Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.22.12.2019 r.

(fot.Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA ( 22.12.)

 

Tarnowianin; wojskowy - generał brygady Wojska Polskiego i polityk - minister przemysłu i handlu (1931-1934) oraz senator w II RP.

Urodził się 131 lat temu, 22 grudnia 1888 r. w TARNOWIE, w rodzinie Franciszka i Teofili z domu Nostalik.

Ukończył filozofię w KRAKOWIE. Pierwszą pracę podjął w c.k. Gimnazjum w NOWYM TARGU w roku szkolnym 1912/13. Uczył polskiego, łaciny i greki. W 1912 r. założył przy gimnazjum I Drużynę Skautową im K. Pułaskiego.

W 1913 r. został przeniesiony do c.k. II Gimnazjum w Tarnowie.

W czasie I wojny światowej w Legionach Polskich, ranny w lutym 1919 r. podczas wojny polsko - ukraińskiej w czasie marszu na odsiecz LWOWA.

W 1924 r. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski nadał mu stopień generała brygady.

(fot.Wikipedia)

Od 1927 r. przez trzy lata był I zastępcą Wiceministra Spraw Wojskowych i Szefa Administracji Armii.

Od maja 1931 do marca 1934 na stanowisku ministra przemysłu i handlu.

Od 1935 r. do wybuchu II wojny światowej pełnił mandat senatora z województwa stanisławowskiego.

Po Wojnie Obronnej Polski 1939 r. przebywał bez przydziału wojskowego na Bliskim Wschodzie, do 1947 r.

Osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1958 r. w CHICAGO i tam został pochowany.

 

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7.30. dnia 22.12.2019 r.

 

 

 

UPOMINKI:

przewodnik " ZANZIBAR" - Wydawnictwa "BEZDROŻA"

2 płyty CD ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK gra utwory Chopina i Schumanna

2 zestawy publikacji o Olkuszu

("Na Rabsztyn", "Legendy Srebrnego Grodu", "Olkuszanie dla Niepodległości", "Olkusz Srebrne Miasto" oraz "Zamek Rabsztyn")

 


 

 

 

Niedawno ukazała się książka autorstwa dr JOANNY DZIADOWIEC - GREGANIĆ i  AGNIESZKI  WARGOWSKIEJ - DUDEK pt. Handmade in Wiśniowa. Wiśniowsko rócno robota. O najbardziej materialnym z niematerialnych aspektów dziedzictwa kulturowego w pogranicznej gminie Wiśniowa.

Została wydana wspólnie przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej (Wiśniowa/Wrocław 2019, w serii „Archiwum Etnograficzne”).

Publikacja to jeden z głównych efektów dwuletniego projektu badawczo-animacyjnego „Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych – lokalna tradycja w działaniu”, który dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, program „Kultura ludowa i tradycyjna” 2018.

O pracach nad tym projektem (realizowanym pod medialnym patronatem Radia Kraków S.A.) oraz o jego efektach informują autorki.

Posłuchaj!

Poza formą drukowaną ( niestety niedostępną w sprzedaży) książka ma formę elektroniczną (format PDF i EPUB) na interaktywnej stronie projektu w zakładce: http://wisniowskijarmark.gokis-wisniowa.pl/monografia/ .

Odwiedzenie tej strony to gwarancja zapoznania się z innymi elementami lokalnego wiśniowskiego archiwum społecznego m.in.: mapy profesji i (wy)twórców, katalogu gorsetów, wirtualnej wystawy dawnych fotografii, galerii fotograficznej, audio i wideo. W tej ostatniej znajduje się m.in. etnograficzny dokument z projektu – film HANDMADE IN WIŚNIOWA. WIŚNIOWSKO RÓCNO ROBOTA. (https://www.youtube.com/watch?v=_okbMeQ7HKQ&t=440s).

 

dr JOANNA DZIADOWIEC - GREGANIĆ (z prawej) i  AGNIESZKA WARGOWSKA - DUDEK

 


 

(fot. Archiwum Automobilklubu Krakowskiego).

 

Publicysta motoryzacyjny red. GRZEGORZ CHMIELEWSKI wyjaśnia czym są samochodowe wyścigi górskie i jaką mają historię.

Pierwszy na świecie taki wyścig rozegrano w 1897 r. na Lazurowym Wybrzeżu w okolicach francuskiej Nicei, natomiast w Polsce pierwszy wyścig odbył się w 1927 r. w Tatrach, na trasie ŁYSA POLANA - MORSKIE OKO.

Jego zwycięzcą został HENRYK LIEFELDT z Automobilklubu Polski, jadący samochodem Austro-Daimler (poniżej na zdjęciu z Archiwum Automobilklubu Krakowskiego).
 

 

 

Ale czy tylko z tego powodu Małopolskę uznaje się za kolebkę samochodowych wyścigów górskich w Polsce?

Posłuchaj!

(fot. JAN CHMIELEWSKI).

 


 

(fot. Maciej Miezian/Wikipedia)

 

Krakowski poeta i dziennikarz ADAM ZIEMIANIN urodził się w 1948 r. w MUSZYNIE - ZDROJU, tam spędził dzieciństwo i młodość.

W swej twórczości wielokrotnie powracał do rodzinnego miasteczka nad Popradem i wspominał je w licznych wywiadach. Także w tym dla "Pejzaży regionalnych".

Posłuchaj!

Zbigniew Kresowaty - portret Adama Ziemianina  (fot.Wikipedia).

 

 


 

 

(fot.J.Dziubińska)

 

JOANNA DZIUBIŃSKA przed 5. laty porzuciła duże miasto i przeprowadziła się w Pieniny do SZCZAWNICY .

W domostwie krewnych; ANNY MADEI - malarki na szkle oraz jej męża, rzeźbiarza, JÓZEFA MADEI starą stodołę uczyniła Galerią Sztuki Ludowej i Rękodzieła.

I tak od 5. lat Galeria "KRZYWA JABŁONKA" promuje głównie pienińskich artystów, choć nierzadko goszczą w niej także przedstawiciele różnych dyscyplin plastycznych z całej Polski.

Ambicji artystycznych nie pozbawiona jest także właścicielka Galerii.  A jakie prace tworzy?

Posłuchaj!

 


 

 

Rzeka Prypeć ( fot. Viktar Palstsiuk/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina sylwetkę urodzonej w 1901 r. w RADOMIU, dr IRENY DĄBKOWSKIEJ - botanika, geologa i pedagoga.

Prowadziła badania także w okolicach OPATOWCA i NOWEGO KORCZYNA, ale większość jej naukowych publikacji dotyczyła Polesia i Wołynia.

Praca doktorska IRENY DĄBKOWSKIEJ opublikowana została pod tytułem "Zatorfienie dolinne Łani. ".

ŁAŃ to rzeka (dziś w południowej Białorusi), lewy dopływ Prypeci o długości 147 km i szerokości przy ujściu od 15 do 20 m.

W czasie okupacji Irena Dąbkowska zaangażowała się w działalność wywiadowczą podziemnego Państwa Polskiego i zaginęła bez wieści jesienią 1942 r. Prawdopodobnie zginęła na Polesiu.

Posłuchaj.

 


 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię