- A
- A
- A
Eksplorują Arktykę i największy park narodowy świata, żeby zbadać mikrobiom owadów
Naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym świata na Grenlandii, konkretnie w Dolinie Zackenberg. O wstępne wyniki ekspertyz tuż po przyjeździe naukowców pytała Joanna Gąska.Chroni populacje zwierząt przed transmisją wirusów, pomaga przetrwać w zmieniający się klimat, steruje zdolnością do atakowania roślin - mikrobiom owadów ma ogromny wpływ na biologię swoich gospodarzy. Wciąż jednak bardzo mało wiadomo o bakteriach symbiotycznych żyjących wewnątrz organizmów i na owadach. Dlatego naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym Świata na Grenlandii. Obserwacje prowadzili w Dolinie Zackenberg. Tam też zbierali próbki.
- Nasza wiedza na temat różnorodności i rozmieszczenia symbiotycznych mikroorganizmów owadów jest fragmentaryczna, szczególnie poza gatunkami modelowymi. Niewiele wiemy o zmienności mikrobiomów w obrębie i pomiędzy gatunkami gospodarzy oraz o czynnikach środowiskowych i biologicznych wpływających na liczebność i kompozycję zbiorowisk mikroorganizmów symbiotycznych owadów. Nasz zespół próbuje wypełnić tę lukę, stosując wysokoprzepustowe metody sekwencjonowania dla dużych partii zróżnicowanych taksonomicznie owadów zebranych w różnym czasie z określonych stanowisk. - piszą o sobie naukowcy.

Badacze współpracują z szeroko zakrojonym projektem dotyczącym różnorodności biologicznej owadów Insect Biome Atlas, który prowadzi wielkoskalowe badania latających owadów w Szwecji i na Madagaskarze. Zespół Ewolucji Symbioz rozpoczął także analizy wieloletnich zbiorów owadów z Grenlandii. Kolekcje posłużą jako źródło ogromnej liczby okazów owadów do wysokoprzepustowych badań dotyczących mikrobiomu, a następnie bardziej szczegółowych badań genomicznych dla wybranych symbiontów.
crop_free
1
/ 69
Autor:
Joanna Gąska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:30
Lucyna Bełtowska: Nie mogłam zostać proboszczem, zostałam kustoszem
-
22:04
GieKSa bliżej finału, Unia zagra o przedłużenie serii
-
21:53
Marka Radia Kraków dla festiwalu łączącego muzykę i teatr
-
21:20
Jak wybrać swojego osteopatę w Krakowie?
-
20:39
Sprawdzone ćwiczenia pozwalające ujędrnić policzki
-
20:33
Żel z arniką – must-have w domowej apteczce na siniaki i stłuczenia
-
20:21
"Zamach na Narodowy Stary Teatr. Narodziny narodu" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie
-
19:40
"Zamach na Narodowy Stary Teatr" - od piątku na scenie
-
18:32
Po zimowej przerwie wraca jedna z największych atrakcji Tarnowa. Za przejażdżkę trzeba będzie jednak zapłacić
-
13:40
Grają w goalball od kilku lat. Marzy im się tytuł Mistrza Polski, a nawet… Europy