- A
- A
- A
Książka czy antyksiążka - dyskusja
" Książki są niesprzedawalne i w żaden sposób nie przystają do zaawansowanego kapitalizmu" - to opinia Katarzyny Tubylewicz. Czy słuszna? Podyskutujemy w programie.Jak promować książkę, która ciągle w Polsce postrzegana jest jako ANTYTOWAR. Czy to tylko polski problem?
i być w jakiś sposób atrakcyjna dla konsumenta i odbiorcy. Wywiad z pisarką w piśmie kobiecym? Wolne żarty! Cała Polska żyje serialami i interesują nas tylko serialowi odtwórcy głównych ról. Chociaż jedna, mała recenzja nowości wydawniczych w gazecie codziennej? Nie ma mowy, sprzedaż nam od tego gwałtownie spadnie! Program telewizyjny o literaturze w prime time? Zapomnij! Ludzie powyrzucają swoje ukochane telewizory przez okna! Więcej księgarń? Więcej bibliotek? Proszę sobie nie żartować, przecież książki stanowią w Polsce ANTYTOWAR. Książki są niesprzedawalne i w żaden sposób nie przystają do zaawansowanego kapitalizmu… A my Polacy kochamy nasz mały kapitalizm.
Tak pisze w swoim artykule Katarzyna Tubylewicz, kulturoznawczyni, pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej . Jej artykuł już wywołał dyskusję wśród ludzi zajmujących się literatura i wśród czytelników. My w Kole Kultury chcemy się w tę dyskusję włączyć. W studiu goście: Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka z UJ, Beata Rudzińska, wydawca i pisarka, a przy telefonie autorka artykułu Katarzyna Tubylewcz.
W drugiej części Koła Kultury recenzja prof. Marty Wyki:
Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tom Dziennika Jana Józefa Szczepańskiego. Ta część obejmuje lata 1964 i 1972, liczy prawie 800 stron i jest drobiazgowym zapisem życia prywatnego i zawodowego powieściopisarza, publicysty, reportażysty. Znajdujemy tu codzienne zapiski dotyczące twórczości i pracy, spotkań, życia intelektualnego i kulturalnego, lektur, premier teatralnych, podróży, ale też obrazki zżycia rodzinnego i pobytów w Kasince, gdzie Szczepański miał letni dom.
"Trzeba mieć specjalne usposobienie, żeby pisać tak jak Jan Józef Szczepański. To był człowiek żelaznej, wewnętrznej konsekwencji, który skądkolwiek by nie wracał i cokolwiek by nie robił, to siadał za biurkiem i pisał dziennik zostawiając ślad egzystencji swojej i rodziny." Prof. Marta Wyka.
W programie również zapowiedzi:
Nocnych Delikatesów, w którym w sobotę 15 lutego słuchać będziemy fragmentów " Szczęśliwej ziemi" Łukasza Orbitowskiego w doskonałej interpretacji Juliusza Chrząstowskiego.
Z radiowej biblioteki, w której od poniedziałku 17 lutego przez dwa tygodnie proponujemy wybrane teksty z najnowszej książki Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" w znakomitej interpretacji Jerzego Treli.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:57
Tarnów straci jeden z najnowszych symboli miasta? "Nigdy nam się to nie podobało"
-
06:38
Wtorek w Małopolsce będzie raczej słoneczny. Więcej chmur jedynie na Podhalu
-
06:15
Debata prezydencka: Kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukrainie
-
06:01
Tego egzaminu nie da się nie zdać, ale jego wynik jest ważny. Rusza egzamin ósmoklasisty
-
22:55
UJ podpisał umowę na budowę akademika. Pokoje o wysokim standardzie dla 200 żaków
-
22:41
Krakowski Festiwal Filmowy bez dyrektora. Rezygnacja Krzysztofa Gierata
-
21:14
Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają prawa wyborcze?
-
20:52
Prof. Barbara Engelking pokieruje pracami rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
-
19:02
Oranżeria wiktoriańska znowu stanęła w Ogrodzie Botanicznym UJ
-
18:46
Na orliku w Zielonkach pseudokibice grozili nastolatkowi. „To nie są już tylko kibice, to grupy przestępcze”
-
18:28
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego auta? Sprawdź kalkulator OC AC i uniknij dodatkowych kosztów
-
18:22
Podwójny "pogrzeb" w Niepołomicach. Puszcza ulega Stali Mielec i żegna się z ekstraklasą
-
18:18
Puszczy Niepołomice "mission impossible"? TRANSMISJA