Dlaczego Litwa to Litwa? Najpierw musimy sięgnąć do języka litewskiego...
- A
- A
- A
Ukraina, Rosja, Czechy? Skąd się wzięły nazwy państw naszych sąsiadów?
W podglądaniu języka tym razem przyglądamy się nazwom sąsiadujących z nami krajów. Językowe wątpliwości rozwiewa dr Maciej Rak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Markiem Mędelą.Sięgnijmy do korzeni językowych naszych południowych sąsiadów. Zanim jednak pojawił się rzeczownik Czech - była forma 'czel' oznaczająca "człowieka, członka rodu". Czechy to etymologicznie 'ludzie'. Słowacja natomiast ma bardzo słowiańskie źródło.
Niemcy - nazwa kraju, ale i ludności. Jest typowo polska nazwa. W języku prasłowiańskim: to ktoś, kto nie mówi lub nie mówi niezrozumiale, obcym językiem.
Białoruś - nazwa bardziej jasna. Była to część ziem ruskich niezależna od wpływu chanów tatarskich, stąd przedrostek "biały" - kolor oznaczający czystość i wolność. Inne objaśnienie wiąże się z jasnym kolorem włosów i odzieży mieszkańców białoruskich ziem.
Rosja. Żeby umówić nazwę kraju naszego wschodniego sąsiada można wrócić do formy "Ruś", ale i zerknąć do słownika greckiego. Nazwa "Rosja" ma korzenie greckie i została przyjęta na określenie kraju w Europie Wschodniej. Po raz pierwszy nazwę "Rosja" spotykamy w X-wiecznym dokumencie o ceremoniach Bizancjum Konstantyna VII.
Na koniec językowego cyklu opowiemy o Ukrainie - najbardziej spokrewnionej z nami językowo, jeśli chodzi o wschodnich Słowian. Jednak o zgodę wśród językoznawców polskich i ukraińskich raczej trudno. Etymologia nazwy "Ukrainy" to dość kłopotliwa sprawa.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:13
Wisła dopisuje ważne trzy punkty! Pewna wygrana w Tychach
-
19:58
Za oglądanie egzotycznych zwierząt pobierał opłaty, teraz może usłyszeć zarzuty
-
19:06
Amerykanista: „Leon XIV nie będzie współpracował z Trumpem, żeby uczynić Amerykę jeszcze większą”
-
16:59
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:32
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie inwestują w robotykę. Wykonali niemal 170 zabiegów z użyciem manipulatora da Vinci
-
16:13
Gruntowny remont centrum Szczawnicy. Uzdrowisko dostało dużą dotację
-
16:05
Otylia Jędrzejczak zaprasza dzieci z Krakowa na Otylia Swim Tour
-
15:45
Gwa*t na emocjach w szkole teatralnej, czyli „Utrata równowagi”
-
15:31
Czym są odrębne komisje wyborcze i kto może w nich głosować?
-
15:25
Pociągi wracają na zmodernizowaną trasę Tarnów - Leluchów
-
15:11
Prokuratorskie dochodzenie ws. zdjęcia kwestionariusza paszportowego z danymi prok. Ewy Wrzosek