Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Obiekty incydentalne Światosława Karwata

Jego artystycznym credo jest cytat z Floriana Znanieckiego "Bo przecież opadnie ramię, jeżeli nie wzmocni się dusza". Jest jednym z najbardziej intrygujących i oryginalnych tarnowskich artystów. Światosław Karwat, absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP m in. współautor kilkudziesięciu realizacji obiektów sakralnych w różnych miejscach w Polsce i na Ukrainie a także autor pierwszego i dotąd jedynego obelisku upamiętniającego pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz oraz wielu działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Wystawa "Obiekty incydentalne" w galerii BWA w Tarnowie jest pierwszą od wielu lat prezentacją najważniejszych prac z dorobku artysty. W kole kultury 27 września gośćmi Jolanty Drużyńskiej byli Ewa Łączyńska Widz , dyrektorka BWA w Tarnowie i Światosław Karwat .

Światosław Karwat - Cisza. Fot. Galeria BWA w Tarnowie

J.Drużyńska rozmawia z E.Łączyńską Widz i Swiatosławem Karwatem
Obiekty incydentalne Światosława Karwata w galerii BWA w Tarnowie

 

Światosław Karwat (ur. 1964, w Tuchowie) absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1992, w pracowni prof. Mariana Koniecznego). Po ukończeniu studiów współpracując z Bogdaną Ligęzą-Drwal, wprowadzając nowe rozwiązania projektowe i technologiczne stworzył kilkadziesiąt realizacji tzw. sakralnych w różnych miejscach w Polsce i na Ukrainie. Jest autorem pierwszego i dotąd jedynego obelisku upamiętniającego Pierwszy Transport do KL Auschwitz, na którym ofiary zostały wymienione z imienia i nazwiska (przy Dworcu PKP w Tarnowie). Od 1992 roku członek ZPAP. Od 1998 roku prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych. Od 2007 roku zorganizował kilkadziesiąt wystaw oraz wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej. Zorganizował dwie międzynarodowe konferencje dotyczące roli i kondycji sztuki w przestrzeni publicznej. Stworzył Sieć Współpracy Artystów Europejskich. Jego artystycznym credo jest cytat z Floriana Znanieckiego Bo przecież opadnie ramię, jeżeli nie wzmocni się dusza….


Janusz Janczy, fragment tekstu „Obiekty incydentalne Światosława Karwata” z katalogu wystawy:

O twórczości Światosława Karwata można pisać w wielu różnych kontekstach. Od jakiejkolwiek jego aktywności by jednak nie zacząć, nie da się ominąć fundamentalnego w tym przypadku słowa: temperament.(…) Charakterologiczny kontekst osobowości, wpływający na relacje społeczne, określa go jako artystę reagującego także na lokalne wydarzenia, artystę związanego z dynamiką tego miejsca, wywodzącego swoją sztukę z codziennego życia w sposób spontaniczny, często niezaplanowany, można powiedzieć incydentalny... incydent za incydentem, którego zapalnikiem może stać się wszystko, od przejęzyczenia w rozmowie po nietypowy napis na kartce powieszonej na szybie w urzędzie, od problemów natury globalnej po drobne zaburzenia w „miejskiej czasoprzestrzeni”.

 

 

"Obiekty incydentalne" - Światosław Karwat - wystawa w BWA w Tarnowie wrzesień - październik 2017

Wystawa jest nagrodą w Konkursie „Salon Wiosenny” organizowanym przez BWA Tarnów.

 

jd/mat.pras

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię