Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wóz krzyku "- Grzegorza Steca to Europa A.D. 2015

Grzegorz Stec , malarz , grafik , także autor dwóch tomików poetyckich, jeden z najciekawszych polskich artystów średniego pokolenia, absolwent krakowskiej ASP. M iał ponad 50 wystaw indywidualnych, w liczących się galeriach sztuki w Polsce i za granicą . Przez szereg lat wystawiał w Stanach Zjednoczonych. W latach 1996-2002 był rezydentem The Society for Arts w Chicago.

Wóz krzyku.G.Stec. Fot. JD

W listopadzie 2015 roku Grzegorz Stec pokazał w dolnym Pałacu Sztuki w Krakowie wystawę "Wóz krzyku" na której znalazło się prawie pięćdziesiąt najbardziej mrocznych obrazów pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Wystawa nie jest jednak retrospektywą choć  pokazuje różnorodność uprawianych przez lata technik i podejmowanych motywów.
Tytuł wystawy pochodzi od serii obrazów artysty, dla których inspisracją były dzieła :  "Krzyk"Edwarda Muncha i tryptyk Hieronima Boscha "Wóz z sianem"
Na wozie krakowskiego arysty zamiast znanego z obrazu Boscha siana jadą jednak cztery wrzeszczące głowy a tłum -  pisze artysta  - "ciągnie ten symbol szaleństwa, cierpienia i grozy nie wiadomo skąd i dokąd"
"Wóz krzyku" Grzegorza  Steca  odbierany dziś  to kwintesencja dramatycznych wydarzeń nękających Europę A.D. 2015  
Na ekspozyji znalazły się także obrazy z tzw. serii czarno - białej. Prace przypominające grafikę,  są jednak pracami malarskimi, wykonywanymi za pomocą specjalnej techniki .
O tym przerażajacym i groźnym świecie obrazów artysty, ale nie tylko Jolanta Drużyńska rozmawiała  z Grzegorzem Stecem na jego wystawie  w Pałacu Sztuki.
O ekspozycji  mówiliśmy także w listopadowych rekomendacjach kulturalnych RK.

 

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię