Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 1.09.2017 r.

Wrzesień to miesiąc winobrania, zaś wino wielokrotnie występuje w Biblii, a co za tym idzie, motyw wina odnajdziemy także w wielu dziełach sztuki. Wędrówkę zaczniemy od osobliwych przedstawień Chrystusa w Tłoczni Mistycznej, na przykładach obecnych w Krakowie dzieł średniowiecznych oraz barokowych. Nowotestamentowe treści wiążą wino przede wszystkim z krwią Chrystusa - stąd winogrona odnajdziemy w obrazach o tematyce pasyjnej, w odniesieniu do symboliki Eucharystycznej. Ale i w Starym Testamencie odnajdziemy historie z winem w tle - popularnymi w dawnej sztuce tematami były na przykład "Opilstwo Noego", czy też "Lot z córkami" - w obu tych przypadkach nadużycie wina nie skończyło się dobrze dla głównych bohaterów... Marcin Makowski i dr Magdalena Łanuszka zapraszają do ruszenia "Tropem sztuki" w Radiu Kraków - w piątek o godz. 18:00!

Lot z córkami, grafika Willema van Swanenburg, 1612, wg obrazu P.P. Rubensa, Polska Akademia Umiejętności, PAUart (http://www.pauart.pl/app/artwork?id=55de02450cf2d84541159347)

Tłocznia Mistyczna, fresk w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie, ok. 1440: 

 

Tłocznia Mistyczna z Lelowa, 1647, obraz w Muzeum Narodowym w Krakowie:

Opilstwo Noego, fragment dekoracji karty 15r z rękopisu Biblia Pauperum, Niderlandy, ok. 1405, The British Library, MS King's 5.

 

Opilstwo Noego, fresk Michała Anioła ze sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej (1508-11)

Voûte de la chapelle Sixtine/wikipedia

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię