- A
- A
- A
Alert pogodowy dla Małopolski. "Najbliższe dwie doby będą kluczowe"
W środę po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało kolejny alert o intensywnych opadach deszczu do mieszkańców 9 województw, w tym dla Małopolski. "Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" - brzmi treść SMS. Z kolei dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju doktor Paweł Przygrodzki poinformował, że najbliższe 48 godzin będzie kluczowe. Jak dodał, w dalszym ciągu występuje zagrożenie powodziowe.Na żywo
-
18:48
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że od piątku sytuacja pogodowa powinna zacząć się stabilizować. Ulewne deszcze spowodował niż genueński, który przemieszcza się nad wschodnią Polską.
-
17:49
Do 16:00 w związku z pogodą strażacy interweniowali 705 razy - informuje Państwowa Straż Pożarna. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach: mazowieckim - 147, śląskim - 120 i małopolskim - 109. Zgłoszenia dotyczą głównie podtopień oraz usuwania przewróconych drzew.
-
17:07
Prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz poinformował, że nadal są rezerwy powodziowe.
Piętrzenie dotyczy zbiorników, gdzie wystąpiły opady, czyli kaskady Soły (Tresna, Porąbka, Świnna Poręba, Dobczyce i Dunajec). Nadal są rezerwy powyżej 100 proc. i powinny w zupełności wystarczyć na ten opad
– podkreślił.
Dodał, że jednak w zlewniach górskich i podgórskich może dochodzić do podtopień. Zaznaczył, że inna jest sytuacja w zlewniach nizinnych.
Tam również dysponujemy rezerwami w zbiornikach. Jednak tam reakcja zlewni jest bardziej powolna i spływ wód powierzchniowych będzie trwał dłużej
– wyjaśnił.
Podkreślił, że żadna zabudowa nie uległa awarii, nie doszło do przerwania wałów ani do przelania się przez wały, a zatory są usuwane na bieżąco.
-
16:47
Na stronie internetowej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak zachować się w razie zagrożenia podtopieniem. Poza śledzeniem komunikatów w lokalnym radiu lub telewizji RCB zaleca przeniesienie wartościowych przedmiotów na górne piętra budynków, zadbanie o naładowanie telefonów komórkowych, przestawienie pojazdów w niezagrożone miejsca oraz zabezpieczenie budynków i przygotowanie worków z piaskiem.
-
16:09
"Najbliższe 48 godzin będzie kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji pogodowej" - poinformował dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju doktor Paweł Przygrodzki. Jak przekazał na konferencji prasowej w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w dalszym ciągu zagrożenie powodziowe występuje, przede wszystkim w zlewniach rzek objętych ostrzeżeniem trzeciego stopnia.
-
16:03
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało kolejny alert o intensywnych opadach deszczu do mieszkańców 9 województw. "Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" - brzmi treść SMS.
Alert trafił do odbiorców na terenie województw małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego oraz części województw opolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
-
15:51
Wzrosty stanów rzek po intensywnych opadach deszczu wystąpiły głównie na południu województwa małopolskiego - poinformował dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju doktor Paweł Przygrodzki. Na konferencji prasowej w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ekspert mówił, że na czterech stacjach odnotowano opad w wysokości od 100 do 120 litrów wody na metr kwadratowy, a na trzech - powyżej 120 litrów. Stany alarmowe nie są w tej chwili notowane.
-
15:38
Z powodu silnych porywów wiatru ucierpiały lasy, przede wszystkim w Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska, gdzie wstępne szacunki mówią o stratach wynoszących około 5 tys. metrów sześciennych drewna.
W trosce o bezpieczeństwo turystów i wszystkich odwiedzających lasy, Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw Wierzchosławice i Bielcza. Zakaz obowiązuje do najbliższego piątku włącznie
- przekazało biuro prasowe wojewody.
-
15:28
Rzecznik prasowy małopolskiej straży Hubert Ciepły podsumował, że od północy w środę strażacy interweniowali 91 razy, najczęściej w Zakopanem, gdzie wyjeżdżano 40 razy i Nowym Targu - 10 razy. Pojedyncze akcje miały miejsce w Krakowie, Tarnowie, Wadowicach, Nowym Sączu, Gorlicach, a także Brzesku, Bochni, Suchej Beskidzkiej, Proszowicach, Myślenicach i Wieliczce. Interwencje dotyczyły przede wszystkim udrażniania przepustów, usuwania połamanych gałęzi, przepompowywania wody z posesji i dróg oraz usuwania z nich zanieczyszczeń. W akcjach wzięło do tej pory udział 586 strażaków.
-
15:23
1,8 tys. osób w Małopolsce dotknęły awarie prądu spowodowane sytuacją pogodową. Według informacji przekazanych przez biuro wojewody małopolskiego, awarie prądu dotyczą 27 stacji, a najtrudniejsza sytuacja jest w podkrakowskiej gminie Krzeszowice. Jak zapewniono, usterki są na bieżąco usuwane.
-
15:11
W pięciu powiatach na zachodzie i południu regionu wciąż obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed ulewami. Pozostała część województwa objęta jest ostrzeżeniem drugiego stopnia. Władze lokalnych samorządów zapewniają mieszkańcom worki z piaskiem, a sytuacje monitorują sztaby kryzysowe. Na powtórkę z ostatniej nocy przygotowuje się między innymi podkrakowska gmina Wielka Wieś, a zwłaszcza mieszkańcy Giebułtowa.
-
14:55
Początek trasy na Nosal od strony Polany Kuźnickiej.
— Filip Drożdż (@drozdzfiliprk) July 9, 2025
Relacja 👇👇👇https://t.co/l0Z4qQexqv pic.twitter.com/uIIh2xTXeS -
14:38
Choć poziom rzeki Ropa w Grybowie spada, to władze miasta nadal utrzymują alarm przeciwpowodziowy. Miejskie służby zostały tam postawione w stan pełnej gotowości, gdy rzeka o ponad 30 centymetrów przekroczyła stan ostrzegawczy. Teraz przekracza ten stan o zaledwie kilka centymetrów. Władze miasta obawiają się jednak kolejnych opadów deszczu. W Małopolsce cały czas obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami i gwałtownymi wezbraniami wód.
-
14:23
Tatrzański Park Narodowy odradza wyjść w góry. Po intensywnych ulewach warunki na szlakach są bardzo niebezpieczne. Skały są śliskie a ścieżki zalane. W Dolinie Strążyskiej woda z pobliskiego potoku zaczęła wypływać na szlak.
-
13:51
Poziom w Sękówce w Gorlicach opada. To jedyna rzeka w Małopolsce, gdzie poziom osiągnął dziś stan alarmowy. W tej chwili w powiecie gorlickim nie pada i poziom rzeki spadł o kilkadziesiąt centymetrów do stanu ostrzegawczego.
-
13:42
Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa. Trzy stacje osiągnęły nawet dwukrotnie wyższy poziom wody, zaś jedna trzykrotnie. Stan alarmowy przekroczony jest na stacji Gorlice.
-
13:26
Intensywne opady deszczu pokrzyżowały plany turystom, którzy przyjechali wypocząć pod Giewont. Wiele szlaków w Tatrach zostało bowiem zalanych. W Witowie woda zerwała mostek na trasie prowadzącej do Doliny Lejowej. Turyści choć przyznają, że opady są uciążliwe to starają się cieszyć tym, co mają.
-
13:19
Fala wezbraniowa przechodzi przez Sękówkę. Na wodowskazie w Gorlicach poziom wody przekroczył stan alarmowy.
Stany ostrzegawcze są z kolei przekroczone na Dunajcu, Białym Dunajcu i Białce. Niewielkie podhalańskie potoki przekształciły się w rwące rzeki. Nie ma jednak powodów do obaw - uspokaja rzecznik tatrzańskiej straży Andrzej Krół-Łęgowski. -
12:10
-
12:01
Wzrósł poziom wody w części małopolskich rzek. Powyżej stanu ostrzegawczego są Biała, Dunajec i Białka. Według prognoz synoptyków, mogą jutro przekroczyć stany alarmowe. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski apeluje, by nie zbliżać się do brzegów wezbranych rzek i zbiorników wodnych i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe.
-
11:10
Premier Donald Tusk zaapelował w środę o pełną mobilizację, nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia. - Sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz - powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego
-
10:48
-
10:24
W Giebułtowie woda i błoto spływające z pól zablokowały w nocy główną ulicę świętego Idziego. Przez kilka godzin nie mogły tamtędy przejechać autobusy MPK i samochody. Ucierpiało też kilka pobliskich domów, głównie przy ulicy Muzycznej. Tam kaskady błota i woda przelały się przez ogródki mieszkańców. Muł wciąż utrudnia dojazd do domów. Strażacy musieli stamtąd wypompować wodę. W pobliskiej Modlnicy z kolei mieszkańcy sami kopali rowy wokół domów, by nie zostały podtopione.
-
09:39
Kaskady błota spływające z pól, nieprzejezdne drogi i zniszczone ogródki. Tak wyglądają miejscowości w podkrakowskiej gminie Wielka Wieś po nocnych ulewach w regionie. Zalane i nieprzejezdne były główne drogi i lokalne ulice. Mieszkańcy zaznaczają, że tak wygląda ich rzeczywistość właściwie po każdym większym deszczu.
-
09:14
Niż genueński zamknął basen w Andrychowie. Zarządca odkrytego basenu zdecydował, że od dziś do piątku basen będzie nieczynny. Według prognoz ma padać bardzo intensywnie, a poza jest chłodno, co nie zachęca do korzystania z kąpieliska pod chmurką. W piątek ma zapaść decyzja co dalej, wszystko zależy od pogody.
-
08:45
Będziemy stale spotykać się w najbliższych dniach i koordynować działania wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba - mówił w środę premier Donald Tusk podczas sztabu kryzysowego w związku z nocnymi intensywnymi opadami deszczu. W środę rano w siedzibie MSWiA zebrał się sztab kryzysowy w związku ze intensywnymi opadami deszczu. W posiedzeniu sztabu udział biorą m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński, a także szef IMGW i Wód Polskich i przedstawiciele służb.
-
08:31
Największe sumy opadu wystąpiły w zlewni Górnego Dunajca w Tatrach – 64,4 mm w Poroninie, w ciągu 12 godzin największe wzrosty stanów wód wystąpiły na Białym Dunajcu do 74 cm.
-
08:14
Na Podhalu strażacy również notowali pojedyncze interwencje. Wyjeżdżali głównie do powalonych drzew, które tarasowały przejazd na drogach lokalnych. W jednym przypadku drzewo zahaczyło o most – sytuacja okazała się jednak niegroźna i szybko je usunięto. Zgłoszenia dotyczyły również zalanych piwnic. Rzecznik tatrzańskich strażaków poinformował, że na razie ziemia wchłania bieżący opad.
-
07:55
Spokojna noc w regionie sądeckim. Choć od kilku godzin pada deszcz, nie są to intensywne opady. Strażacy podjęli tylko jedną interwencję związaną z warunkami pogodowymi. W Łososinie Dolnej usuwali drzewo powalone na lokalną drogę.
-
07:46
Kierowcy, którzy zostali zaskoczeni przez burzę, powinni zatrzymać się w bezpiecznym miejscu tak, aby na pojazd nie spadły gałęzie drzew albo zerwane linie wysokiego napięcia.
-
07:32
Strażacy apelują, aby śledzić komunikaty publikowane przez synoptyków oraz służby i stosować się do ich poleceń. Powinniśmy mieć naładowany powerbank i telefon, a podczas burzy należy w miarę możliwości odłączyć urządzenia elektryczne.
-
07:17
Rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły przekazał, że tej nocy strażacy interweniowali zaledwie pięć razy. Musieli między innymi odpompować wodę z dróg czy piwnic oraz usuwać połamane gałęzie i drzewa.
-
06:49
Dzisiaj o godzinie 8:00 odbędzie się kolejne spotkanie rządowego zespołu do spraw zarządzania kryzysowego.
-
06:26
Nad bezpieczeństwem ludzi i mienia czuwa 5,5 tysiąca strażaków zawodowych, 31 kompanii specjalnych i ponad sto grup specjalistycznych oraz nawet 250 tysięcy druhów służących w Ochotniczych Straży Pożarnych.
-
06:10
Po intensywnych opadach wzrósł poziom rzek w Małopolsce. Stany alarmowe nigdzie nie są przekroczone. Poziom powyżej stanu ostrzegawczego pokazuje jedynie wodomierz na Białym Dunajcu w Zakopanem Harendzie.
-
06:00
Dla Małopolski cały czas obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Po wieczornych ulewach noc upłynęła spokojnie. Od północy strażacy zanotowali tylko pięć interwencji. Wszystkie dotyczyły powalonych w trakcie nawałnicy drzew i połamanych konarów. W tym momencie mocno pada miejscami na Podhalu i w rejonie Szczawnicy.
-
22:59
Jutro o 8.00 premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Polsce.
-
22:52
Od godziny 20.00 małopolscy strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. Wciąż napływają nowe zgłoszenia.
-
22:32
W ciągu ostatniej doby służby były wzywane ponad 160 razy. Najwięcej zgłoszeń było z Brzeska i z Bochni. Strażacy udrażniają przepusty, usuwają połamane gałęzie, wypompowują wodę z posesji i dróg.
-
21:52
Nie ma przejazdu ulicą świętego Idziego w Giebułtowie. Nie kursuje tam linia numer 220. Zalana jest też droga wojewódzka 794 w Trojanowicach. Na miejscu są służby.
-
21:50
-
21:50
Już ponad 20 interwencji straży pożarnej.
-
21:13
Służby apelują, żeby odpowiednio przygotować się do warunków pogodowych. "Naładujmy telefon i latarkę" - podkreślał rzecznik prasowy małopolskich młodszy kapitan Hubert Ciepły.
-
21:12
W Małopolsce zaczął padać deszcz. Strażacy mają pojedyncze zgłoszenia. Wypompowują wodę z zalanych piwnic i budynków.
-
19:57
Sprzęt wojskowy jest do dyspozycji samorządów - zapewnił minister obrony narodowej po odprawie w związku z prognozowanymi od dzisiejszej nocy intensywnymi opadami deszczu. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że chodzi zarówno o sprzęt pływający, drogowy, jak i latający.
-
19:44
Małopolska przygotowuje się na intensywne opady deszczu! W nocy trzeba spodziewać się podtopień - ostrzega Grzegorz Walijewski z IMGW. Najgorzej będzie na zachodzie regionu i na Podhalu. Tam może spaść nawet 150 litrów na metr kwadratowy!
Ostrzeżenie obowiązuje od 20. I już mocno pada! -
19:32
Służby poleciły ewakuację obozów, których uczestnicy mieszkają pod namiotami. Apelują też do osób prywatnych na kempingach. To w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu. Dotyczy to w szczególności obszarów, w których obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje w powiatach: olkuskim, oświęcimskim, chrzanowski, wadowickim, suskim, nowotarskim i tatrzańskim. Na pozostałym obszarze Małopolski ogłoszono alert drugiego stopnia. -
19:10
Na rzekach na tę chwilę nie ma stanów ostrzegawczych i alarmowych. Odnotowano opady nieprzekraczające 5 mm (najwyższe na stacji Inwałd na Sole - 5 mm. Największe wzrosty stanów wody miały miejsce na Dunajcu w Czchowie o 25 cm i na Rabie w Dobczycach o 25 cm (co ma związek ze zwiększonym zrzutem ze zbiornika).
Od ostatniego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Straż Pożarna nie odnotowała nowych poważnych zdarzeń. Strażacy przeprowadzili 93 interwencje (w tym usuwanie 75 wiatrołomów) – większość to zdarzenia z poprzedniej doby.
Bez prądu jest 830 odbiorców (najwięcej w rejonie bocheńskim - 375) i 10 stacji.
Z magazynów przeciwpowodziowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydaliśmy 4 tys. worków dla gminy Kęty. Obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe.
Z magazynów miasta Krakowa wydawane są worki dla mieszkańców. Przygotowano pompy i rozstawiono szandory (ruchome zapory wodne) do zabezpieczenia rzeki Serafy.
Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. PKP nie zgłasza zakłóceń.
7 obozów harcerskich zostało przeniesionych do miejsc bezpiecznych (w powiatach: nowotarskim, suskim, wadowickim, bocheńskim) – łącznie 271 uczestników.
-
19:09
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przekazał we wtorek, że zapowiadane na najbliższe dni opady deszczu będą miały charakter intensywny i długotrwały. Podkreślił, że sytuacja w miastach nie jest bezpieczniejsza od sytuacji w terenach górskich.
-
18:35
Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej przygotowują się do nawałnicy. Według prognozy IMGW, w ciągu najbliższych dwóch dni miejscami może tu spaść miejscami nawet do 170 mm deszczu. To jeden z regionów objętych najwyższym stopniem ostrzeżeń meteorologicznych.
Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej w rozmowie z Polskim Radiem podkreślają jednak, że w górach nawałnice i ulewy to codzienność więc dobrze wiedzą jak się do nich przygotować.
-
16:13
Wojewodowie zostali dokładnie poinformowani o sytuacji synoptycznej, hydrologicznej i zapasach wody w zbiornikach - powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Dodał, że rekomendowane jest przeniesienie obozów harcerskich w bezpieczne miejsca.
-
15:34
Zabezpieczyć cenniejszy sprzęt przed zalaniem, udrożnić rowy i przepusty i naładować telefon i power bank. To podstawowe rady, jak przygotować się na ewentualne podtopienia. Warto też skontaktować się z władzami gminy w sprawie dostępu do worków z piaskiem.
-
15:33
W związku z zapowiadanym załamaniem pogody służby apelują do turystów w górach. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz po naradzie w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mówił, że lepiej odwołać wyjście w góry.
-
15:21
Więcej strażaków na Podhalu i w zachodniej części Małopolski - region przygotowuje się na ulewy.
-
15:20
Najbliższy czas będzie w pogodzie dość dynamiczny, wystąpią opady deszczu o silnym natężeniu, burze i lokalnie grad – przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha. Dodała, że największe opady, do 100 litrów na metr kwadratowy, wystąpią na południu kraju.
-
14:39
Od poniedziałku krakowska straż miejska zgodnie z procedurami zarządzania kryzysowego kontroluje najważniejsze cieki wodne pod kątem zanieczyszczeń kratek odpływowych kanalizacji burzowej. Zarząd Infrastruktury Wodnej i Wodociągi Miasta Krakowa monitorują newralgiczne miejsca i usuwają ewentualne zatory mogące utrudniać spływ wód opadowych.
Informacje o zagrożeniu lub potrzebie interwencji można zgłaszać nie tylko pod numerem straży pożarnej, ale też dzwoniąc pod czynny całą dobę numer Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa: 12-616-59-99. Dyżurni przekazują zgłoszenia odpowiednim służbom.
-
14:38
W związku z prognozowanymi intensywnymi deszczami w Krakowie działa magazyn przeciwpowodziowy przy ul. Siwka 6. We wszystkich służbach miejskich zwiększono na najbliższe dni stan osobowy.
Informacje te przekazał magistrat we wtorek, po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa.
W komunikacie podał, że trwa rozwożenie piasku do miejsc, którym mogłyby grozić ewentualne podtopienia. Worki z piaskiem można odebrać także własnym transportem, zgłaszając się do magazynu przeciwpowodziowego.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:27
UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody
-
14:15
Koncerty na miejskich placach i w klubach z okazji sobotniej Nocy Jazzu
-
13:55
Spore utrudnienia na kolei. Dwa pociągi na jednym torze skierowane na siebie
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze