Bogata historia Dworku Białoprądnickiego
Choć Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki obchodzi w tym roku swoje 50-lecie, sam dworek jest znacznie starszy – powstał w połowie XVI wieku.
Dworek powstał w połowie XVI wieku. Biskup krakowski Samuel Maciejowski zbudował go jako letnią, okazałą rezydencję. W tej willi przez wiele lat gościło wiele wybitnych osobistości swojej epoki, takich jak Jan Kochanowski czy Łukasz Górnicki, który podobno właśnie tam pisał »Dworzanina polskiego« – mówi Dorota Trembecka.
Dworek Białoprądnicki to miejsce pełne wspomnień, szczególnie dla lokalnej społeczności. Przez dekady gościł dzieci z pobliskich szkół, organizując spektakle, zajęcia językowe i cykle edukacyjne. W czasach, kiedy internet i nowoczesne pomoce dydaktyczne były tylko marzeniem, dworek pełnił rolę żywego centrum edukacyjnego. Szczególnie popularny był Teatr Lektur Szkolnych, który pomagał uczniom zrozumieć i polubić szkolne lektury, co było wyjątkowym wsparciem dla nauczycieli języka polskiego.
Dworek Białoprądnicki był także ważnym punktem na jazzowej mapie Krakowa.
W Dworku przez lata funkcjonował Jazz Club Dworek, prowadzony przez Antoniego Krupę, Andrzeja Radnickiego i Wojciecha Chmurowicza. Chmurowicz był dobrym duchem muzyków – i tych już profesjonalnych, i tych na początku swojej drogi artystycznej – mówi Dorota Trembecka.
Przy okazji obchodów 50-lecia Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, fani jazzu mogą spodziewać się specjalnych wydarzeń. Już 5 lipca odbędzie się koncert zespołu Mitch & Mitch, nawiązującego do tradycji tego wyjątkowego miejsca, w którym wielokrotnie występował także legendarny Zbigniew Wodecki.