Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.20.06.2021 r.

( fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia)


ZAGADKA REGIONALNA  (20.06.)


Łemkowska wieś w Beskidzie Niskim w gminie KREMPNA, nad potokiem RYJAK dopływem Wisłoki, przy drodze wojewódzkiej w kierunku granicy państwa ze Słowacją.

W latach 1769‒1770 w okolicach wsi  istniał obóz konfederatów barskich, skąd oddziały Kazimierza Pułaskiego  dokonywały wypadów na Pilzno i Lwów.
13 stycznia 1770  r. w rejonie wsi miała miejsce bitwa z Rosjanami, w której konfederaci ponieśli klęskę, Pułaski został ranny, a obóz przeniesiono w okolice KONIECZNEJ oraz IZB.
W 1849 r. przez wieś przemaszerowały oddziały rosyjskie udające się na Węgry w celu pacyfikacji powstania.
W latach 1911‒1912 w tej wsi  działał o. Maksym Sandowycz, duchowny prawosławny krzewiący orientację prorosyjską wśród Łemków.

W czasie I wojny światowej  wieś poważnie zniszczona, gdyż ciężkie boje toczyły się wiosną 1915 roku o przełęcz nad Ożenną.
Pamiątką po tych działaniach są cmentarze wojenne: nr 4  (zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča) i nr 5.

W okresie międzywojnia we wsi istniała placówka Straży Granicznej,  czasie II wojny światowej obsadzona przez niemiecki Grenzschutz.
W 1945 r.  większość ludności wyjechała do Związku Sowieckiego, dwa lata później pozostałych mieszkańców przymusowo wysiedlono  w ramach akcji  "Wisła" na Ziemie Odzyskane.

Proszę podać nazwę tej wsi.


                                                      
ADRES INTERNETOWY:   regionalne@radiokrakow.pl
                                            do godz. 7.30. dnia 20.06.2020 r.UPOMINKI:
płyta CD  " Tribute to Zbigniew Seifert"  - JAREK ŚMIETANA BAND
płyta CD  MAKOWICZ&Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
płyta CD "Polska muzyka młodzieżowa lat 60/70)
płyta CD "Wierszyk na korbkę" JACEK MAZANIEC i Kapela za pięć dwunasta"
książka Romana Wysogląda "CHORZY NA POLSKĘ""GLUTAMINIAN SODU" - to założona przed 13 laty amatorska grupa teatralna, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w OLKUSZU.

Jak doszło do zawiązania grupy, jaka jest radość aktora z kontaktu z publicznością - opowiadają MACIEJ  NABIAŁEK, AGNIESZKA WOŁOSZYN i URSZULA MAJ.

Najnowszy spektakl zespołu "Sen nocy letniej" z powodu pandemii prezentowany był dotychczas tylko w formie  "on-line".

Teraz aktorzy wracają na scenę i zapraszają na spektakl olkuską publiczność, w niedzielę 20 czerwca o godz. 17.00. w Miejskim Ośrodku Kultury w OLKUSZU.

Posłuchaj!

Bujaków (fot. GloboxPL/Wikipedia)

Geograf, prof. ROMAN MALARZ jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i byłym prorektorem tej uczelni.

Przed 17 laty rozpoczął tworzenie  "ENCYKLOPEDII KARPAT POLSKICH", która ukazał się jesienią ubiegłego roku.
Obejmuje teren od Cieszyna po Bieszczady i zawiera 5. 200 haseł: opisy 47 miast i 2120 wsi. Są tam też opisy parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody oraz biogramy wybitnych postaci związanych z Karpatami.

Całość ilustrują fotografie pochodzące ze zbiorów własnych autora.

W "Encyklopedii Karpat  Polskich" jest też hasło "BUJAKÓW" opisujące wieś na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, szczególnie ciepło wspominaną przez autora Encyklopedii.  

Dlaczego?  

Posłuchaj!

(fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)

W niedzielę 27 czerwca uczestnicy akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" wędrować będą ze Szczawy do Lubomierza przez szczyt JASIEŃ (ok. 1063 m n.p.m.)  
Ten trzeci co do wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym po Mogielicy i po Ćwilinie wznosi się ponad miejscowościami: Półrzeczki, Szczawa, Lubomierz i Łętowe.

W tym roku grupowe wędrowanie po Beskidzie Wyspowym zastąpiły wyjścia na trasy w formule "sam na sam", a turyści którzy przejdą zaplanowane szlaki otrzymają pamiątkowe odznaki "Złotego Rysia ".

O Jasieniu opowiada przewodnik DARIUSZ GACEK, autor przewodnika "BESKID WYSPOWY".
Posłuchaj!

Portret Adolfa Nowaczyńskiego pędzla Leona Wyczółkowskiego (1906)


Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ przypomina postać pisarza, poety, dramaturga i publicysty ADOLFA NOWACZYŃSKIEGO (1876 - 1944) i koncentruje się na jego wybryku z czasów młodzieńczych.

22 letni student Adolf Nowaczyński stał się niesłanym bohaterem zajścia w nocy 16 września 1898 r. w kawiarni Rosenstocka mieszczącej się przy rogu ulicy Kolejowej (dziś Westerplatte) oraz Lubicz.

Co wykrzykiwał, komu groził, kogo obrażał i jakie poniósł za to konsekwencje?

Posłuchaj!

Jeszcze tylko przez dwie niedziele czerwca (20.06 i 27.06) w Kliszczackim Centrum Kultury w TOKARNI w powiecie myślenickim od godz. 12.00 do 14.00. można oglądać wystawę obrazów na szkle autorstwa ZDZISŁAWA SŁONINY.

Twórca mieszkający w ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH pochodzi z BOGDANÓWKI i jest rodowitym góralem Kliszczakiem.

Nic więc dziwnego, że jego wystawa nosi tytuł " Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane".

Co przedstawia ? W jakich warunkach powstawała i kto był jej mecenasem?

Posłuchaj!


W MIECHOWIE w piątek 25.06. o godz. 18.30 w Galerii "U JAKSY" Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa MARKA HOŁDY " Trzy światy".

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 20 lipca.

Marek Hołda (rocznik 1956) urodził się w Miechowie i tam ukończył Liceum Ogólnokształcące. W dzieciństwie pasjonowało go rysowanie koni, co dostrzegł już w szkole podstawowej jego nauczyciel, artysta malarz ROMAN BREITENWALD (1911 -1985).

Ale impuls do rozpoczęcia pracy twórczej przyszedł przypadkowo w czasie studiów politechnicznych we Wrocławiu, gdzie kształcił się jego brat, artysta grafik ZBIGNIEW.


Obecna wystawa "Trzy światy" jest dwudziestą indywidualną wystawą MARKA HOŁDY i podsumowaniem czterech dekad pracy twórczej. Składa się z dwóch części, które można oglądać zarówno w Galerii "U JAKSY" jak i w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Zwiedzający odnajdą na niej wiele widoków Miechowa z przełomu lat 50 i 60 XX w.

Z cyklu "Dawny Miechów" Ulica Warszawska 2020 olej, płótno 50 x 70 cm

A jakie trzy światy przedstawia na swoich obrazach Marek Hołda?

Posłuchaj!

Marek Hołda ( z prawej) i Paweł Olchawa

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię