Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.20.10.2019 r.

Awinion Pałac Papieski ( fot. Jean Marc Rosier/Wikipedia)

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (20.10)

 

Krakowski dominikanin, żył w pierwszej połowie XIV w. Był przeorem klasztoru w Krakowie, a także prowincjałem tego zakonu w Polsce.

W 1318 r. mianowany penitencjarzem papieskim przebywał w Awinionie.

Tam rok później uzyskał nominację papieską na biskupa chełmińskiego.

Nie mógł działać jednak, ze względu na opanowanie biskupstwa przez Zakon Krzyżacki i w 1322 r. powrócił do Awinionu, gdzie zmarł 27.09.1323 r.

Proszę podać imię i nazwisko tego dominikanina, spowiednika papieża Jana XXII.

 

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 20.10 .2019 r.

 

 

 

UPOMINKI:

przewodnik " ATENY I WYSPY GRECKIE" - Wydawnictwa "Bezdroża"

3 płyty CD "ORGANY OLKUSKIEJ FARY" - gra Andrzej Białko

książka Stefana Witolda Alexandrowicza " ALOJZY ALTH (1819-1886) - geolog i adwokat".

 


 

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

Zabytkowa Willa "POD MODRZEWIAMI" w SZCZAWNICY jest dziś ekskluzywnym, pięciogwiazdkowym hotelem.

Wybudowana w latach 1938 - 39 przez ówczesnego właściciela dóbr szczawnickich hrabiego ADAMA STADNICKIEGO, ma niezwykle ciekawą historię.

Opowiadają ją: HELENA MAŃKOWSKA - potomkini Adama Stadnickiego oraz współzarządzająca Uzdrowiskiem Szczawnica oraz SŁAWOMIR OCZACHOWSKI - menedżer "MODRZEWIE PARK HOTEL".

Posłuchaj!

 

 


 

Tunel w Żegiestowie (fot.Andrzej Błaszczak/Wikipedia).

 

"CECCHINI" - to włoskie nazwisko jest dziś także znaną marką handlową kojarzoną z  uzdrowiskami KRYNICĄ  MUSZYNĄ i ŻEGIESTOWEM.

Założycielem polskiej linii rodziny Cecchinich był przybyły do Żegiestowa z Sycylii w 1873 r. 20.letni kamieniarz FRANCO CECCHINI, zatrudniony przy budowie tunelu na kolejowej linii Tarnów - Leluchów.

O historii tej rodziny opowiada BARBARA RUCKA, autorka książki "DWA WIEKI UZDROWISKA ŻEGIESTÓW".

Posłuchaj!

 


 

Rynek w Proszowicach (fot.KrKpr/Wikipedia).

 

Znany kardiochirurg dziecięcy prof. JANUSZ SKALSKI wspomina swego ojca, także lekarza, FELIKSA SKALSKIEGO (ur. 1904 r. w PROSZOWICACH - zm. 1975 r. w KRAKOWIE).

Gdy miał 16. lat ochotniczo zgłosił się do wojska i walczył z Sowietami. Jako lekarz w czasie II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Armii Krajowej.

Aresztowany w 1943 r. przez Gestapo, po kilku miesiącach ciężkich przesłuchań został wykupiony i do końca wojny ukrywał się wśród partyzantów w okolicach PIŃCZOWA.

Posłuchaj!

(fot.Paweł Sasor/Wikipedia).

 

 


 

 

JÓZEF JANUSZEK przez 40 lat uczył matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w OLKUSZU. Jego wychowanką jest żona ANTONINA JANUSZEK, która przez trzy dekady pracowała w tej szkole. Natomiast BARBARA KISZKO pełniła funkcję wicedyrektora tej placówki oświatowej.

Opowiadają o działalności założonego w 2005 r. Stowarzyszenia "ZŁOTA ARKA", które wydało już 24 numery "Zeszytów Historycznych Olkusza" oraz funduje stypendium dla uczniów ich dawnej szkoły.

Posłuchaj!

Od lewej:B.Kiszko, J.Januszek, A.Januszek.

fot.JACEK SYPIEŃ.

 

 


 

(fot. Edward Karol Nicz /Wikipedia)

 

Geolog i prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego   ALOJZY ALTH  urodził się  w CZERNIOWCACH w 1819 r.  a zmarł w Krakowie w roku 1886.

Opracował między innymi  pierwszą polską mapę hipsograficzną, napisał też pierwszy w języku polskim nowoczesny podręcznik mineralogii.

Jako wiceprezes Towarzystwa Tatrzańskiego podał pierwszy obszerny opis Doliny Chochołowskiej oraz badał skały okolic Czerwonych Wierchów. W 1876 zainicjował wydanie Atlasu Geologicznego Galicji.

Jego naukowe dokonania przypomina prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 


 

(fot.Łukasz Jacak).

 

Kapitan STANISŁAW BRYKALSKI pseudonim "Kogutek" urodził się w 1912 r. w SŁOMNIKACH, gdzie chodził do szkoły podstawowej.

Jako zawodowy żołnierz, 9.września 1939 r. porucznik Stanisław Brykalski poległ podczas Obrony WIZNY na Górze Strękowej (nieopodal Łomży).

Był wówczas zastępcą kapitana WŁADYSŁAWA RAGINISA (1908 -1939) - dowódcy Obrony Wizny.

W najbliższą sobotę 26.10.2019 r.  w Słomnikach zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona kapitanowi Stanisławowi Brykalskiemu.

To jeden z punktów, organizowanego po raz pierwszy, wydarzenia pod nazwą "SOBOTA Z HISTORIĄ SŁOMNIK", o którym informują jego organizatorzy: MONIKA MOTYCZYNSKA i ŁUKASZ JACAK.

Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię