Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W audycji "Zielono mi": zadbajmy o nasze azalie

  • Ogród
  • date_range Piątek, 2015.02.06 12:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:59 )
Zanim zakwitną azalie gruntowe, możemy w domach gościć ich azaliowe kuzynki, wywodzące się z chińskiego gatunku Rhododendron simsii, którym w naszych ogrodach zimą jest za zimno.

Fot. Barbara Błaszczyk

Posłuchaj Anny Łoś i Barbary Błaszczyk
Azalie w naszych domach

Przyniesione z kwiaciarni przez kilka dni są przepiękne, ale po tym czasie zazwyczaj zaczynają sprawiać kłopoty. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

  • za mało podlewamy

Podobnie jak wiecznie zielone azalie ogrodowe, doniczkowa azalia powinna mieć zawsze wilgotne podłoże. Jeśli tylko zapomnimy o podlaniu na czas, kwiaty i liście zwiędną. Misja ratunkowa polegać może na zanurzeniu w wiadrze z wodą całej doniczki, by się porządnie nasączyła, a roślina odzyska sprężystość. Jeśli jeszcze nie kwitnie można zraszać liście jak najczęściej, ale kwiaty tego nie lubią (płatki zlepiają się i tracą kolor). Z drugiej strony jednak nie można przesadzać z podlewaniem. Zbyt mokra ziemia może spowodować gnicie systemu korzeniowego, o co nietrudno, bowiem azalia ma drobne, delikatne korzonki.

  • podlewamy zbyt twardą wodą

Woda używana do zraszania i podlewania powinna być miękka, a więc filtrowana lub przegotowana, gdyż azalia, jak wszystkie rośliny wrzosowate wymaga zawsze kwaśnej ziemi – odczyn nie powinien być wyższy niż pH 3,5-4,5. Niski poziom pH zapewnia prawidłową przyswajalność składników pokarmowych. W doniczce, gdzie ziemi jest niewiele, odczyn podłoża może się bardzo szybko zmienić. Podczas przesadzania po kwitnieniu wybrać trzeba odpowiednie podłoże – kwaśny torf ogrodniczy wymieszany z piaskiem, przekompostowaną korą sosnową i gliną, zapewniającą utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

  • trzeba dokarmiać

Azalia doniczkowa jest niewielką rośliną, wydającą mnóstwo okazałych kwiatów i utrzymującą przez cały rok gęste liście, więc musi mieć dostateczną ilość pokarmu. Najważniejsze jest nawożenie po kwitnieniu, ponieważ wtedy roślina jest bardzo osłabiona. Pięć, sześć razy w odstępach 10-dniowych trzeba ją dokarmić rozpuszczonym w wodzie Florovitem, a jeszcze lepiej specjalnym nawozem do azalii, dając na litr wody 2-3 g nawozu.
 
Co dalej? Po kwitnieniu bardzo ważny jest jeszcze jeden zabieg – powinno się usunąć wszystkie przekwitnięte kwiaty, po prostu wyłamać je palcami, nie dopuszczając w ten sposób do zawiązywania nasion. To też czas kiedy trzeba przenieść azalię w chłodniejsze miejsce, np. na ganek albo do nieogrzewanego pokoju, a w drugiej połowie maja warto wynieść na taras lub do ogrodu, w półcieniste miejsce. W październiku, przed przymrozkami, trzeba ją z powrotem przenieść do domu, ale nie od razu do ciepła, lecz znów na ganek, werandę itp., gdzie temperatura wynosi od 5 do 12°C. Niech pozostanie tam aż do momentu zawiązania pąków, a wtedy trzeba przenieść doniczkę do cieplejszego miejsca, o temperaturze nie wyższej niż 18°C. Optymalna temperatura dla azalii to około 12-15°C, którą bardzo trudno uzyskać w normalnych domach, ale wtedy należy azalię wstawiać na noc do chłodniejszych pomieszczeń. Nie należy jednak stawiać jej przy otwartych oknach i na przeciągach. Póki nie otworzy kwiatów, trzeba zraszać liście, bo lubi wilgoć w powietrzu, i zawsze dbać o systematyczne podlewanie ziemi w doniczce. Azalia lubi bardzo jasne stanowiska, najlepiej w pomieszczeniach od strony południowej i wschodniej.

 

(Anna Łoś, Barbara Błaszczyk)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1246626

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię