Twierdza Kraków - Festung Krakau - była jedną z wielu podobnych w Europie. Inne przykłady miast twierdz to m.in. Luksemburg, belgijskie Namur, Liege i Antwerpia, francuskie Verdun oraz Wrocław, Grudziądz, Toruń, Warszawa, Modlin, Wilno, Kowno i Brześć. Poza elementami wspólnymi twierdze posiadały cechy oryginalne i każda musiała zdefiniować relacje z miastem gospodarzem oraz jego mieszkańcami. Swoją specyfikę miała także Festung Krakau, nie tyle z powodu charakteru fortyfikacji, ile ze względu na swoją lokalizację. Powstała w mieście zdecydowanie wyróżniającym się na mapie dziedzictwa kulturowego Polski i Europy . Królewski i stołeczny Kraków nazywany był polskimi Atenami, duchową stolicą Polski, polską Mekką intelektualną i artystyczną, miastem artystów, poetów i uczonych.
- A
- A
- A
Militarny gorset Krakowa – Festung Krakau
Mówiono, że to gorset, który uciska, uwiera i zdusza dalszy rozwój miasta. Kraków przywalony pierścieniem twierdzy. Kiedy ok. 1820 roku krakowianie żegnali się z murami miejskimi i pozostałościami systemu obronnego nie przepuszczali, że trzydzieści lat później podpis cesarza Franciszka Józefa I rozpocznie kilkudziesięcioletnie dzieje obozu warownego czyli krakowskiej twierdzy. Czy była ona nieszczęściem dla Krakowa czy przeciwnie wspierała jego rozwój ? O krakowskiej twierdzy pisze w swojej najnowszej książce pt.„Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy” prof. Andrzej Chwalba , znany krakowski historyk, znawca dziejów XIX i XX wieku, relacji polsko rosyjskich i historii Krakowa. Z prof. Andrzejem Chwalbą w historycznej odsłonie Koła kultury rozmawia Jolanta Drużyńska.
Czy możliwe było wkomponowanie twierdzy w krakowską tkankę kulturową, i to w taki sposób, aby nie doszło do kolizji ? Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była ona drzazgą w ich oku, niedopasowaną, antagonistyczną częścią ? [..]

Czy rzeczywiście, jak wielu uważa, twierdza przesłoniła Kraków? A jeśli tak, to w jakim zakresie? I jakie były tego konsekwencje dla miasta i mieszkańców ? A może jednak Kraków miał w sobie tyle energii i tak potężny potencjał kulturowy, że zdominował twierdzę I to ona znalazła się w cieniu miasta ?
A. Chwalba - "Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy" - wstęp ( fragment)

Autor:
Jolanta Drużyńska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:47
Szukasz jeszcze pomysłu na majówkę? Odwiedź mniej znane muzea Małopolski
-
20:15
Nie tylko Zakopane. Sądeckie uzdrowiska pełne turystów i atrakcji
-
19:55
Wisła nie wykorzystała swoich szans. Górą imienniczka z Płocka
-
19:43
Znikome zainteresowanie busami elektrycznymi do Morskiego Oka. Dyrekcja TPN: „Są dwa powody”
-
19:32
Nowy Dom Zdrojowy w Żegiestów-Zdrój ponownie otwarty
-
19:03
Majówka na wysokości – Jaworzyna Krynicka pełna odwiedzających
-
18:58
Kolorowe otwarcie parku wodnego w Krynicy-Zdroju – zabawa dla całych rodzin!
-
18:55
Wśród kwiatów... i historii. Dlaczego tak chętnie zwiedzamy to miejsce?
-
18:05
Giewont o wschodzie słońca? TPN przypomina: to teraz nielegalne!
-
17:52
Puchar Polski dla Legii Warszawa!
-
16:59
Zakopane - są miejsca, gdzie nie ma tłumów
-
16:46
W finale Pucharu Polski Legia walczy z Pogonią
-
13:30
Czarne dziury, ciemna materia i lot Uznańskiego. Fizyk wyjaśnia tajemnice kosmosu