Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.13.09.2020 r.

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

(fot.Zalasem1/Wikipedia)

Spośród zabytków warto zwrócić uwagę na DWÓR HOSCHÓW, pałac dawnych właścicieli okolicznych dóbr, który powstał w drugiej połowie lat 30. XIX w.

Obecnie mieści się w nim Zakład Opiekuńczo-Leczniczy "CARITAS" -u im. ks. Biskupa KAROLA PĘKALI, nota bene urodzonego w 1902 r. pobliskiej SIOŁKOWEJ.

Proszę podać nazwę tego miasta.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7. 30 dnia 13.09.2020 r.

 

UPOMINKI:

 

ZAGADKA REGIONALNA (13.09.)

Miasto królewskie, dziś w powiecie nowosądeckim, założone przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r. leżące na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego, nad rzeką BIAŁĄ.

W 1863 r.  w czasie Powstania Styczniowego działało tam nielegalne biuro ekwipujące ochotników, głównie uczniów gimnazjalnych, udających się do powstania.

W tym czasie oraz w latach 1866–1867 bywał w tym mieście ARTUR GROTTGER, który przyjeżdżał do swojej narzeczonej, Wandy Monné, a około 1900  r. przybyli do miasta Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer.

W 1961 r. zmarł w tej miejscowości wybitny polski architekt Zdzisław Mączeński.

książka "MYŚLENIE MIASTEM. Architektura Jana Zawiejskiego" wydana przez Muzeum Krakowa.

płyta CD "Godni pamięci - znani i nieznani" cz. III - prof. Stefan Witold Alexandrowicz (PAU) prezentuje sylwetki polskich uczonych

2 zestawy tomików poetyckich JOLANTY SAK ("GDYBY COŚ KIEDYŚ", "BŁĘKIT I BURGUND" oraz "... MIAŁO SIĘ WYDARZYĆ"

książka "WIERNI TRADYCJI - 15 lat Górali Śląskich w Rodzinie Związku Podhalan”

 


 

(fot. Masti/Wikipedia)

 

Ten rok jest niezwykle udany dla gorlickiego rysownika, karykaturzysty, ilustratora i grafika BARTŁOMIEJA BELNIAKA (rocznik 1974).

Od maja do końca sierpnia prezentował swoje prace w MUZEUM KARYKATURY im. Eryka Lipińskiego w WARSZAWIE, a monograficzna wystawa nosiła tytuł "Mniej więcej naprawdę".

 

W wydanym z tej okazji katalogu, kurator wystawy Elżbieta Laskowska napisała:

" Indywidualna wystawa Bartłomieja Belniaka prezentuje wybór rysunków, karykatur i plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty. W artystycznej działalności Belniaka można odnaleźć odwołania do najlepszych osiągnięć karykatury jako gatunku sztuki. Jego pewna kreska i wypełnianie często intensywnymi kolorami wybranych przestrzeni w kompozycji rysunku to środki, które zapewniają mu rozpoznawalność. W ten sposób buduje karykatury lub portrety bohaterów różnorodnych scen: literackiej i muzycznej, gdzie odkrywa przed odbiorcami swoje zainteresowania i pasje, a także – historycznej i politycznej, gdzie umiejętnie, w klasyczny dla karykatury sposób, wydobywa rozpoznawalne dla danej osoby cechy. Jest bacznym obserwatorem zachowań, wyglądu, prezentowanych przez sportretowanych bohaterów społecznych idei i politycznych poglądów. Jest rysownikiem-satyrykiem, który często posługuje się grą słów oraz żartobliwymi zestawieniami, których źródłem jest wieloznaczność pojęć.

Na wystawie znalazły się karykatury portretowe polityków i ludzi kultury, jak również rysunki satyryczne komentujące aktualne wydarzenia. Ciekawy element wystawy stanowią także realizacje o tematyce fantastycznej, które przeniosą widzów w inną, surrealistyczną rzeczywistość.

 

Bartłomiej Belniak jest także ojcem konkursu rysunku satyrycznego "ROPONIOSKA”, który przez sztukę promuje historię Ziemi Gorlickiej, niegdyś znanego roponośnego terenu na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego.

Jako ilustrator współtworzył m.in. publikacje „Ks. Bronisław Świeykowski”, „Skarby Małopolskich Beskidów”, „Znam moje miasto Gorlice”, „Legendy Gorlickie”, „Krowa w kinie”, „Jak pokonać bariery – poradnik dla  osób niepełnosprawnych”. W latach 2011-2014 wspólnie z wydawnictwem „Sukurs” stworzył „Poczet Królów Polskich” – edukacyjny zestaw 42 plansz z władcami Polski.

Posłuchaj!

Fotografia z prywatnego archiwum artysty. Fot. Zenon Żyburtowicz.

 

 


 

 

Regionalistka, mieszkanka CHOCZNI red. MARIA BIEL - PAJĄKOWA jest autorką (wraz z córką AGNIESZKĄ JUSIŃSKĄ) wydawnictwa " DOTKNIĘCI ISKRĄ BOŻĄ - o artystach, twórcach i pasjonatach w dzieje Choczni wpisanych".

Z listy zamieszczonych w niej biografii przedstawia życiorys dyrygenta chóru i wydawcy pieśni religijnych ADAMA RYŁKI (1855 - 1949)

Był nauczycielem w kilku galicyjskich szkołach, między innymi w Andrychowie, Trzebieńczycach, Jawiszowicach i Podolszu.

W 1896 r. został kierownikiem szkoły w CHOCZNI i piastował tę funkcję przez 20 lat, do roku 1916.

Posłuchaj opowieści o nim i jego synach WŁADYSŁAWIE oraz KAZIMIERZU !

 


 

Edward Trzemeski, Katedra łacińska we Lwowie, przed 1898  (fot. Wikipedia)

 

LEON MAJEWSKI herbu STARŻA (1850 -1915) pochodził z Mazowsza. Urodził się w 1850 r. w LIPNIE koło Płocka .

Jako gimnazjalista, w nocy wybuchu Powstania Styczniowego (z 21/22.01.1863 r.) brał udział w nieudanym ataku na carski garnizon.

Zagrożony represjami ,wraz z częścią rodziny, przeniósł się do Galicji i zamieszkał we LWOWIE.

Pod koniec 1882 r. gdy uzyskał zgodę władz austriackich, osiadł w TARNOWIE.

Otworzył tam pracownie fotograficzną, korzystając z umiejętności, które nabył w czasie asystentury u znanego lwowskiego fotografa EDWARDA TRZEMESKIEGO (1843 - 1905).

Leon Majewski fotografował TARNÓW oraz uzdrowisko IWONICZ - ZDRÓJ (w sezonach letnich od 1883 do 1886 r.)

Udzielał się społecznie w wielu organizacjach, a zmarł podczas.... Mszy św. żałobnej 13. października 1915 r.

Życiorys Leona Majewskiego przybliża historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA - redaktor naczelny "ROCZNIKA TARNOWSKIEGO".

Posłuchaj!

 

 


 

(fot. Paweł Klasa/Wikipedia)

Prezes Towarzystwa Miłośników Tuchowa TOMASZ WANTUCH przypomina dzieje uciekinierów z Kresów Wschodnich, którzy w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu znaleźli schronienie w TUCHOWIE.

Wspomina także o swej rodzinie, która uciekała w 1943 r. przed Rzezią wołyńską.

Posłuchaj!

 


 

Wielkopolski RADLIN ( fot. Red81/Wikipedia)

 

Prof. STANISŁAW LORENC (ur. 8 listopada 1943 w Radlinie, zm. 19 stycznia 2020 w Poznaniu) był geologiem, w latach 2002–2008 rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w POZNANIU.

Jego prace naukowe z lat 70. i 80. XX w. dotyczyły problemów geologii Sudetów, szczególnie Gór Kaczawskich, których budowa była wtedy najmniej poznana wśród wszystkich rejonów sudeckich.

Od lat 90. badania naukowe poświęcił między innymi analizie osadów dennych Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i szelfów Wietnamu orazi Chin,

w ramach międzynarodowego programu badań dna oceanicznego w strefach wulkanicznych.

Naukowy dorobek prof. Stanisława Lorenca przybliża prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię