Radio Kraków
 • A
 • A
 • A
share

Łukasz Smółka: Polska i Małopolska rozwija się dzięki środkom rządowym i europejskim

- Mieszkańcy regionu potrzebują tych środków - tak o unijnych pieniądzach mówił na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Bruksela wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza, że pieniądze z niego na razie nie popłyną do Polski. "Zamrożenie środków z Unii Europejskiej byłoby dla nas trudne, bo unijne pieniądze są widoczne w każdej dziedzinie życia" - przyznał wicemarszałek Smółka w porannej rozmowie Radia Kraków. "Trzeba przygotowywać inwestycje, bo unijne środki prędzej czy później pojawią się. Tak robi samorząd Małopolski. Robimy wszystko, by szuflady były pełne projektów, żebyśmy mogli ruszać z inwestycjami, gdy pieniądze wpłyną" - zapewniał wicemarszałek Małopolski w Radiu Kraków.

fot: RK

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

Zapis rozmowy Jacka Bańki z wicemarszałkiem Małopolski, Łukaszem Smółką.

Jesteśmy po debacie w Parlamencie Europejskim, ale przed rzeczywistymi negocjacjami. Jak pan spogląda na unijne dyskusje ws. praworządności i ewentualnego zamrożenia środków unijnych? Urzędy marszałkowskie zostały tak skrojone, żeby przede wszystkim zajmować się dystrybucją transferów z kasy unijnej.

- Polska jest w UE i będzie. Nikt nie mówi, że Polska będzie wychodzić z UE. Korzysta na tym Unia i inne kraje. Polska to rynek zbytu, ale też bezpieczeństwo granic UE. Polska wnosi do UE wiele dobrego. Ta dyskusja była trudna. Były starcia różnych poglądów. Ważne jest to, że mówi się jasno, iż Polska nie wyjdzie z UE. Polska i Małopolska rozwija się dzięki środkom rządowym i europejskim. Powstają szkoły, przedszkola, drogi. Mieszkańcy muszą czuć się bezpieczniej i mieć zagwarantowane podstawowe potrzeby.

Co by oznaczało – trzeba to brać pod uwagę – zamrożenie czasowe unijnych pieniędzy? Jakby to wpłynęło na działanie samorządu wojewódzkiego? Małopolanie by to odczuli?

- Byłoby trudno. Jak są dyskusje na temat dużych i małych inwestycji, jest czas na rozmowę, na argumentację. Ważne jest to, że jak jesteśmy w czasie trudnym, bo środki byłyby zatrzymane, inwestycje trzeba przygotować. Środki się pojawią prędzej czy później. Tak robiła Małopolska. Cały czas przygotowujemy projekty do realizacji. Jak będą środki europejskie, musimy być gotowi z projektami. Wiemy, że czas na wydawanie środków nie jest długi dla procesu inwestycyjnego. Mamy sprawnych inżynierów i wykonawców. Poradzimy sobie. Mieszkańcy potrzebują tych środków.

Czyli biorą państwo pod uwagę to, że pieniądze unijne mogą dotrzeć z poślizgiem, ale mimo to przygotowują się państwo do realizacji wszystkich zaplanowanych inwestycji?

- Tego nie bierzemy pod uwagę, ale ryzyko zawsze jest. Ważne jest, żeby ryzyko było jak najmniejsze. Jest czas na przygotowanie dokumentacji i na proces inwestycyjny. Już to się dzieje. Zarząd Małopolski zatwierdził projekt nowego programu operacyjnego na lata 2021-2027. Mieszkańcy mogą się już wypowiadać, żeby nie tracić czasu. Realizujemy plan dobrego wydatkowania środków w województwie.

Właśnie została oddana do użytku obwodnica Skawiny, która została dofinansowana z kasy unijnej. W sumie to 42 miliony, z czego 31 z regionalnego programu operacyjnego.

- To jeden z przykładów. Środki europejskie widać wszędzie. To infrastruktura drogowa, kolejowa, ochrona zdrowia, szpitale… To trzeba jasno mówić. Dobrze korzysta ze środków europejskich kultura, edukacja, ochrona środowiska. Sprawni urzędnicy potrafią te środki wydatkować. Są anomalie pogodowe. Nikt się też nie spodziewał, że w 2020 roku będzie covid. Środki trzeba było przesuwać, żeby je normalnie wydawać.

Obwodnica Skawiny została oddana z poślizgiem. Jak ona wpłynie na rozproszenie ruchu w tej części Małopolski?

- Ja byłem na otwarciu obwodnicy Skawiny. Byli też samorządowcy z tej i poprzedniej kadencji. Ta obwodnica jest bardzo potrzebna. Ona połączy drogę numer 44 z drogą wojewódzką 953 w kierunku Kalwarii. W tamtym tygodniu minister Adamczyk zapowiedział rozbudowę autostrady o trzeci pas. To wpłynie na obwodnicę Skawiny. Już jest budowane rondo przy wjeździe. Są tam światła. Przy okazji trzeciego pasa to wąskie gardło zostanie zmodernizowane. Ten ośrodek skawiński ma wielu przedsiębiorców. Muszą być rozwiązania komunikacyjne. Przygotowujemy się do dalszej inwestycji. Od ronda w kierunku Wadowic będzie nowa droga. Zaprosiliśmy na rozmowy starostę krakowskiego, wadowickiego, samorząd Skawiny. To się dzieje. Idziemy dalej.

Kolejna inwestycja dofinansowana z pieniędzy unijnych to nowoczesne zaplecze kolejowe. Rok 2022 dziś wydaje się niezagrożony wobec niepewnych dyskusji ws. unijnych pieniędzy?

- Te inwestycje są zakończone lub w trakcie. Są zakontraktowane. Są realizowane. Obwodnica Skawiny została zaczęta przez poprzedni zarząd. My ją kończymy. Mówiliśmy jasno, że zrealizujemy zaplecze kolejowe, jest to realizowane. Mówiliśmy, że kupimy pociągi, więc kupujemy 13 nowoczesnych pociągów. Że modernizujemy skrzydło szpitala w Krzeszowicach, to jest realizowane. Mówiliśmy, że doposażymy szpitale w sprzęt, jest to realizowane. W 2020 i 2021 roku do szpitali w Małopolsce popłynęły 234 miliony złotych na sprzęt, karetki. Wspieramy służby ratownicze. Budowane są drogi, przygotowywane są nowe dokumentacje. Jak będą środki, ruszymy z przetargami. Szuflady muszą być pełne projektów. Dzisiaj nie tylko środki europejskie rozwijają region. Są też środki rządowe.

Jeszcze 9 pociągów zostało do kupienia. Kiedy pojawią się na torach w Małopolsce?

- Samorząd Małopolski złożył dwa zamówienia. Jedno realizowała PESA. To 4 pociągi, które już jeżdżą. Drugie zamówienie te 9 pociągów z Newagu. 4 pociągi są odebrane. Reszta do końca roku ma być odebrana. Jak najwięcej pociągów ma być na torach. W godzinach szczytu muszą szybko i bezpiecznie dowozić ludzi do szkół, do pracy.

Wspomniał pan ośrodek w Krzeszowicach. To też inwestycja z pieniędzy unijnych. W jaki sposób zmieni się dzięki temu dla Małopolan dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych?

- To ważny aspekt. Rehabilitacja ogólna i pocovidowa. Samorząd do tego się przygotowuje. Krzeszowice to przykład. Wiele się mówiło, że trzeba to zrobić. W 2018-2019 roku powiedzieliśmy, że zaczniemy budowę. Zaczęła się. Będzie wyburzone jedno skrzydło tego szpitala, w jego miejsce powstanie nowy obiekt z klimatyzowanymi salami. To będzie dobre miejsce dla pacjentów i dla lekarzy czy rehabilitantów. Tam pracują świetni ludzie. Czekają na pacjentów, dobrze się nimi opiekują. Pytamy pacjentów, czego oczekują od takich ośrodków. Krzeszowicki szpital jest świetnie oceniany przez pacjentów.

Jutro zostaną nagrodzone najlepsze małopolskie firmy ekonomii społecznej. Jak mapę firm społecznych zmieniła pandemia? Były problemy finansowe, które dotknęły wszystkich. Sektor ekonomii społecznej jest wyjątkowo wrażliwy.

- Interes, który poza pieniędzmi nic nie przynosi, jest zły. Podmioty ekonomii społecznych muszą przynosić coś jeszcze. To na przykład zatrudnienie niepełnosprawnych, ludzi, którzy mają problemy w życiu. Samorząd wspiera takie podmioty. Są granty. W ostatnim czasie są spore środki, blisko 20 milionów euro, dla tych firm, które wspierają osoby potrzebujące. Ważne jest, że jak była pandemia w 2020 roku, te podmioty aktywnie walczyły z covid. Szyli maseczki, dostarczali jedzenie do domów. Warto o tych firmach pamiętać, zamawiając chociaż posiłki. Dobrym przykładem jest firma Opoka w Kluczach. Sprawni menadżerowie zatrudniają seniorów, niepełnosprawnych i dostarczają jedzenie. Ekonomia społeczna rozwija się też w Wielkiej Wsi. Wielkowiejski Targ świadczy usługi i sprzedaje produkty, które wyprodukują pracownicy niepełnosprawni. Warto ich wspierać. To krótka dostawa. Są miejsca pracy dla tych osób.

<div>
      <a href="https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9wb2RjYXN0eS5yYWRpb2tyYWtvdy5wbC9yb3ptb3d5X3BvZGNhc3QvcnNzLnhtbA">
        <img src="https://www.gstatic.com/podcasts_console/promote/Polish_PL/PL_Google_Podcasts_Badge.svg" width="150" height="38" alt="Słuchaj w Podcastach Google">
      </a>
    </div>
Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

 • 20:42

  Czy zapach może być dziedzictwem kulturowym i czy zwiedzanie muzeum przy pomocy węchu może znacznie poszerzyć perce… https://t.co/MBjXhNabMp

 • 20:13

  #RozmowaRadiaKrakow @GutMostowy: "Reżim białoruski wykorzystuje sektor turystyczny do ściągania emigrantów. Dla wiz… https://t.co/PQJPb6TIqK

 • 19:41

  Tarnowianki wycofały się z rozgrywek

 • 19:33

  #MadeinMałopolska - małopolskie wartości. Z Witoldem Kozłowskim, marszałkiem województwa małopolskiego i Pauliną Su… https://t.co/LLHZ3kCfLf

 • 19:29

  RT @EwaSzkurlat: Od lat wspierają rodziny osadzonych i podtrzymywanie więzów rodzicielskich.Zgłosiłam Stow. Probacja do nagrody #KryształyS…

 • 19:10

  Pięknie i biało #Podhale @MeteoprognozaPL https://t.co/KWOkdYeCV9 https://t.co/qdqN99EZT1

 • 18:35

  16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - więcej w programie "Pierwszy krok". Posłuchaj:… https://t.co/OX0jLS3INN

 • 18:25

  Mija 40 lat od powołania Papieskiej Akademii Teologicznej

 • 18:18

  RT @joanna_gaska: Choć jest niezwykle ulotny, zapamiętujemy go na długie lata. Zapach i przewrotny zmysł węchu jest przedmiotem badań @UEK…

 • 18:18

  Prawie 14 km ma korek na obwodnicy Krakowa. Na pasach w stronę Śląska ciągnie się od węzła zakopiańskiego do Balic.… https://t.co/FLNtsk6bVH

 • 17:59

  Złożono wniosek o wydanie ZRID dla ostatniego odcinka S7 https://t.co/n5yqTO7Cbc

 • 17:51

  „WRACAMY DO KORZENI” - koncert poświęcony pamięci Jurka Wójcika już w piątek 10 grudnia. Wejściówki można zdobyć na… https://t.co/Fv1EELc4GA

 • 17:44

  RT @JDruzynska: Nikt nie szukał tu zemsty...a tylko ...prawdy-mówił podczas procesu R.Hößa komendanta #KLAuschwitz prok. Siewierski. O proc…

 • 17:28

  Dziś po godz. 21 w "Posłuchaj historii" - programie @RadioKrakow @ipn_krakow: Niemieccy zbrodniarze przed polskim s… https://t.co/LCoP7wawB7

3248304

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię