- A
- A
- A
Pod Lupą: o pracy archeologa kiedyś i dziś
Kiedyś łopatka, niewielka walizeczka, szkło powiększające, laboratorium i gabinet. Dziś drony, najnowsze technologie i sprzęt pozwalający zajrzeć w gąb Ziemi. Tak na przestrzeni lat zmienił się zawód archeologa. Pozostała ta sama pasja i chęć zbadania śladów przeszłości. W tym tygodniu w cyklu „Pod lupą” posłuchamy opowieści o wykopaliskach prowadzonych przez krakowskich archeologów, a badać będziemy nie tylko Małopolskę, ale i wyprawimy się do odległego Egiptu.Na początek o tym, co jest fascynującego w pracy archeologa i o marzeniach młodych adeptów tego zawodu, a także o zmieniających się technikach pracy. Z dr. hab. Jackiem Górskim, Dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Krakowie, rozmawia Marzena Florkowska.
Wyprawa do Egiptu to marzenie każdego archeologa i czasem te marzenia spełniają się. Co więcej, krakowscy i polscy badacze mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Anna Drzymuchowska z Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich Muzeum Archeologicznego w Krakowie uczestniczy w wykopaliskach w Marei. Tuż przed kolejnym wyjazdem spotkała się z nią Marzena Florkowska.
Kraków wciąż zaskakuje i nawet podczas zwykłych na pozór prac ziemnych może dojść do odkrycia naukowego. Co więcej, nawet nasza działka może kryć prawdziwe skarby. O takich właśnie sytuacjach z Anną Tyniec, Kierownikiem Działu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Muzeum Archeologicznego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.
Neandertalczyk w swej istocie był do nas bardzo podobny, a w archeologii kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy lat to zaledwie chwila. Przekonują się o tym badacze prowadzący prace w Jaskini Ciemnej koło Ojcowa. W taką podróż w czasie z Mirosławem Zającem, Kierownikiem Działu Prahistorii Małopolski Muzeum Archeologicznego w Krakowie wybrała się Marzena Florkowska.
(Marzena Florkowska/ew)
Jaskinia Ciemna-komora Główna - praca na wykopie, fot. D. Stefański
Cmentarzyska są najciekawszym terenem badań archeologicznych, a często największym wrogiem są przypadkowi ciekawscy, którzy mogą zniszczyć ostatnie ślady przeszłości. Przekonali się o tym badacze prowadzący wykopaliska w obrębie Małopolski. A z Ryszardem Naglikiem z Działu Prahistorii Małopolski Muzeum Archeologicznego w Krakowie rozmawiała Marzena Florkowska.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
-
15:40
Kryptonim "Gigant". Jak powstawał nowohucki kombinat
-
15:24
Ruch Muzyczny na fali: Michał Mendyk rozmowia z Rafałem Mazurem i Łukaszem Lamżą
-
15:19
„Jeszcze w kadziach wre i kipi”. 75 lat temu rozpoczęła się budowa kombinatu w Nowej Hucie
-
14:03
Znamy zwycięzców konkursów festiwalu Mastercard OFF Camera