Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 14.05.2017 r.

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 14.05.)

 

Wieś w dolinie Dunajca przy ujściu do niego potoku Czarna Woda.  Leży pomiędzy Beskidem Wyspowym a Sądeckim.

Do 1772 r. własność klasztoru S.S. Klarysek ze Starego Sącza. Potem kolonizowana przez austriackiego zaborcę w ramach tak zwanej "kolonizacji józefińskiej".

Znana z sadów jabłoniowych i śliwkowych.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

do godz. 7. 30. dnia 14.05.2017 r.

 

 

UPOMINKI:

3 książki Macieja Pinkwarta " ZAKOPANE HENRYKA SIENKIEWICZA"

2 książki Ryszarda Ryzy " OLKUSZ MOJE MIASTO".


 

 

GUZAR - to miasto w UZBEKISTANIE, jedno z miejsc, gdzie w 1942 r. tworzyła się Armia gen. Władysława Andersa. Wówczas powstał tam także Ośrodek Zapasowy Pomocniczej Służby Kobiet, szpital polowy i główny obóz kwarantanny tyfusowej.

Przed 10 laty otwarto w Guzar Polski Cmentarz Wojenny na którym spoczywa około 700 obywateli polskich. W uroczystości uczestniczyła GRAŻYNA POTĘPA bibliotekarz Muzeum im. Stanisława Fischera w BOCHNI.

To miejsce jest jej szczególnie bliskie, ponieważ tam spoczął jej dziadek BOLESŁAW MROCZEK, urodzony w 1901 r. w MAŁYM WIŚNICZU . Posłuchaj!

 


 

 

Od 2000 roku w MNIKOWIE w gminie LISZKI, przy Parafii pw. Św. Brata Alberta działa "TEATR ALBERTUS".

Reżyserem i scenografem przedstawień jest miejscowa nauczycielka DOROTA KAMIŃSKA.

Teatr ma w dorobku ma ponad 30 premier, które obejrzało około 14 tysięcy widzów.

W niedzielę 14 maja o godz. 18.00. w sali teatralnej przy mnikowskiej parafii kolejna premiera, tym razem "POSKROMIENIA ZŁOŚNICY" Williama Szekspira.

Kim są aktorzy tego specyficznego teatru, skąd teatralne tradycje w Mnikowie ? - wyjaśnia ks. STANISŁAW ŚWIĘCIAK, od ponad 20 lat proboszcz parafii w MNIKOWIE. Posłuchaj!

 


 

(fot.Michał Sz./Wikipedia)

 

Olkuszanin PRZEMYSŁAW KANIA jest aktorem Teatru Zagłębia w SOSNOWCU, wykładowcą logopedii artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

W swoim rodzinnym mieście, od 3 lat kieruje Stowarzyszeniem Teatralno - Literackim. Do kogo adresuje ono swoje kulturalne propozycje?

Posłuchaj !

(fot.JACEK SYPIEŃ).

 


Grób Rufina Piotrowskiego na Starym Cmentarzu w Tarnowie ( fot.Lispir/Wikipedia)

 

Urodzony w WOLI RADŁOWSKIEJ w 1843 r. FRANCISZEK HABURA był nauczycielem, inspektorem szkół galicyjskich, poetą i tłumaczem .

Znany był z płomiennych i długich przemówień z okazji patriotycznych rocznic oraz pogrzebów weteranów Powstania Styczniowego, w którym nota bene sam brał udział. Zmarł w 1921 r. w TARNOWIE. Jego życiorys przypomina historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię