|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Koloryzm - z oglądania świata" - Teresa Wallis i Juliusz Joniakowie

Wystawy ich prac najczęściej w Krakowie podziwiać możemy w Pałacu Sztuki TPSP. Pojawiają się w tym miejscu regularnie od lat , przybliżając widzom wciąż podziwianą twórczość Teresy Wallis - Joniak i Juliusza Joniaka, nestorów krakowskich malarzy kolorystów. O sztuce i życiu naznaczonym sztuką z artystami i ich córką Anną , konserwatorką dzieł sztuki rozmawiała w Kole kultury Jolanta Drużyńska.

Jolanta Drużyńska rozmawia z Teresą Wallis i Juliuszem Joniakiem oraz Anną Joniak

Teresa i Juliusz Joniakowie. Fot. P.Witek

 

Teresa Wallis-Joniak (1926)   - studiowała w Akdemi Sztuk Pieknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Czesława Rzepińskiego, Jerzego  Fedkowicza oraz równolegle grafikę pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza i Ludwika Gardowskiego. Dyplom na Wydziale Malarstwa, którego promotorką była prof. Hanna Rudzka-Cybisowa, tytuł magistra sztuki otrzymała w 1954 roku.

Od 1972 roku uczyła wychowania plastycznego w krakowskich liceach oraz prowadziła praktyki pedagogiczne dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Za pracę pedagogiczną otrzymała nagrody od Ministra Oświaty i Wychowania. Przez wiele lat pełniła funkcję sekretarza naukowego Olimpiady Artystycznej oraz przygotowałą do niej młodzież licealną, za co wielokrotnie została nagradzona prestiżowymi nagrodami przez profesora Stanisława Lorenza, przewodniczącego Olimpiady.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków od 1955 roku i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace Teresy Wallis-Joniak znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Ostatnia retrospektywna wystawa prac artystki pokazywana była w Pałacu Sztuki  w kwietniu 2019

https://www.radiokrakow.pl/kultura/teresa-wallis-joniak-retorpektywna-wystawa-w-palacu-sztuki/

 

Juliusz Joniak urodzil sie  w 1925 roku we Lwowie. Podczas okupacji uczeszczał w latach 1941-1945 do Szkoły Przemysłu Artystycznego. Po wojnie student-repatriant ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dwa wydziały: malarstwo u prof. Czesława Rzepińskiego, który zaproponował mu asystenturę i grafikę artystyczną u profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Przeszedł na ASP wszystkie szczeble akademickiej kariery zwieńczonej profesurą zwyczajną. Był Dziekanem Wydziału Malarstwa (1978-1981) i Prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-1984).

Działalność artystyczna to udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w II., III. i IV. Ogólnopolskich Wystawach Plastyki, wystawie w Arsenale, „Junge Generation” – Berlin, Lipsk. Współczesne malarstwo: Sofia, Praga, Kijów, Bratysława, Drezno, Nancy, Valloris, Biennale Sztuki – Merignac, Biennale „Sport w sztuce” – Madryt, Barcelona, „Pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych” – Ateny, Saloniki, „Ateliereinblicke” – Kunsthalle, Norymberga. Wystawy indywidualne w Polsce i za granicą w Bergen, Lipsku, Pradze, Mainz, Aschaffenburgu, Wiesbaden...

W 1995 roku otrzymał najwyższą nagrodę na VII. Festiwalu Sztuk w Magné – Francja, w którym uczestniczyło ponad 160. malarzy ze wszystkich kontynentów, po czym został Członkiem Honorowym Académie Européene des Arts w Paryżu.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie od 2001 roku, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.

https://www.radiokrakow.pl/kultura/malarski-swiat-juliusza-joniaka-w-palacu-sztuki/

 

J.Drużyńska

100%
0%