ruchu często okazuje się tu zdecydowanie szybszy. Jadąc spokojnie po prawej stronie, wielokrotnie można napotkać krótszą kolejkę do świateł.

Nie popędzaj "długimi" i klaksonem

Podisnp. Krzysztof Dymura apeluje też do tych, którzy popędzają innych kierowców na lewym pasie:

- Jeżeli chodzi o tych popędzających, to pamiętajmy również o tym, że artykuł 19. (prawa o ruchu drogowym - przyp. red.) mówi o prędkości bezpiecznej, czyli zapewniającej panowanie nad kierowanym pojazdem, ale z drugiej strony mamy poruszać się z prędkością dopuszczalną na danym odcinku drogi. Nie można przekraczać limitów prędkości.

Warto dodać, że trąbienie, błyskanie światłami drogowymi lub zbliżanie się do zderzaka poprzedzającego auta na minimalną odległość sprzyja agresji na drodze i jest niezwykle ryzykowne.

Uznajmy więc, że lewy pas służy do wyprzedzania, i podkreślmy, że w Polsce nadal obowiązuje ruch prawostronny. Nic się pod tym względem nie zmieniło. Jeśli prawy pas jest wolny, trzeba z niego korzystać.


Art. 16. Prawa o ruchu drogowym:
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. 

 

Mateusz Żmija