Polska historia, walka o tron, krwawe bitwy, intrygi, namiętności i ambicje.
W radiowej bibliotece na koniec wakacji  prezentujemy fragmenty najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej pt. „Harda” ( Zysk i spółka.).
Tym razem mistrzyni polskiej prozy historycznej przenosi czytelników do czasów Mieszka i Bolesława Chrobrego. Ale główną bohaterką czyni kobietę, na poły legendarną córkę pierwszego władcy, siostrę pierwszego króla. Świętosława to jedna z najbardziej charyzmatycznych a równocześnie tajemniczych  postaci kobiecych w czasach pierwszych Piastów. Niezwykła, mocna, odważna kobieta, która pojawia się też w wielu nordyckich podaniach i nazywana jest tam Sygrydą albo Storradą, co oznacza „dumna”. Nie była nigdy polską władczynią, ale nosiła koronę Szwecji, Danii i Norwegii.
Jest postacią niejednoznaczną,  a o jej rolę i znaczenie spierają się historycy.
Cherezińska opiera swoją książkę na historycznych źródłach, ale podkreśla, że „Harda” to powieść, więc saga o Świętosławie jest mocno fabularyzowana.
Swoją książkę Cherezińska dedykuje ”wszystkim bezimiennym, zapomnianym księżniczkom piastowskim, mniszkom, żonom, matkom, władczyniom, o których historia milczy, dziewczynom oznaczonym w biogramach dynastii smutnym NN”.
W radiowej bibliotece „Hardą” Elżbiety Cherezińskiej czyta Jacek Romanowski. Premiera 29 sierpnia o 11.45. A w Kole Kultury przypominamy rozmowę Justyny Nowickiej  z Elżbietą Cherezińską.

 

Bohaterem drugiej godziny programu jest Roald Dahl, jeden z najsłynniejszych twórców literatury dla dzieci. Właśnie ukazała się w Polsce jego biografia napisana przez brytyjskiego dziennikarza Donalda Sturrocka a przełożona przez Marię Makuch.
Na blisko sześciuset stronach ksiązki "Roald Dahl. Mistrz opowieści" poznajemy szczegóły niezwykle barwnego, pełne zakrętów, wzlotów i upadków życia pisarza, który zanim zaczął utrzymywać się z pisania był m. innymi pilotem i szpiegiem. Wychowany w Anglii, absolwent tradycyjnych brytyjskich szkół, czuł przez całe życie silne związki z Norwegią, dzięki matce Norweżce, która dbała o utrzymywanie kontaktu z ojczyzną.
Dahl jako autor wyróżniał się poważnych traktowaniem młodych czytelników byli dla niego równorzędnymi partnerami, tak jak inni mistrzowie literatury dziecięcej nigdy nie zapomniał o  tym, jak to jest być dzieckiem. Do klasyki przeszły stworzone przez niego historie, których bohaterami są Charlie i Matylda, choć on sam długo nie mógł się pogodzić z brakiem sukcesu powieści pisanych dla dorosłych.
W Kole Kultury o Roaldzie Dahlu rozmawiamy z tłumaczką biografii Marią Makuch.

 

 

Przeniesiemy się też do Gdyni, miasta fenomenu, zaskakującego zarówno przed laty, kiedy powstawało, jak i teraz, w czasach rozwoju i świetności. Naszym przewodnikiem po Gdyni będzie Michał Piedziewicz, autor dwóch „gdyńskich” powieści „Dżoker” i „Domino”. Gdynianin z pochodzenia, krakowianin z wyboru opowie o bohaterach swoich książek i o wyjątkowości rodzinnego miasta.