- A
- A
- A
Eksplorują Arktykę i największy park narodowy świata, żeby zbadać mikrobiom owadów
Naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym świata na Grenlandii, konkretnie w Dolinie Zackenberg. O wstępne wyniki ekspertyz tuż po przyjeździe naukowców pytała Joanna Gąska.Chroni populacje zwierząt przed transmisją wirusów, pomaga przetrwać w zmieniający się klimat, steruje zdolnością do atakowania roślin - mikrobiom owadów ma ogromny wpływ na biologię swoich gospodarzy. Wciąż jednak bardzo mało wiadomo o bakteriach symbiotycznych żyjących wewnątrz organizmów i na owadach. Dlatego naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym Świata na Grenlandii. Obserwacje prowadzili w Dolinie Zackenberg. Tam też zbierali próbki.
- Nasza wiedza na temat różnorodności i rozmieszczenia symbiotycznych mikroorganizmów owadów jest fragmentaryczna, szczególnie poza gatunkami modelowymi. Niewiele wiemy o zmienności mikrobiomów w obrębie i pomiędzy gatunkami gospodarzy oraz o czynnikach środowiskowych i biologicznych wpływających na liczebność i kompozycję zbiorowisk mikroorganizmów symbiotycznych owadów. Nasz zespół próbuje wypełnić tę lukę, stosując wysokoprzepustowe metody sekwencjonowania dla dużych partii zróżnicowanych taksonomicznie owadów zebranych w różnym czasie z określonych stanowisk. - piszą o sobie naukowcy.

Badacze współpracują z szeroko zakrojonym projektem dotyczącym różnorodności biologicznej owadów Insect Biome Atlas, który prowadzi wielkoskalowe badania latających owadów w Szwecji i na Madagaskarze. Zespół Ewolucji Symbioz rozpoczął także analizy wieloletnich zbiorów owadów z Grenlandii. Kolekcje posłużą jako źródło ogromnej liczby okazów owadów do wysokoprzepustowych badań dotyczących mikrobiomu, a następnie bardziej szczegółowych badań genomicznych dla wybranych symbiontów.
crop_free
1
/ 69
Autor:
Joanna Gąska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:52
Na Podhalu ruszył sezon wakacyjny. O czym należy bezwzględnie pamiętać?
-
07:33
Do Starej Wsi powoli wraca normalność. Służby opuszczają miejscowość
-
07:16
W czwartek znajdziemy się najdalej od Słońca
-
06:59
Wimbledon: Kamil Majchrzak zagra w środę, jeśli pozwoli pogoda
-
06:42
Od lat się o tym mówiło, nic się nie działo. Zakopane rusza z budową pierwszego publicznego żłobka i przedszkola
-
06:25
W środę zrobi się upalnie. Chmur na niebie raczej nie zobaczymy
-
06:05
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 02.07
-
06:01
Robiła wrażenie 25 lat temu, porusza też dzisiaj. Markę Radia Kraków za czerwiec wybraliśmy jednomyślnie
-
21:10
Odnaleziono ciało Tadeusza Dudy. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo
-
20:27
Wynajem mieszkania w Krakowie - dlaczego warto skorzystać z usługi wynajmu w abonamencie?
-
19:30
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP
-
18:49
"Chciałam odczarować bycie mamą i babcią"