Powstaje nowa baza danych Atlasu Płazów i Gadów Polski. Od teraz każda osoba zainteresowana tymi zwierzętami może w łatwy sposób zgłaszać własne obserwacje za pomocą formularza internetowego. Można go znaleźć na stronie Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Akcja wykorzystuje tzw. "citizen science" czyli "nauką obywatelską" - kiedy to naukowcy proszą o pomoc w zbieraniu danych wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody.
Powstaje baza danych Atlasu Płazów i Gadów Polski. Można w łatwy sposób zgłaszać własne obserwacje za pomocą formularza internetowego. Można go znaleźć na stronie Instytutu Ochrony Przyrody @PAN_akademia w #Kraków @RadioKrakow #nauka #ekologia #płazy pic.twitter.com/TyAhzuOzem
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) April 19, 2023
W akcję zbierania danych do Atlasu Płazów i Gadów Polski może się włączyć każdy - przesyłane dane mogą dotyczyć skrzeku, kijanek oraz dorosłych osobników. Wszystkie potwierdzone informacje dotyczące obserwacji płazów i gadów będą na bieżąco przetwarzane i obrazowane w formie map rozmieszczenia poszczególnych gatunków. Ważne są obserwacje wszystkich gatunków, nie tylko tych rzadkich i objętych ścisłą ochroną.
Nauka obywatelska (ang. citizen science) to projekty angażujące ludzi spoza środowiska naukowego w badania. To swego rodzaju fenomen, który dzięki wpływowi internetu staje się coraz bardziej popularny. Zanim stało się to modne z dobrodziejstw współpracy z obywatelami korzystali - już od lat 30-tych ubiegłego wieku - np. ornitolodzy.
Z Mąłgorzatą Łaciak i prof. Pawłem Adamskim z Instytutu Ochrony Przyrody PAN rozmawiała Ewa Szkurłat.