Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Piotr Bakal

W letniej odsłonie "Muzycznej bombonierki" - Piotr Bakal, poeta, autor, kompozytor i piosenkarz, organizator koncertów i festiwali, tłumacz, dziennikarz i jego nowa wakacyjna płyta CD "Nie tylko lato z komarami", a także zapowiedź CD "Było co było".

Piotr Bakal rozpoczął działalność artystyczną w 1976 r. Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i w niezliczonej ilości działających wówczas klubów studenckich. W 1978 r. stworzył w warszawskim klubie Hybrydy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA, i przez kilka lat był jego dyrektorem, był też członkiem jury wielu przeglądów i festiwali w Polsce i za granicą. 

Lata 1987-1993 spędził we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Brał udział we francuskich festiwalach piosenki (m.in. Printemps de Bourges '88, Journées Internationnales Georges Brassens '89 w Sète), organizował koncerty i festiwale, pracował też w Radio Solidarność w Paryżu. 

Od 1997 r. jest dyrektorem reaktywowanego po latach przeglądu OPPA w Warszawie, który w 2006 r. przyjął nazwę – „OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów”. Przede wszystkim jednak Piotr pisze i śpiewa poruszające pieśni. W 2002 r. ukazała się jego autorska płyta CD Rozmnażanie zer, w 2013 r. CD Od słowa do słowa, w 2017 CD Fais gaffe aux paroles (album w języku francuskim), a w 2019 CD Nie tylko lato z komarami. W 2017 r. Piotr Bakal otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS „za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej” oraz został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

 

 

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię