Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Kara za pożyczanie samochodu

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że za pożyczenie samochodu lub jednośladu można zostać ukaranym! Mandat zostanie nałożony za udostępnienie pojazdu nieodpowiednim osobom, albo wtedy, gdy pożyczony pojazd okaże się niesprawny.

O odpowiedzialności za własne cztery lub dwa "kółka" przypomina podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji:

- Właściciel lub posiadacz pojazdu odpowie chociażby za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby bez wymaganych uprawnień. Wtedy mandat wyniesie 300 zł. Wykroczeniem będzie również pozwolenie na kierowanie osobie, która znajduje się w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka. Wówczas mandat karny jest wymierzany na ogólnych zasadach - od 20 do 500 zł.

To nie wszystko! Kara zostanie wymierzona także wtedy, gdy udostępnimy pojazd, który nie posiada dokumentów stwierdzających dopuszczenie go do ruchu, albo gdy udostępnimy go do celów niezgodnych z przeznaczeniem.

- Możemy ponieść odpowiedzialność również za to, że nie będziemy w stanie wskazać na żądanie uprawnionego organu - policji, ITD, straży miejskiej - komu powierzyliśmy pojazd do kierowania albo używania w oznaczonym czasie. To jest ten przypadek, z którego są karani właściciele pojazdów, które nie potrafią wskazać chociażby tych osób, które popełniają wykroczenia zarejestrowane na fotoradarach - dodaje podinsp. Dymura.

Kiedy więc otrzymają Państwo list z fotografią zrobioną przez fotoradar i prośbę o wskazanie osoby kierującej sfotografowanym samochodem, to trzeba będzie sięgnąć pamięcią wstecz, spojrzeć prawdzie w oczy i... podać dane kierowcy.

Tego wymaga od nas kodeks wykroczeń.


Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię