Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 27.09.2020 r.

Bitwa pod Kircholmem (1605) na obrazie Pietera Snayersa. (fot.Wikipedia)

 

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (27.09.)

 

Przed 415. laty, 27 września 1605 r. w czasie wojny polsko - szwedzkiej o INFALNTY, wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana JANA KAROLA CHODKIEWICZA rozgromiły Szwedów w bitwie pod KIRCHOLMEM, 25 km na południowy wschód od RYGI.

Szwedzkiego króla Karola IX od niewoli, a może i śmierci, uratował szlachcic inflancki Henryk Wrede, który oddał mu swego konia, co przypłacił życiem (w nagrodę wdowa po nim otrzymała w 1608 r. rozległe dobra w Finlandii, a królowa Krystyna przyznała jego potomkom tytuł baronów).

(fot. Marcin Paździora/Wikipedia)

 

Jak obecnie nazywa się Kircholm?  To 18. tysięczne miasteczko leży na prawym brzegu DŹWINY.

Nazwa łotewska została wprowadzona w 1917 r. i pochodzi od położonej na pobliskiej wyspie twierdzy.

Proszę podać współczesną nazwę Kircholmu.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30 dnia 27.09.2020 r

 

 

UPOMINKI:

album "MAŁA ARCHITEKTURA SAKRALNA ZIEMI MIECHOWSKIEJ"

przewodnik wraz z mapą " SZLAK SCHRONÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ STELLUNG PROSZOWICE".

książka Katarzyny Siwiec "ŚWIĘTY LUDWIK Z ULICY STRZELECKIEJ"

2 płyty CD ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK gra utwory Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina


 

(fot.Andrzej Otrębski/Wikipedia).

 

Historyk, archiwista, długoletni kierownik Archiwum Państwowego w Nowym Targu BARBARA SŁUSZKIEWICZ jest autorką publikacji " DZIEJE RYNKU W NOWYM TARGU. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719 -1945).

 

Ta praca historyczno - socjologiczna jest próbą przedstawienia na podstawie szczegółowej analizy źródłowej dziejów nowotarskiego rynku.

Architektura, historia kamieniczek i losy ich mieszkańców tworzą niezwykle cenny zapis, cenne uzupełnienie mikrohistorii NOWEGO TARGU.

Posłuchaj historii kamienicy nr 18 , która na początku miała inną numerację !

 

 


 

 

 

12 września 2020 r. minęła 50. rocznica śmieci JANA SZTAUDYNGERA (ur. 1904 Kraków - zm. 1970 Kraków) poety, fraszkopisarza, satyryka i tłumacza.

Fraszkami Jana Sztudyngera i osobowością ich twórcy zafascynowany jest mieszkaniec OLKUSZA, emerytowany pedagog, chemik JAN GLIWIŃSKI, który od lat kolekcjonuje wszystko, co z Janem Sztaudyngerem jest związane.

Niedawno odwiedził Radio Kraków wraz z 10.letnią wnuczką IGĄ PASELĄ - uczennicą V klasy Szkoły Podstawowej w BOLECHOWICACH.

Opowiedział jak realizuje hasło " Sztudyngera wszystko zbieram" oraz przedstawił swe ulubione fraszki.

Posłuchaj!

 


 

Na zdjęciu z rodzinnego zjazdu w latach 30. XX wieku, dziadek Zbigniewa Durczoka - Franciszek z babcią (zakreślony na czerwono), oraz jego ojciec i jego ciotka ( oznaczeni na niebiesko).  W środku pradziadek Józef.
 

Mieszkaniec TENCZYNKA emerytowany pedagog, matematyk ZBIGNIEW DURCZOK opowiadał już w tej audycji o losach jego rodziny ze strony matki, mieszkającej przed 1939 r. w KAMIEŃCU LITEWSKIM.

Teraz powraca do losów swej rodziny ze strony ojca .

To była górnicza rodzina, a dziadek Pana Zbigniewa na początku XX w. przeniósł się z KARWINY (na Śląsku Cieszyńskim) do TENCZYNKA, gdzie pracował jako sztygar w kopalni węgla " Krystyna"

Posłuchaj!

 


 

(fot. Mach240390/Wikipedia)

 

Przed 200 laty, jesienią roku 1820, w Krakowie na Wzgórzu św. Bronisławy rozpoczęto sypanie KOPCA TADEUSZA KOŚCIUSZKI (1746 – 1817).

Zwłoki zmarłego trzy lata wcześniej w Szwajcarii narodowego bohatera, od 1818 r. spoczywały w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

Pamięć o popularnym wśród Polaków bohaterze, mającym ścisłe związki z Krakowem, postanowiono uczcić wzniesieniem trzeciego w mieście kopca.

Kopiec Kościuszki przed rokiem 1929 ( fot.Wikipedia)

 

Jak przebiegało trwające trzy lata sypanie kopca?

Co planowano urządzić wokół niego i jakie były dalsze losy tej budowli opowiadają znawcy historii Krakowa PIOTR BOROŃ i MICHAŁ KOZIOŁ.]

Posłuchaj!

Na zdjęciu  Piotr Boroń (z prawej) i Michał Kozioł  (z lewej strony )


 

( fotograf Karol Beyer/Wikipedia)

 

Lekarz i botanik TYTUS CHAŁUBIŃSKI (1820 - 1889) był taternikiem i miłośnikiem przyrody, współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej.

Popularyzował ZAKOPANE i w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej miejscowości.

Jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych.

Sylwetkę Tytusa Chałubińskiego przybliża prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię