Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Piękne i zabytkowe krakowskie budynki szkolne

W tym tygodniu w cyklu Pod lupą osładzamy powrót do codzienności po zimowych feriach. Oglądamy przepiękne budynki szkolne zaprojektowane przez Jana Zawiejskiego i słuchamy wspomnień.

Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Posłuchaj o szkole na ul. Szlak Posłuchaj rozmowy z Kamilą Twardowską Posłuchaj o szkole przy ul. Wąskiej Posłuchaj o szkole z ul. Loretańskiej

Na początek szkoła przy ul. Szlak. Marzena Florkowska rozmawiała z Kamilą Twardowską, kuratorką wystawy o Zawiejskim, i weszła do szkoły razem z Romualdem Włodkiem, uczniem sprzed prawie osiemdziesięciu lat.

Posłuchaj o szkole z ul. Syrokomli

 

Piękny i zabytkowy budynek, a zawody nowoczesne. Tak jest w  przypadku Technikum Energetyczno-Elektronicznego, które mieści się w budynku zaprojektowanym przez Jana Zawiejskiego. Przed bramą szkoły spotkali się dyrektor Marek Kolarski i Marzena Florkowska. 

 

 

W kamienicy Hipolitów czynna jest wystawa poświęcona Janowi Zawiejskiemu "Myślenie miastem".
 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

Krakowskie szkoły projektu Jana Zawiejskiego

 

 

Szkoła przy ul. Syrokomli. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

 

Na koniec coś specjalnie o kobietach i dla kobiet, czyli szkoła przy ul. Syrokomli – oczywiście także projektowana przez Jana Zawiejskiego. Z Kamilą Twardowską i Michałem Hankusem – kustoszami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – rozmawia Marzena Florkowska. 

Czy to był kiedyś budynek klasztorny? Czy można przeglądnąć dawne dokumenty szkolne? Takie pytania zadają odwiedzający szkołę  przy ul. Wąskiej – obecne VI Liceum Ogólnokształcące, a sto lat temu szkołę żydowską.

Szkoła przy ul. Wąskiej. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

 

Niezwykły budynek podziwiała Marzena Florkowska, a towarzyszyli jej Kamila Twardowska, kuratorka wystawy o Janie Zawiejskim, i dr Czesław Wróbel, dyrektor szkoły.

 

Odwiedzamy Szkołę Żeńską im. Zbigniewa Oleśnickiego przy Rynku Kleparskim - to jej dawna nazwa.  To jedna z 14 szkół zaprojektowanych dla Krakowa przez Jana Zawiejskiego.

Szkoła Żeńska im. Zbigniewa Oleśnickiego przy Rynku Kleparskim. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Fot. Marzena Florkowska

Z Kamilą Twardowską rozmawia Marzena Florkowska:

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię