- A
- A
- A
Mimo zakazu turyści wchodzą na szlaki; 50 osób zawróconych znad Morskiego Oka
Mimo zakazu wejść na tatrzańskie szlaki, turyści nagminnie łamią ten przepis mający powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział PAP komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Edward Wlazło. W sobotę tylko znad Morskiego Oka strażnicy parku do godzin południowych cofnęli ponad 50 osób, które nielegalnie poszły w Tatry.Zakaz wejścia na szlaki turystyczne nie dotyczy jedynie mieszkańców powiatu tatrzańskiego.
"Ludzie przyjechali w Tatry, bo potraktowali czas zagrożenia jako dodatkowe ferie, co jest naganne. Niestety zatrzymani przez nas turyści tłumaczą się, że mieszkają tutaj, ale nie potrafią się wylegitymować. Inni mówią, że mają w Zakopanem mieszkania, kolejni tłumaczą, że zapomnieli dokumentów lub że nie wiedzieli o zakazie. Mieszkanka Warszawy tłumaczyła, że w Tatrach czuje się bezpieczniej niż w stolicy” – powiedział PAP Wlazło.
Za złamanie zakazu wejścia na teren Tatr grożą sankcje finansowe. Strażnicy mogą ukarać turystów mandatem w wysokości 500 zł. Komendant przyznał, że osób, które mimo zakazu weszły w sobotę na praktycznie wszystkie tatrzańskie szlaki, było sporo. Strażnicy napotykali turystów na Rusinowej Polanie, w Kuźnicach oraz w Dolinach: Olczyskiej, Małej Łąki, Białego, Strążyskiej, Kościeliskiej i Chochołowskiej.
Tylko w sobotę tylko znad Morskiego Oka strażnicy parku do godzin południowych cofnęli ponad 50 osób, które nielegalnie poszły w Tatry.
"Nie jesteśmy w stanie być na każdym punkcie wejściowym, ale jesteśmy w wielu punktach. Apelujemy o przestrzeganie zarządzenia dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego dla dobra całego społeczeństwa. Prosimy o pozostanie w domach" – zaapelował komendant Wlazło.
Podkreślił, że nieuczciwie zachowują się również kierowcy taksówek i busów, którzy uporczywie podwożą turystów do granic TPN. Również kwaterodawcy przyjmują turystów mimo stanu zagrożenia epidemicznego. Strażnicy TPN będą monitorować szlaki codziennie do odwołania zakazu.
Z powodu zagrożenia koronawirusem po decyzji władz TPN od piątku cały obszar polskich Tatr jest zamknięty dla turystów. Zamknięte są wejścia do TPN, na których zawieszono stosowną informację. Nieczynne są tatrzańskie schroniska i parkingi przy wejściach na szlaki.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:46
Biblioteka Kraków. 60 fili, jedna karta i coraz więcej nowych przestrzeni dla czytelników
-
13:57
Kardynał Ryś wchodzi do Kościoła w kryzysie. „Krakowska archidiecezja jest głęboko podzielona”
-
13:53
Policja szuka sprawcy gróźb wobec nieletniego. Jest apel o pomoc
-
13:41
"Baby blues dotyka nawet 80% kobiet". Kiedy warto skorzystać z psychoterapii okołoporodowej?
-
13:37
Tworzenie sklepów internetowych - na co zwrócić uwagę przy wyborze Software House
-
13:23
Kraków będzie budował tanie mieszkania na wynajem. Atrakcyjna cena za metr kwadratowy
-
12:54
Czy polscy reżyserzy boją się Chopina?
-
12:51
Fortepian przyszłości
-
12:48
Toy Piano
-
12:42
Fortepian uniwersalny? (część druga)
-
12:39
Fortepian uniwersalny? (część pierwsza)
-
22:30
Południe Ukrainy — niezłomna Tawria. // Південь України — незломна Таврія
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze