Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Miniprzewodnik po Wysowej

Wody lecznicze, kultura i historia Łemków oraz charakterystyczne dla krajobrazu Beskidu Niskiego cerkwie. Wysowa zaprasza!

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy o pijalni z Tadeuszem Porębą z Uzdrowiska Wysowa
Rozlewnia przy uzdrowisku Wysowa

Rozlewnia wód mineralnych – to to miejsce, w którym butelkuje się wodę i wysyła w dalszą podróż. Naszym przewodnikiem był Grzegorz Wacek, dyrektor ds. produkcyjno-handlowych.

Grzegorz Wacek, dyrektor ds. produkcyjno-handlowych opowiada o rozlewni wód mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych

Wysowa-Zdrój to uzdrowisko o tradycjach sięgających średniowiecza, które posiada w swoich zasobach wody mineralne o zróżnicowanych właściwościach. Aktualnie czynnych jest 12 źródeł, z których część dostępna jest w Pijalni Wód Mineralnych w centralnej części Parku Zdrojowego, w okolicy którego znajdują się rodzinne place zabaw oraz miejsca odpoczynku. Pijalnia została oddana do użytku w 2006 r. Zaprojektowano ją w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych, która w latach 60. uległa spaleniu, w oparciu o dostępne materiały archiwalne.

Posłuchaj rozmowy z Wacławem Furmankiem, prezesem Uzdrowiska Wysowa Zdrój

Cerkiew w Kwiatoniu

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Oprócz naturalnego piękna tych słabo zaludnionych terenów turysta znajdzie tutaj również ślady historii: zabytkowe budowle architektury sakralnej (drewniane cerkwie i kościoły), cmentarze z I wojny światowej, zabytkowe układy architektoniczne łemkowskich wsi, przydrożne krzyże i kapliczki.
Cerkiew w Kwiatoniu pod wezwaniem Świętej Paraskewy, została wzniesiona w drugiej połowie XVII w. Świątynia jest klasycznym przykładem łemkowskiej architektury cerkiewnej, a ze względu na swoje proporcje uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. We wnętrzu zachowało się bogate wyposażenie   z XVIII i XIX w., utrzymane w tradycji późnobarokowej. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Posłuchaj rozmowy z przewodnikiem Janem Hyrą

Fot. Damian Radziak

Wysowa-Zdrój. Gotowanie fuczków i kiszeniaków

Kuchnia łemkowska łączy w sobie wpływy polskie, rusińskie, węgierskie i słowackie. To kuchnia chłopska, typowa karpacka. Często na stole pojawiały się potrawy jarskie. Mięso serwowano tylko przy dużych okazjach. Ważnym elementem tej kuchni są kiszonki różnego rodzaju. Prawdziwą pasjonatką tej tradycyjnej kuchni łemkowskiej jest Irena Sulicz, szefowa kuchni Gościnnej Chaty. Przyrządziła fuczki, czyli placki z kiszoną kapustą i kiszeniaki to rodzaj gołąbków, też – a jakże - z kiszoną kapustą.

Posłuchaj jak przygotować fuczki i kiszeniaki

Nowica. Wizyta w pracowni łyżkarza

Okolice Wysowej to także artyści i rzemieślnicy. Mówimy dużo o gotowaniu i dobrym jedzeniu, ale żeby przyrządzić smaczne potrawy, trzeba mieć odpowiednie narzędzia. Mówi się, że dobry szef kuchni powinien mieć dobre noże, ale my dorzucimy do tego coś jeszcze - powinien mieć też dobre łyżki. W nieodległej Nowicy swój warsztat ma Piotr Michniak, łyżkarz. Co ważne, łyżkarz z pokolenia na pokolenie.

Posłuchaj jak powstają drewniane łyżki

Widok na Klimkówkę

Szkoła windsurfingu w Klimkówce

Pobliski zbiornik wodny w Klimkówce daje duże możliwości w zakresie uprawiania sportów wodnych. To tutaj swoją szkołę SportSoul założyła Magdalena Tabiś, surferka i instruktorka, która wcześniej szkoliła amatorów na Półwyspie Helskim.

Magdalena Tabiś, instruktorka i surferka opowiada o swojej pasji

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej –Zdroju

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej –Zdroju organizuje m.in. warsztaty, szkolenia, prelekcje   z prezentacjami multimedialnymi, konferencje, spotkania tematyczne, kursy, degustacje tradycyjnych potraw, wystawy twórców ludowych i wiele innych. Budynek powstał w wyniku realizacji projektu współpracy pn. „Poznaj, szanuj, rozwijaj”. Centrum jest miejscem służącym zachowaniu wieloletnich tradycji, w którym znajdować się będą m.in. materiały promocyjne, eksponaty, a także informacja na temat produktów i usług lokalnych oraz promocja oferty turystycznej tj. bazy noclegowo-wypoczynkowej, zasobów przyrodniczo-kulturalnych, imprez kulturalnych, rekreacyjnych.

Konie huculskie

Hucuły to niewielkie, prymitywne koniki górskie. Są jedną z najstarszych polskich ras o skonsolidowanym genotypie. Są doskonałymi stępakami pod wierzch. Nie wiadomo, jakie jest pochodzenie rasy koni huculskiej. Nazwę swą wywodzą od górali ruskich- Hucułów, ludności o specyficznej kulturze, dla których koni odgrywały bardzo ważną rolę w życiu codziennym

Park Zdrojowy

To idealne miejsce do wypoczynku. Park został zmodernizowany i powiększony. Powstały nowe alejki, amfiteatr, fontanna oraz altany i miejsca wypoczynku.

 

 


 

Partnerzy

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1970139

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię