Za pierwszego programistę i zarazem pierwszą programistkę w historii powszechnie uważa się Adę Lovelace, była brytyjską matematyczką i poetką, która zasłynęła napisaniem pierwszego algorytmu, który miał zostać wykorzystany na tzw. maszynie analitycznej (uważanej za pierwszy programowalny komputer). Dołączyła go do publikacji na temat wyżej wspomnianej maszyny, której wynalazcą był sam Charles Babbage - również matematyk, nazywany przez wielu “ojcem komputerów”. Niestety, urządzenie nigdy nie zostało ukończone, stąd algorytm napisany przez Lovelace nie został przetestowany. Nie zmienia to jednak faktu, że jej praca zainspirowała następne pokolenia matematyków do odkrywania tajemnic, na które składała się późniejsza informatyka.
Co więcej, w latach 70’ XX wieku stworzono język programowania “Ada”, nazwany tak na cześć imienia słynnej matematyczki. Jest on wciąż wykorzystywany w aplikacjach wojskowych i wysokobudżetowych projektach komercyjnych (satelity, bankowość, kontrola lotów). Historia Ady została nieco podkoloryzowana - twierdzi fizyk dr Tomasz Lanczewski
Na cześć Ady LOvelace w 1980 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych stworzył język komputerowy ADA, a już rok później zainaugurowano nagrodę Ady Lovelace, przyznawaną kobietom za wybitne osiągnięcia naukowe lub techniczne, albo zasługi dla społeczności komputerowej i wkład na rzecz kobiet w dziedzinie informatyki. Od 1998 r. Brytyjskie Stowarzyszenie Komputerowe przyznaje BCS Lovelace Medal, będący najwyższą nagrodą w dziedzinie informatyki w Wielkiej Brytanii. Na cześć brytyjskiej wizjonerki w każdy drugi wtorek października obchodzony jest coroczny Dzień Ady Lovelace, mający służyć podniesieniu rangi kobiet w nauce, technice, inżynierii i matematyce.
- A
- A
- A
Kim był pierwsza programistka w historii?
Autor:
Ewa Szkurłat
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:08
Dziś ostatni akcent egzaminu ósmoklasisty - język obcy. Ponad 98 proc. wybrało angielski
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.05
-
21:14
Przez lata zasłaniały malowniczą panoramę Tatr. Billboardy znikną z okolic Zakopianki
-
19:25
Policja uruchomiła Child Alert. Trwają poszukiwania 11-letniej Patrycji
-
18:47
Cięcia w rozkładach tramwajów i autobusów. Mieszkańcy: remont mostu Grunwaldzkiego to tylko pretekst
-
18:11
Grupa Azoty tonie w długach. Ratunkiem proch i nitroceluloza dla zbrojeniówki?
-
17:29
„Czesław Dźwigaj w Krakowie”
-
17:26
Groźny incydent na stacji kolejowej w Trzebini. Maszynista zignorował sygnał "Stój"
-
16:26
Podtarnowskie gminy rozbudowują żłobki i przedszkola. Jest zapotrzebowanie
-
16:08
Nowoczesna Otolaryngologia w Szpitalu Rydygiera: Oddział po remoncie i z robotem da Vinci
-
15:56
"Pod ziemią, ale z głową" – budowa metra w Krakowie oczami eksperta z AGH
-
15:16
Intencja i zamiar, czyli jak interpretować publikacje w sieci
-
14:57
Grupa 13 otwiera w Cricotece dwie wystawy.