"Profesor Głowiński był literaturoznawcą i językoznawcą, autorem przenikliwej analizy języka Marca 68. roku. Pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, w PRL współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike" - napisano w mediach społecznościowych "Znaku".

"Jego ostatnia praca nosiła tytuł "Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów". Powinna nazywać się jednak "59 sylwetek humanistów", bo niewątpliwie sam jej autor był jeszcze jedną tęgą głową i wybitnym humanistą"- napisano.

Michał Głowiński urodził się w 1934 roku w Warszawie. Był filologiem, historykiem i teoretykiem literatury,   specjalizującym się w najnowszej historii literatury polskiej, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Pisarz, autor podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów. Wydał liczne prace poświęcone językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy.

Był profesorem w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia literackie. W styczniu 2007 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.