- A
- A
- A
Pod Lupą: Małopolski Szlak Architektury Drewnianej
Malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny. W sumie 255 najciekawszych i najcenniejszych miejsc tworzy Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Przez całe lato ponad 50 z nich można oglądać bezpłatnie z przewodnikiem w każdy piątek, sobotę i niedzielę. W każdy wakacyjny weekend już od 11 czerwca można wysłuchać koncertu z cyklu "Muzyka zaklęta w drewnie". Słuchajcie "Pod Lupą" od poniedziałku do piątku o 11:40.
Kościół w Dębnie. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
(Marzena Florkowska/ew)
Na stronie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej można przeczytać wiele z takich ciekawostek tym kościółku, a także innych miejscach znajdujących się na tym szlaku.

W Lipnicy Murowanej. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
Ponad 50 drewnianych obiektów można zwiedzać bezpłatnie tego lata. W piątek, sobotę i niedzielę na turystów indywidualnych, a także zorganizowane grupy czekają na miejscu przewodnicy. Jeśli ktoś wybiera się na wycieczkę w innym terminie, to można wcześniej umówić się telefonicznie. Przewodnicy są świetnie przygotowani i wielojęzyczni. W kościółku w Lipnicy Murowanej znajduje się np. tablica informacyjna w języku japońskim, bo wielu turystów właśnie z Japonii przyjeżdża oglądać kościółek pod wezwaniem św. Leonarda. O tym, co czaruje i przyciąga, z Piotrem Łężniakiem, koordynatorem projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej" rozmawiała Marzena Florkowska:
Drewniany kościół św. Bartłomieja w Krakowie - Mogile jest jednym z najciekawszych obiektów drewnianych na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Skrywa niezwykłe perełki i tajemnice. Ma swoich wielbicieli, zachwycają się nim nie tylko turyści z Polski, niedawno zwiedzała go grupa z Singapuru. Wielu przychodzi tu specjalnie, inni przy okazji nawiedzania Opactwa Cystersów w Mogile Opiekujący się nim ksiądz proboszcz drży o jego bezpieczeństwo, bo zabytek jest nie tylko piękny, ale i kruchy.

W kościółku św. Bartłomieja. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
Z proboszczem parafii św. Bartłomieja w Krakowie, ojcem cystersem Wincentym Zakrzewskim i przewodnikiem po tym miejscu Andrzejem Brodą rozmawiała Marzena Florkowska:
Drewniane kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej, a także cerkwie grekokatolickie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. To 8 z 255 obiektów znajdujących się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Cerkiew w Owczarach. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
Dzięki bogactwu i różnorodności tych miejsc można wziąć ślub w drewnianym kościółu, a na wesele zaprosić do drewnianej karczmy. O niepowtarzalnym uroku tych miejsc z Pawłem Mierniczakiem, Dyrektorem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi projekt "Małopolski Szlak Architektury" rozmawiała Marzena Florkowska:
Na stronie www.drewianamalopolska.pl znaleźć można wykaz wszystkich 255 drewnianych obiektów z mapkami dojazdu, zdjęciami i podstawowymi informacjami oraz danymi kontaktowymi.
Kościółek św. Bartłomieja. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
Drewniane, skrzypiące schody prowadzą na niewielki chór kościelny. Stamtąd roztacza się zupełnie inny widok nie tylko na ludzi, ale i na kościół. Ale w drewnianych świątyniach grają nie tylko organy. Skrzypią ławki, trzeszczą podłogi. Cały kościół gra. I zupełnie inaczej rozbrzmiewa w nim muzyka - i ta dawna, i ta całkiem współczesna. Przez całe lato w cyklu koncertów "Muzyka zaklęta w drewnie" w wybranych obiektach drewnianych Małopolski można wysłuchać niezwykłych koncertów.
O tych wydarzeniach, o niezwykłym uroku pracy organisty z Anną i Stanisławem Kowalczykami, organistami m.in. w drewnianym kościółku św. Bartłomieja w Mogile i z Pawłem Mierniczakiem, Dyrektorem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi projekt Małopolski Szlak Architektury, rozmawiała Marzena Florkowska:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:21
Środa zapowiada się deszczowo praktycznie w całej Małopolsce
-
06:02
Deweloper z Zakopanego dostanie karę za nielegalną wycinkę drzew, ale najpierw... musi ją dokończyć
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 14.05
-
22:30
Bezsens ma sens - dr Roman Solecki
-
19:09
Rafał Trzaskowski w Krakowie: „Najważniejsza jest uczciwość”
-
18:49
Magdalena Biejat: Aborcja to nie tabu. Nigdy nie będę się wstydzić walki o prawa kobiet
-
18:13
„Nie po to, by wygrać – tylko, by nie przegrać” - politolog o ostatniej debacie prezydenckiej
-
17:49
Rafał Trzaskowski: zależy mi na poprawie warunków pracy nauczycieli
-
16:00
Dyspozytornia medyczna w Tarnowie zostaje
-
10:10
"Słodkie życie". Co widać w oku ryby?
-
10:00
„Słodkie życie” w oku ryby. Co opowiedział nam Fellini?