Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z wiosną kalendarzową, której początek ma stałą datę i jest to 21 marca. Przyjęło się, że właśnie tego dnia jest świętowany pierwszy dzień wiosny. Zgodnie z ludowym zwyczajem, topi się wtedy marzannę. To długa tradycja, już w XV wieku pisał o niej Jan Długosz w "Kronikach". Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.
Różne są rodzaje wiosny, tzw. wiosna termiczna jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. W każdym roku wiosna termiczna przychodzi o innej porze - zazwyczaj około 25 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, około 5 kwietnia pojawia się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i Mazurach, zaś w połowie kwietnia w rejonach podgórskich.
Dla botaników istotna jest wiosna fenologiczna - okres w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści. Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć w postaci kwitnącej leszczyny.
Z nadejściem wiosny nastąpi także zmiana czasu, ale dopiero w ostatni weekend miesiąca. W nocy z 28 na 29 marca, czyli z soboty na niedzielę, przestawimy zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2.00 na 3.00. To oznacza, że tej nocy będziemy spać o godzinę krócej, natomiast czekają nas dłuższe i jasne popołudnia. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, czas zmienimy już po raz ostatni.
(IAR/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.