Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Eksplorują Arktykę i największy park narodowy świata, żeby zbadać mikrobiom owadów

Naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym świata na Grenlandii, konkretnie w Dolinie Zackenberg. O wstępne wyniki ekspertyz tuż po przyjeździe naukowców pytała Joanna Gąska.

fot. Archiwum prywatne dra hab. Piotra Łukasika /Zespół Ewolucji Symbioz Instytut Nauk o Środowisku Wydział Biologii UJ

Chroni populacje zwierząt przed transmisją wirusów, pomaga przetrwać w zmieniający się klimat, steruje zdolnością do atakowania roślin  - mikrobiom owadów ma ogromny wpływ na biologię swoich gospodarzy. Wciąż jednak bardzo mało wiadomo o bakteriach symbiotycznych żyjących wewnątrz organizmów i na owadach. Dlatego naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym Świata na Grenlandii. Obserwacje prowadzili w Dolinie  Zackenberg. Tam też zbierali próbki.
- Nasza wiedza na temat różnorodności i rozmieszczenia symbiotycznych mikroorganizmów owadów jest fragmentaryczna, szczególnie poza gatunkami modelowymi. Niewiele wiemy o zmienności mikrobiomów w obrębie i pomiędzy gatunkami gospodarzy oraz o czynnikach środowiskowych i biologicznych wpływających na liczebność i kompozycję zbiorowisk mikroorganizmów symbiotycznych owadów. Nasz zespół próbuje wypełnić tę lukę, stosując wysokoprzepustowe metody sekwencjonowania dla dużych partii zróżnicowanych taksonomicznie owadów zebranych w różnym czasie z określonych stanowisk. - piszą o sobie naukowcy.
fot. Archiwum prywatne dra hab. Piotra Łukasika/Zespół Ewolucji Symbioz Instytut Nauk o Środowisku Wydział Biologii UJ

fot. Archiwum prywatne dra hab. Piotra Łukasika/Zespół Ewolucji Symbioz Instytut Nauk o Środowisku Wydział Biologii UJ

Badacze  współpracują z szeroko zakrojonym  projektem dotyczącym różnorodności biologicznej owadów Insect Biome Atlas,  który prowadzi wielkoskalowe badania latających owadów w Szwecji i na Madagaskarze. Zespół Ewolucji Symbioz rozpoczął także analizy wieloletnich zbiorów owadów z Grenlandii. Kolekcje  posłużą jako źródło ogromnej liczby okazów owadów do wysokoprzepustowych badań dotyczących mikrobiomu, a następnie bardziej szczegółowych badań genomicznych dla wybranych symbiontów.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię