-
Geograficzna zmiana centrum Kościoła: Najdynamiczniejsze wspólnoty katolickie rozwijają się dziś w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej – i to z tych regionów może wywodzić się nowy papież.
-
Doświadczenie ważniejsze niż narodowość: Kandydat na papieża powinien łączyć doświadczenia Kościoła lokalnego i globalnego oraz umieć działać w zróżnicowanym religijnie świecie.
-
Nowe wyzwania papieża: Laicyzacja, skandale wewnętrzne, geopolityka i troska o jedność Kościoła to główne obszary, z którymi zmierzy się nowa głowa Kościoła.
-
Polska perspektywa umiarkowana: Mimo obecności czterech polskich kardynałów, wybór papieża prawdopodobnie skupi się na postaciach spoza Europy, choć rola polskich duchownych w Kościele powszechnym pozostaje znacząca.
- A
- A
- A
Nie narodowość, ale doświadczenie. Ks. Kazimierz Sowa o tym, jaki powinien być nowy papież
Kto zostanie nowym papieżem? – Dla wielu katolików mniej ważna jest narodowość, a bardziej to, czy nowy papież potrafi jednoczyć – przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków ks. Kazimierz Sowa. W trwającym konklawe szanse polskich kardynałów są jego zdaniem raczej symboliczne, a oczy Kościoła skierowane są na inne kontynenty. „Nikomu nie odbierajmy szansy. Każdy kardynał wchodzi na konklawe jako potencjalny nowy papież” – dodaje duchowny i publicysta.W programie „O tym się mówi” w Radiu Kraków o możliwych scenariuszach wyboru nowego papieża w trwającym konklawe. Ks. Kazimierz Sowa podkreślił w rozmowie, że tradycyjne etykiety jak „konserwatywny” czy „progresywny” nie są wystarczające do zrozumienia dynamiki wyboru. Większe znaczenie mogą mieć podziały globalne – np. między Kościołem „północy” a „południa”, czyli między Europą i Ameryką Północną a rosnącymi wspólnotami katolickimi w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Większa część katolików na co dzień mówi po hiszpańsku niż na przykład w języku angielskim albo w jakimkolwiek innym języku europejskim
– wskazuje ks. Sowa.
Duchowny zaznaczył, że o wiele ważniejsze jednak są doświadczenie, charyzma i umiejętność łączenia różnorodnych środowisk w Kościele niż narodowość przyszłego papieża. Zwrócił też uwagę, że nowy papież może być osobą mniej znaną w Europie, ale bardzo szanowaną lokalnie i globalnie. „Zwróciłbym uwagę raczej na kogoś, kto łączy w sobie jakąś wrażliwość tej starej tradycji, nawet europejskiej, ale z otwarciem się na coś zupełnie nowego, na funkcjonowanie w świecie, który jest często multireligijny” – ocenia.
Nowy papież będzie musiał zmierzyć się z wieloma poważnymi wyzwaniami: laicyzacją, brakiem powołań w Europie, trwającymi kryzysami wewnętrznymi (jak nadużycia seksualne) oraz globalnymi tematami, takimi jak ekologia czy nierówności społeczne.
Ale na pierwszym miejscu – jestem o tym przekonany – będzie mu leżała kwestia zachowania wspólnoty ludu Bożego, wiernych Kościoła w jednym Kościele, czyli ta jedność, o której już na kongregacjach generalnych bardzo dużo się mówiło
– podkreśla gość Radia Kraków.
Ks. Sowa przypomniał też, że Kościół w Polsce jest tylko częścią Kościoła powszechnego i nie należy oczekiwać, że przyszły papież będzie wybierany z myślą o polskiej perspektywie. Choć czterech polskich kardynałów bierze udział w konklawe, ich szanse są ograniczone, ponieważ uwaga Kościoła kieruje się obecnie ku innym regionom świata.
Mówi jednak:
Nikomu nie odbierajmy szansy. Każdy kardynał wchodzi na konklawe jako potencjalny nowy papież.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:15
Na konklawe wybrano papieża - biały dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej
-
17:52
Wypadek w Jaworniku. Zakopianka w stronę stolicy Tatr zablokowana
-
17:23
Koniec bonifikat? Ekspert: polityka sprzedaży mieszkań komunalnych musi się zmienić
-
15:57
Spór o budowę w Nowej Hucie. Pozwolenie unieważniono, prace trwają
-
15:43
"Lena Kichler i jej dzieci" - dokument Ewy Szkurłat
-
15:23
Czym jest watykańska komnata łez?
-
15:22
Emocje, współpraca i logiczne myślenie. Brydż – pasja na całe życie
-
15:17
Pewny i szybki awans Świątek do trzeciej rundy
-
14:53
Nadchodzi jubileuszowa edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – znamy już program
-
14:37
Czy szpital wojskowy w Krakowie przejmie szpital im. Narutowicza?
-
14:29
Kursowała przez 3 miesiące i zniknęła z ulic. Co dalej z linią autobusową nr 108?
-
14:07
Emocje, współpraca i logiczne myślenie. Brydż – pasja na całe życie
-
14:01
Wykład Nory Ebneth „Chopin w Trzeciej Rzeszy – idealizowany, zawłaszczony, zakazany”